• 12 אוגוסט 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

'כשבמרכז מדברות על קידום השוויון המגדרי, אנו בנגב עסוקות בהשרדות'

אתמול, שלישי, הושקה השדולה לקידום נשים בפריפריה באירוע חגיגי בכנסת. ג׳ולי קייט, חברת מועצת מיתר ומייסדת שותפה של הפורום לקידום הנגב, סיפרה על מצב הביטחון הירוד בנגב וגילתה שיוצאת להליכה מצוידת באקדח

חייכ אלינה ברדץ' יאלוב עם חברת מועצת מיתר, ג'ולי קייט (צילום: באדיבות השדולה לקידום נשים בפריפריה)

מאת: משה פריאל, כתבנו בכנסת

חברות הכנסת אלינה ברדץ' יאלוב, לימור מגן תלם ושרון רופא אופיר מישראל ביתנו השיקו אתמול, שלישי, את השדולה לקידום נשים בפריפריה באירוע חגיגי בכנסת.

האירוע בהנחייתה של העיתונאית ענת לב אדלר, כלל נשים פורצות דרך מהפריפריה: חברת מועצת מיתר והפעילה למען ביטחון הנגב ג'ולי קייט, עדי גוזי שכנתה של שירה יסקוב, לילך שם טוב מרצה על אלימות בעקבות סיפורה האישי המטלטל, השחקנית הילה סעדה, , אנסטסיה אוצקובסקי מייסדת חברת השמה להייטק "אליסקוד", ולצדן אלה אלקלעי יו"ר שדולת הנשים וד"ר עידית שפרן גיטלמן מהמכון הישראלי לדמוקרטיה

לא מכבר סיפרה ג'ולי קייט בדיון בכנסת, כי "אני לוקחת איתי אקדח כשאני הולכת לרוץ בחורשה".בדיון היא סיפרה על "אישה הרה שנסעה בדרכה הביתה, נרגמה באבנים וכמעט הוציאו אותה בכח מהרכב".

ג׳ולי קייט, חברת מועצת מיתר ומייסדת שותפה של הפורום לקידום הנגב: ״כשבמרכז מדברות על קידום השוויון המגדרי, אנחנו בנגב עסוקות בהשרדות! עד שלא נשיב את הבטחון האישי - לא יהיה כאן שוויון! תודה לחלוצות הנפלאות שלקחו על עצמן להוביל את הנושא הכואב - בזכותכן אנחנו כבר לא נלחמות לבד! דיברתי בפאנל מדם ליבי...זעקתי את הכאב שלנו, נשות הפריפריה - יהודיות ובדואיות, צעירות ובוגרות, עולות מברה"מ ומזרחיות. של כולנו. לא משנה כמה תכניות נפלאות יביאו לכאן - עד שלא נרגיש בטוחות במרחב הציבורי... זה לעולם יהווה חסםויש פתרונות. פתרונות רבים וטובים. נלחם עליהם יחד. לא נעצור עד שיהיה שינוי!״

אל ההשקה הגיעו עשרות נשים מרחבי הארץ ראשות ארגונים ועמותות, נפגעות אלימות ותקיפה מינית

עדי גוזי ממצפה רמון, השכנה שהצילה את שירה איסקוב: ״200 אלף נשים חיות במעגל האלימות והאימה. מאחורי הנשים הללו יש 600 אלף ילדים שחווים אלימות במשפחה. אותם ילדים גדלים להיות אחר כך הדור הבא של אותה אלימות בדיוק. אותה ילדה שרואה את אבא מתעלל באמא, גדלה אחר כך במחשבה שגברים מתעללים בנשים כי ככה העולם עובד. אלימות במשפחה ונגד נשים נמצאת בכל מקום. אבל בפריפריה היא חמורה הרבה יותר, וצריך לשים לזה סוף״.

