• 13 אוגוסט 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

היכל הנצחה לחללי פעולות איבה בהר הרצל – בתוך שנתיים

כך הבטיח שר הרווחה מאיר כהן, בוועדת העבודה והרווחה. יו''ר הוועדה אפרת רייטן-מרום: ''החלטה מבורכת ונצרכת, נבדוק את התקדמות הקמתו, תקציבו והתנהלותו המתוכננת''

ח''כ רייטן מרום וח''כ כהן בדיוני הוועדה (צילום: נועם מוסקוביץ' / דוברות הכנסת)

מאת: משה פריאל, כתבנו בכנסת
​​​​​​​

שר הרווחה מאיר כהן הבטיח היום (שני) בישיבת ועדת העבודה והרווחה שדנה בהנצחת חללי פעולות האיבה והטיפול במשפחותיהם, כי בשנתיים הקרובות יוקם בהר הרצל היכל הנצחה לחללים אלו. לדברי יו"ר הוועדה, ח"כ אפרת רייטן-מרום (העבודה) הממשלה החליטה על הקמת היכל-הנצחה לנפגעי פעולות איבה, וזו החלטה מבורכת ונצרכת, ונבדוק את התקדמות הקמתו, תקציבו והתנהלותו המתוכננת. 

אורית אורה תושבת באר שבע אחותה של קרין מלכה ז"ל שנרצחה בפיגוע האוטובוסים המשולב בשנת 2004 בבאר שבע נרגשת ושמחה על ההחלטה: "אני נרגשת ושמחה החלטה זו היא הסטורית ומחזקת את המשפחות השכולות של פעולות האיבה. אנחנו המשפחות השכולות שילמנו מחיר כבד מאוד ואבדנו את הקרובים לנו ,זה כאילו הוקרה שהמדינה תנציח אותם ,זה המינימום שנעשה למען המשפחות אשר שלמו את המחיר הכבד על בני משפחתינו שהם יהודים וחיים בארץ ישראל".

אך לא כולם אוהבים החלטה זו: יוסי צור, אב שכול ופעיל חברתי בנושא, שבנו אסף צור ז''ל נרצח ב-2003 בפיגוע באוטובוס קו 37 בחיפה ומי שהקים את אתר ההנצחה "ארץ זוכרת יושביה לחללי פעולות האיבה אמר לכתבנו: "אני מתנגד מאוד להצעה אני חושב שהיא אחת ההצעות הגרועות ביותר שיש".

"ראיתי גם בימים האחרונים שמשרד הביטחון יצא במסע פרסומת לבוא לבקר את היכל ההנצחה הממלכתי בהר הרצל. זה הפרדה בין דם לדם מדינת ישראל יש לה היום 24,000 חללי צה"ל ובערך כ-4,100 חללי פעולות האיבה ובמקום לעשות היכל הנצחה אחד שמכיל. את כולם ,בין אם זה באגף אחד או בשני אגפים במקום אחד בהר הרצל ליד שער הכניסה במקום שאליו מגיעים אוטובוסים מבקרים ותיירים  כמעט כל שעה''.

''הולכים עכשיו להקים "פיל לבן" ,בצד השני של הר הרצל היכן שנמצאת היום האנדרטה קרוב ליד ושם מקום שאליו אין גישה עם רכב ואוטובוסים .ייבנו בעשרות מיליונים שקלים ,פיל לבן רק כדי שמשרד הביטחון ויד לבנים יוכלו להגיד הם לא ביחד אתנו ,כי הם חללי פעולות איבה והם חללים סוג ב  אותנו זה מאוד מכעיס".

"לדוגמא, הבן שלי ואחרים בפיגוע ישבו באוטובוס שמחבל התפוצץ חצי מטר מהם והם לא יהיו מונצחים בהיכל ההנצחה הממלכתי, לעומת זאת חייל שיצא ביום שישי בערב  לבלות  בדיסקוטק ונהרג בתאונת דרכים כן יהיה מונצח שם. בשנים האחרונות במיוחד בדרום הארץ ,כולם תחת רקטות אז מה הבבדל בין אזרח לחייל שנהרג מאותו פצמ"ר או טיל".

במהלך הדיון, השר כהן סיפר על ההתמודדות הקשה בהקמת אתר ההנצחה דווקא בהר הרצל, ועל הסיכום עם משרד הביטחון, שהתעקש שהגישה לאתר לא תעבור דרך בית הקברות הצבאי. לדברי כהן, כבר בשבוע הבא תתקיים ישיבת-התנעה למיזם וימונה ממונה-אחראי, והביע תקווה כי האתר יושלם בשנתיים הקרובות אך עלות אחזקתו תצריך החלטת-ממשלה נוספת. אתרים כאלו דורשים עלות מינימלית של 2-1 מיליוני ₪ לשנה, והובטחה הסכמת האוצר לכך. המקום יופעל ע"י הביטוח הלאומי, ובתוך כשנה תונח תזכיר הצעת-חוק המעגן זאת.

אייבי מוזס, יו"ר ארגון נפגעי פעולות האיבה, הודה לפעילות משרד והרווחה והביטוח לאומי, שהביאו "להחלטה המוסרית הזו שתקים בית ל-4,160 החללים בהר הרצל, ויהיה מרכז להנצחה והסברה". עו"ד רות פרמינגר, חברת הארגון, ציינה כי ניתן לשמוע את המלצות משרד הביטחון, אך הוא אינו חבר בוועדת ההיגוי להקמת היכל ההנצחה. היא ציינה את שיתוף הפעולה המצוין של הארגון עם ארגון נכי צה"ל. 

מנכ"ל הביטוח הלאומי, מאיר שפיגלר, הוסיף את פעילותו של השר כהן להחלטת הממשלה בעניין, "התהליך יצא לדרך והוא אל-חזור", עלות ההקמה תהיה כ-36 מיליוני ₪ ואחזקתו כמיליון ₪ מדי שנה, וסיפר על הטיפול והליווי של המוסד למשפחות נפגעות פעולות-איבה. 

ח"כ ניר אורבך (ימינה) אמר כי מותו של אדם קרוב הוא אירוע מטלטל וקשה. מעבר לקושי האדיר של המשפחה סביב האובדן, אותן משפחות חוות קשיים נוספים במסגרת המשפחתית והרגשית, ולאחרונה נחשפתי לסיפורים קורעי-לב על משפחות שכולות במצוקות כלכליות וחברתיות כגון עזיבת מקום עבודה, חובות כלכליים ועזיבת מקומות לימודים. כל משפחה חווה את האבל בצורה אחרת, וכנבחרי ציבור עלינו לדאוג "לשגרה של המשפחות" ולספק מעטפת מדויקת עבור כל משפחה. כיום, מדינת ישראל משקיעה משאבים רבים בתחום ההנצחה, אך לא תמיד ניתן המענה והמעטפת היום-יומית למשפחות השכולות. "אסור שהדגש על ההנצחה יפגע בשיקום הכלכלי והנפשי של המשפחות שחיות עימנו". מופיד מרעי (כחול לבן) קרא לביטול ההבחנה בין חללי צה"ל לחללי פעולות האיבה, ולבניית מערך משותף למשרדי הביטחון והרווחה בנושא. 


על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬ ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

תגובות

End of content

No more pages to load