• 17 אוגוסט 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

''הפסקת אש'': פולשים ותיקים לדיור הציבורי לא יפונו, תוקם וועדה

יו'רר וועדת הכלכלה, מיכאל ביטון ושר השיכון, זאב אלקין, הודיעו הבוקר, שני, על הקפאה זמנית של פינוי פולשים לדיור הציבורי. ריקי כהן בנלולו, ממובילות המאבק: ''לא נעצור עד שלכל משפחה בישראל תהיה קורת גג''

יו''ר הוועדה, מיכאל ביטון ושר השיכון, אב אלקין (צילום: דני שם טוב / דוברות הכנסת)

בהכנת הידיעה השתתף משה פריאל, כתבנו בכנסת
​​​​​​​

''הפסקת אש'' בפינוי משפחות מהדיור הציבורי - המוגדרות ''פולשות''. הפינויים ייעצרו לארבעה חודשים, במהלכם יוקם צוות חשיבה של וועדת הכלכלה, לטיפול במצוקת הדיור של משפחות מעוטות יכולת. הפינויים יופסקו עד לקבלת ההחלטות בעניין. על כך הוחלט הבוקר, שני, בדיון בבוועדת הכלכלה של הכנסת. מובילי מאבק הדיור הציבורי מברכים על הצעד, גם אם מדובר בפתרון זמני.

הבוקר (יום שני), התכנסה ועדת הכלכלה בכנסת כדי לדון בנושא הפינויים בדיור הציבורי. יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ מיכאל ביטון, ושר הבינוי והשיכון, זאב אלקין, הציגו במהלך הישיבה מתווה לטיפול בבעיית הפינויים מדירות הדיור הציבורי. מדובר בבשורה המקהל במעט על משפחות ויחידים שפלשו לדירות בדירות הציבורי - מחוסר ברירה. 

וידאו: קטעים מהדיון בוועדה (צילום: ערוץ הכנסת / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')
​​​​​​​

מלאי הדירות בדיור הציבורי ירד בשנים האחרונות, מחוסר כדאיות כלכלית ונתונים בנושא פורסמו על ידי מחלקת המחקר של הכנסת. דיור ציבורי, בניגוד לנדל''ן מניב, אינו נושא רווחים נאים. עם זאת, במרכז ובמיוחד בפריפריה, בעיית הדיור חמורה. משפחות מעוטות יכולת אינם יכולות לעמוד במחירי הנדל''ן המאמירים וגם לא לעמוד בתנאי ומחירי השכירות בשוק החופשי. בבאר שבע למשל, בעלי נכסים מעמידים תנאים לא לקים לשוכרים: בין היתר, כפי שנודע לברנז'ה NEWS, בעלי דירות דורשים לראות תולשי משכורת, אימהות חד הוריות סיפרו כי בעלי נכסים סרבו להשכיר להן, יחידים מבוגרים מתקשים למצוא דירות להכשרה ובעלי נכסים דורשים ערבויות גבוהות.

מצד שני, אפשר לראות בבאר שבע, בעיקר בשכונות ותיקות, נכסים העומדים זמן רב להשכרה, מאחר ובעל הנכס לא מצא שוכר ''איכותי''. יש מי שמחוסר ברירה, פולשים לדירות, לא אחת דירות שאינן ראויות למגורים או שהיו מיועדות לזכאי אחר. 

יש מקרים בהם אותם דיירים נופלים מחוסר ברירה לידיהם של בעלי נכסים, דירות מפוצלות, הגובים מהם מחיר יקר יותר, בטענה שהם ''מסוכנים'' ואינם עומדים בקריטריונים. 

הפעילה הותיקה וומובילות המאבק למען הדיור הציבורי,  ריקי כהן בנלולו, אומר לברנז'ה NEWS: ''אנחנו מברכים על ההקפאה הזמנית בפינויים עד לבדיקת על מקרה לגופו כפי שהמלצנו בפורום הדיור הציבורי מתחילת המאבק! בזכות המאבק של הפעילים והפעילות של הדיור הציבורי הייתה אוזן קשבת בוועדה כלכלה בהובלת מיכאל ביטון וכך הוסר איום הגרזן מעל כ-1000 משפחות''. 

''אנחנו נמשיך במאבק עד לשיקום הדיור הציבורי ולא נעצור עד שלכל משפחה בישראל תהיה קורת גג בטוחה ויציבה''.

שר השיכון אלקין אמר בדיון: "אני מסכים שמזמן לא נשקלו מחדש הקריטריונים לדיור ציבורי והמדינה השתנתה. שנים האוצר התנגד לבדיקה הזו מחדש והסכמנו להקים ועדה ציבורית שתבחן מחדש את הקריטריונים לזכאות. נקים ועדה עוד השנה ונפעל לשינוי ועדכון הקריטריונים. ייתכן כחלק מאותו מהלך שחלק מהאנשים שאינם זכאים היום יכנסו לזכאויות החדשות. נבקש מהוועדה לפעול מהר ככל האפשר. וזה קשור לפינויים כי זה קשור אחד לשני''.

עם זאת, ההחלטה אינה נוגעת למי שנקלעו למצוקת דיור ופלשו ולאחרונה. אלה, לדברי אלקין, יטופלו בכל חומרת הדין: "דבר נוסף זה הפולשים הטריים, מגיעות דירות קודם כל למשפחות שהמתינו בתור שנים על גבי שנים. בפולשים טריים תהייה מדיניות של אפס סבלנות. כל מקום שנדע לתפוס תהייה אפס סבלנות''.

בצוות שיוקם ישולבו אנשי רווחה, אשר יביאו את זווית המשפחות מחוסרות הדיור. 


על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתים בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: gvanim.bs@gmail.com

תגובות

End of content

No more pages to load