• 11 אוגוסט 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

34,000 דירות חדשות ייבנו בב''ש, יתנו מענה ל-400,000 תושבים

הוועדה המחוזית לתכנון ובניה דרום אישרה את תכנית המתאר הכוללנית לעיר באר שבע, על פיה אוכלוסיית העיר תכפיל את עצמה. בין היתר יחוזקו היבטי הכלכלה והתיירות בעיר

צילום: דני בלר

הוועדה המחוזית בראשות עו"ד עודד פלוס, אישרה את תכנית המתאר לבאר שבע, במסגרתה ייבנו 34 אלף דירות חדשות. התכנית אמורה לתת מענה לאוכלוסיית העיר, אשר על פי הערכות תפכיל עצמה ותעמוד על יותר מ-400 אלף תושבים.  התוכנית כוללת תוספת כ-4 מיליון מ"ר שטחי תעסוקה, 3 מיליון מ"ר  שטחי תעשייה, 2.7 מיליון מ"ר  ציבור וכ-370 אלף מ"ר שטחי תיירות.

תכנית המתאר הכוללנית לעיר באר שבע אושרה למתן תוקף.  זוהי תכנית המחליפה את תכנית המתאר משנת 1970, עימה עבדו המוסדות עד היום., התוכנית תהווה את הבסיס התכנוני לפיתוח באר שבע בעשורים הקרובים.

במרכז התוכנית, עומדת הקמתו של מרכז רפואי מרכזי חדש בנגב בכניסה המזרחית לעיר בהתאם להחלטת ממשלה. יוזכר כי תוכנית זו מתעכבת מזה כמה שנים, מכל מיני סיבות - בין אם בשל העובדה כי בשנים האחרונות לא היו ממשלות מתפקדות וגם, בשל הקושי לגייס כוח אדם מיומן שיהיה מוכן לעבור דרומה.

התוכנית מציעה להקים סביב מוקד המרכז הרפואי מתחם תעסוקה רפואית מתקדמת, שייתן חיזוק לבסיס הכלכלי והתעסוקתי של העיר וכן פיתוח תיירות ונופש, בתקווה שעד אז תסתיים מגפת הקורונה - וענף התיירות יתאושש. 

התוכנית מבקשת לחזק את הרקמה הבנויה כיום, על ידי מילוי המתחמים הריקים בעיר תוך מתן הנחיות ועקרונות להתחדשות המרקם הוותיק בליבת העיר, הכולל בין היתר את שד' רגר שלאורכו העוגנים ההיסטוריים של העיר: אוניברסיטת בן גוריון והמרכז הרפואי סורוקה.

התוכנית כוללת הוראות לפיתוח מרכז העיר והפיכתו למרכז אורבני-מטרופוליני משמעותי על ידי עירוב שימושים, שדרוג המרחב הציבורי המוצל בדגש על תחבורה ציבורית. 
מתכנן מחוז דרום במינהל התכנון, תומר גוטהלף, ציין כי "התכנון העתידי של באר שבע והגידול  הצפוי שלה, נשענים על היותה מוקד ארצי, אשר יקלוט בעתיד הקרוב את כל מוקדי הטכנולוגיה של צה"ל, לצד היותה מוקד אקדמי ומחקרי מוביל". התוכנית נערכה על ידי האדריכלים עמי שנער, מירון כהן, לינור לנקין, וצוות יועצים מקצועיים.

רק לאחרונה, המועצה הלאומית לכלכלה עידכנה את תחזית האוכלוסיה בישראל לשנת 2050. על פי התחזית השמרנית ביותר, הגידול הצפוי באוכלוסייה יחייב להרחיב יישובים קיימים ולהתאים אותם לאופי התושבים. מטרופולין באר שבע יראה שונה ממה שאנחנו מכירים היום. האוכלוסייה החילונית בישראל תתרכז בגוש דן. בדרום ובצפון יהיה רוב למגזרים החרדי והערבי. בנפת באר שבע, הריבוי הטבעי הגבוה ביותר יהיה של המגזר חרדי ואחריו – הערבי. בקרב הציבור החילוני, הילודה תשמור על קצב אחיד בעשורים הבאים. 

הנתונים התפרסמו במסגרת עדכון תרחישי האוכלוסייה האזוריים של המועצה הלאומית לכלכלה לשנים  2020-2050, בהמשך להחלטת הממשלה 854 מה- 1 במרץ 2021. מטרת פרסום התרחישים היא שהם יהוו בסיס לתכנון אסטרטגי מתואם ומשותף בין משרדי הממשלה השונים. לכן, כל גוף ממשלתי העורך עבודה המבוססת על תרחישי האוכלוסייה האזוריים צריך להניח כנקודת ייחוס את התרחיש המרכזי ולהתייחס אליו במסגרת עבודתו. הנתונים מעדכנים לוח קודם, משנת 2017.

תגובות

End of content

No more pages to load