• 16 אוגוסט 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

חמישית מהמשפחות בב''ש - עניות

דוח העוני של הביטוח הלאומי, המתפרסם היום, חושף נתונים עגומים לגבי מצב העוני בבירת בנגב, שהוא נמוך במעט מהממוצע המחוזי

צילום הדמיה: דני בלר

כל משפחה חמישית בבאר שבע - עניה. הנתון בבאר שבע נמוך במעט מהממוצע במחוז הדרום, העומד על 23% מכלל המשפחות החיות בעוני. המידע נחשף בדוח העוני של הביטוח הלאומי, המתפרסם היום, רביעי. הדוח אינו כולל בתוכו מידע לגבי השפעת מגפת הקורונה על שוק העבודה, אך מדגיש כי למענקי הממשלה הייתה השפעה על רמת החיים של התושבים, במיוחד על השכירים והעצמאים הקטנים, בעלי ההכנסות הנמוכות. 

להערכת הביטוח הלאומי, לתמיכה ממשלתית יש חשיבות גדולה בחילוץ מעוני, במיוחד בקרב מי שעובדים. על ההערכות, כשליש מהעובדים בבאר שבע משתכרים פחות משכר המינימום. 

על פי הדוח, רמת החיים בשנת 2020 עלתה ב-2.4%, אלא שאלמלא מענקי הקורונה, תשלומי החל"ת והסיוע הממשלתי – רמת החיים הייתה צונחת בשיעור של כ-10%. בשנת 2020 חלה ירידה במספר הנפשות העניות - ושיעורן נאמד ב-21% מהאוכלוסייה, מול כ-21.6% בשנת 2019 – בנתון ארצי. 

ההתאוששות הכלכלית ב-2021 לא חלחלה אל העשורים התחתונים. עובדים בלתי מקצועיים רבים שנפלטו מעבודתם התקשו להשתלב מחדש בשוק העבודה. להערכת הביטוח הלאומי, בשנה האחרונה נרשמה החמרה בעוני ובאי-השוויון. בניתוח הכנסות הנטו בדו"ח, של שנת 2020 והצפי ל-2021, צויין כי האוכלוסיות שנפגעו במידה הרבה ביותר משנת הקורונה, שהביאה עמה משבר כלכלי חמור, היו האוכלוסיות החלשות בשוק העבודה, בעלות השכר הנמוך גם לפני המשבר. 

בתחום אי הביטחון התזונתי, בולט המגזר הערבי, שם תחושת אי ביטחון התזונתי עומדת על כ-43%, לעומת כ-11% במגזר היהודי. מהדוח עולה כי ממדי העוני גבוהים בפריפריה, בדרום, מאשר במרכז הארץ. 

הדוח מתפרסם בדיוק ביום בו שר האוצר אביגדור ליברמן מצהיר כי לא יהיו עוד פיצויים לנפגעי משבר הקורונה ולא יהיו סגרים. את תשלום הפיצויים בזמן ממשלת נתניהו הגדיא ליברמן ''שוחד בחירות'' ועם זאת, תשלומי הפיצויים והחל''ת הם מה שסייע למשפחות רבות, בעשירונים התחתונים, במיוחד בפריפריה, לצלוח את המשבר. אלמלא התשלומים, הנתונים בדוח היו חמורים יותר.

משבר הקורונה טרם חלף. ראש הממשלה מזהיר בשבוע האחרון ממצב בו יהיו עשרות אלפי מאומתים חדשים מדי יום. אמנם סגר לא יהיה לפי שר האוצר, אבל מצב בו מאות אלפי עובדים נתונים בבידוד כן ייתכן. המשבר הכלכלי חמור בקרב בעלי מקצועות כגון תיירנים, חקלאים, מי שעוסקים בתחומי האירוח והאירועים. בחקלאות לבדה, עשרות אלפי עובדים עלולים לאבד את מטה לחמם בפריפריה, בשל כוונת משרד החקלאות לפתוח את ישראל לייבוא תוצרת חקלאית פטורה ממכס, כביכול להילחם ביוקר המחיה. עם זאת, המפתח לא נמצא אצל החקלאית, כי אם אצל המשווקים, הגוזרים קופונים שמנים. זאת ועוד: בעוד על המחיר של התוצרת הישראלית ניתן לפקח, אין פיקוח על מחירי התוצרת המיובאת ואין כלל אבטחה שהמחיר לצרכן יירד.
​​​​​​​

תגובות

End of content

No more pages to load