הילה סעדה, שחקנית וזמרת, נולדה וגדלה בפריפריה: ״אני זוכרת את עצמי כילדה בפריפריה שאוהבת להופיע. כדי לצרוך תרבות כנערה הייתי קמה ב-6 בבוקר ונוסעת באוטובוסים לתל אביב. כשעברתי לעיר הגדולה ללמוד משחק זכיתי לתמיכה עצומה של המשפחה. לא לכולם יש את התמיכה ואת האמצעים כדי לעבור למרכז. יש לנו נוער מדהים ואני אשמח שגם בפריפריה צריכת תרבות ולימודי אמנויות יהיו בערים הפריפריאליות באותה רמה ובאותה איכות כמו במרכז. יש להשקיע משאבים לכך ואני רואה בזה ערך עליון״.

וידאו: ג'ולי קייט מדברת בכנסת על מצב הביטחון הירוד של הנשים בנגב (צילום: ערוץ הכנסת)


לילך שם טוב, מרצה על אלימות בעקבות סיפורה האישי המטלטל: ''לפני 30 שנה לא היה שיח מגדרי. גדלתי בבית שאן ולא ראיתי סביבי הרבה נשים קרייריסטיותהגרוש שלי שרצח את ילדיי העביר אותי אלימות כלכלית מאוד קשה. נאלצתי לספור את האגורות והשקלים ולדווח על כל שקל שהוצאתי מהכיס. זו היא אותה אלימות סמויה שאני מדברת עליה בהרצאות שלי. אני מקבלת פידבקים מהמון נשים שאומרות שהצלתי אותן ואת הילדים שלהן בזכות הנורות האדומות שאני מלמדת להיזהר מהן''.

חה״כ אלינה ברדץ׳-יאלוב: ״נושא קידום הנשים בפריפריה הוא עמוק בליבי. בעיניי, התחום שדורש התערבות ושיפור משמעותי הוא תחום השוויון בתעסוקה - גם בין גברים לנשים, אך גם בין נשות הפריפריה לנשות המרכז. אחת המטרות המרכזיות של השדולה שלנו היא לקדם את זכויותיהן של נשות הפריפריה ולעודד העסקה שוויונית ככל הניתן למען חברה מתקדמת ונכונה יותר״.

חה"כ לימור מגן תלם: "הפערים בין המרכז לפריפריה הם שיקוף של חוסר השוויון המבני וחוסר שוויון בהזדמנויות. אין מספיק מקומות תעסוקה, תחבורה, שירותי בריאות ורווחה. מי שמשלמות את המחיר הן הנשים שמתקשות להרים את הראש מעל המים. אנו שואפות לכך שהפריפריה תעמוד איתנה בפני עצמה, כמרכז תעסוקתי תרבותי פורח. ביחד, נוכל להביא לשינוי אמיתי עבור הפריפריה בישראל ועבור נשים בפרט".

ח"כ שרון רופא אופיר: "קידום שוויון מגדרי והגנה על זכויות נשים היא משימה שחייבת להתקיים בכול חלקי מדינת ישראל, על פי תפיסת העולם שלי מבלי שנצליח להביא את הבשורה גם לפריפריה הרי שלא עשינו דבר. את מחיר הפער הקיים כיום בין הפריפריה למרכז משלמות בראש ובראשונה נשים, בממשלה הקודמת המשרד לקידום הנגב הגליל והפריפריה  אף דאג להעמיק את הפער. נשים בפריפריה נהפכו לאזרחיות סוג ב' כאשר בין היתר דאג המשרד לממן למעלה מ 200 אירועים בהפרדה מגדרית, שלא לדבר על כך ששיעור הנשים בקרב בכירי המשרד היה אפס אחוז. כיום עומדת בראש המשרד מנכ"לית,  ואני סמוכה ובטוחה שבשיתוף פעולה איתה ועם השר עודד פורר נוכל להביא לנשים בפריפריה רוחות של שינוי".על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתים בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬ ​​​​​​​

תגובות

End of content

No more pages to load