• 20 אוגוסט 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

הפרעות קשב וריכוז: חוקרים מאוני' בן גוריון פיענחו את הסיבה

חוקרים מהמכון הלאומי לביוטכנולוגיה (NIBN) באוניברסיטת בן גוריון בנגב והמרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה חשפו מנגנון גנטי מולקולרי להפרעות קשב וריכוז

פרופ' אוהד בירק וד''ר דניאל הלפרין (צילום: פרטי / באדיבות אוני' בן גוריון / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')

הפרעות קשב וריכוז הן מהבעיות הרפואיות השכיחות ביותר באנושות, ומתבטאות בין היתר בפעלתנות יתר, אימפולסיביות וקשיי התמקדות במשימה בודדת. למרות שידוע שקיימת נטייה תורשתית לתופעה זו, הבסיס הגנטי - מולקולרי לכך ידוע רק בחלקו.

במאמר שהתפרסם לאחרונה בכתב העת היוקרתי Nature Communications, הראתה קבוצת החוקרים מהמכון הלאומי לביוטכנולוגיה (NIBN) באוניברסיטת בן גוריון בנגב והמרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה שמוטציה בגן בודד, CDH2, יכולה לגרום להפרעות קשב וריכוז בבני אדם. יתר על כן, הכנסת המוטציה האנושית בגן המקביל של העכבר בטכנולוגיית הנדסה גנטית, גרמה להיפראקטיביות תורשתית בעכברים.

הגן CDH2  מקודד לחלבון N-cadherin, שידוע בפעילותו ביצירת ובפעילות חיבורים של תאי המוח. המחקר הדגים שהמוטציה ב-CDH2  פוגמת בפעילות חלבון זה, ובכך משנה אזורי מוח הידועים כמעורבים בהפרעות קשב וריכוז. באמצעות מחקר של תאי עצב של העכברים בהם הוחדרה המוטציה האנושית, הדגימו החוקרים את ההשפעות המדויקות של המוטציה ב-CDH2  על ההולכה בתאי העצב.

המחקר נעשה כחלק מעבודת הדוקטורט של דניאל הלפרין בהנחיית פרופ' אוהד בירק, במעבדה ע"ש מוריס קאהן באוניברסיטת בן גוריון בנגב ובמכון לגנטיקה של האדם בסורוקה. עוד השתתפו במחקר: ד"ר אלכסנדרה סטבסקי, ד"ר דניאל גיטלר, ד"ר גל מאירי, מנהל היחידה לפסיכיאטריה לילדים ונוער בסורוקה, וצוות המעבדה של פרופ' בירק והמכון הגנטי. 

המחקר מומן על ידי הקרן הלאומית למדע וקרן מוריס קאהן.

"מעבר לחשיבות המדעית באפיון ברור של בסיס גנטי ומנגנון מולקולרי חדש להפרעות קשב וריכוז, ממצאי המחקר והמודלים שנוצרו בו בשורות תאים ובעכברים, מאפשרים כיוונים חדשים לפיתוח תרופות חדשות להפרעות קשב וריכוז", ציין פרופ' אוהד בירק.
מחקרים בכיוון זה החלו לאחרונה בקבוצת המחקר של פרופ' בירק במכון הלאומי לביוטכנולוגיה בנגב (NIBN) באוניברסיטת בן גוריון בנגב.


על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתים בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬ ​​​​​​​​​​​​​​
 
 

תגובות

End of content

No more pages to load