• 11 אוגוסט 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

עדאלה: ''לא ל'מחנות פליטים' עבור תושבי הכפרים הבלתי מוכרים''

הוועדה המחוזית תדון מחר, שני, בתוכניות להקמת מתחמי "מגורים זמניים" ביישובים הבדואים. עדאלה עתר לבטל את התוכניות כי יביאו ל''תנאי מחיה בלתי אנושיים''. הרשות להתיישבות הבדואים: ''התוכניות בוטלו''

כפר בלתי מוכר בנגב (צילום: דני בלר)

ביום חמישי האחרון, ה-4 בנובמבר, פנו עדאלה – המרכז המשפטי לזכויות המיעוט הערבי בישראל, המועצה האזורית לכפרים בלתי מוכרים בנגב, שתיל, פורום דו קיום בנגב, המרכז הערבי לתכנון אלטרנטיבי, שכנות טובה ערד וסביבותיה והאגודה לזכויות האזרח בישראל, אל יו"ר הוועדה המחוזית לתכנון ובניה מחוז דרום, בדרישה לפסול את תכניות המתאר שכותרתן "פתרונות זמניים למגורים ומבני ציבור עבור אוכלוסיית הבדווים בנגב" ולהימנע מהפקדתן. זאת, לנוכח העלאתן המחודשת לסדר היום בדיון הקבוע לוועדה המחוזית מחר, שני, ה-8 בנובמבר.

ברשות לפיתוח והתיישבות הבדואים בנגב הופתעו מהפניה: '"הרשות להסדרת התיישבות הבדואים שיזמה את התוכניות שמאפשרות פתרונות זמניים למגורים במרחב היישובים הבדואים, ביקשה מהוועדה המחוזית למשוך את התוכניות ולהפסיק את קידומן. בקשה זו תובא לדיון היום".

לדברי ארגון עדאלה, הם לא שמעו כלל על ביטול התוכנית, שעדיין תקפה לדבריהם במסמכים אחרים.

על פי התוכניות המוצעות,  אשר החלטה בדבר הפקדתן בתנאים התקבלה לראשונה לפני כשנתיים, באוקטובר 2019, הוסבר כי מטרתן ״לאפשר פתרונות זמניים למגורים עבור האוכלוסייה הבדווית היושבת באופן לא מוסדר, במקרים בהם מתחייבת העברת אוכלוסייה באופן דחוף ממקום מושבה טרם הקמת מבני קבע״.

בעדאלה מסבירים כי התכניות הוגשו על רקע הכרזה של רשות הבדואים מינואר 2019, על תכנית ''לגירושם הכפוי של 36,000 בדואים לצורך "פרויקטים כלכליים" והרחבת שטחי אש'', כדברי הארגון.  בעדאלה אומרים כי לצורך אישור התכניות לאותם פרוייקטים, כגון אזור תעשייה מיוחד רמת בקע, לא נדרשו מפקידיהן להציג בפני רשויות התכנון פתרונות מגורים לתושבים שנמצאים בסכנת פינוי בשל מימושן הצפוי.

בפניה אל יו"ר הוועדה המחוזית לתכנון ובניה מחוז דרום, מביעים הארגונים חשש כי ''מכוחן של תכניות המתאר הללו יהיה ניתן להקים מחנות של מבנים יבילים, בתנאי צפיפות קשים וללא תשתיות נאותות. מתחמים אלה יאושרו להקמה בתוך תחומי היישובים המוכרים בנגב, אליהם ירוכזו אוכלוסיות בדואיות שפונו מיישובים לא מוכרים מבלי שנמצא להם פתרון מגורים חלופי, וזאת בשלב זה  לתקופה של עד 6 שנים''. 

לדברי ארגון עדאלה, לאחר שהוגשה בשעתו התנגדות של ארגונים, דנה הוועדה המחוזית בתכניות אלה ב-6.10.2019, ואישרה את הפקדתן בתנאים. ואולם, מאז ועד היום לא נעשה בהן כל שינוי ולא חלה בהן התקדמות כלשהי . בימים האחרונים נודע כי בדיון הקבוע לוועדה המחוזית ביום 8.11.2021, יעלו שוב התכניות לסדר היום. 

בפניה שהועברה כעת באמצעות עו"ד סוהאד בשארה ממרכז עדאלה אל יו"ר הוועדה המחוזית, נטען ראשית, כי יש לדחות על הסף את הדיון בתכניות משום שהן התכניות פוגעות בזכויות יסוד של תושבי הנגב, בהם הזכות לחיים בשוויון ובכבוד. נוסף על כך הצביעו הארגונים כי דינן של התכניות הללו להיות בטלות על פי חוק התכנון הבנייה, בשל חלוף יותר משנתיים מאז ההחלטה בדבר הפקדתן בתנאים. מרכז עדאלה מצביע כי מאז יזמה רשות הבדואים את התכניות המקוריות החלו להופיע עוד מרכיבים של מגורים זמניים בתכניות מתאר מקומיות שהגישה הרשות. 

עו"ד סוהאד בשארה ממרכז עדאלה הוסיפה: "כל בר דעת מבין כי הקמה מתוכננת של שכונות עוני צפופות בתנאים בלתי אנושיים ובהיעדר תשתיות ראויות, צפויה להביא לאסון חברתי שמזכיר את הקשים שבמשטרים שידעה ההיסטוריה האנושית. כל מטרתן של התכניות הללו היא לייעל את תכניות המדינה לעקור בכפייה עשרות אלפי אזרחים בדואים מבתיהם, ולצמצם את מרחבי המחייה שלהם. העלאה מחדש של התכניות לדיון בפני הוועדה המחוזית, מטרידה כמובן בשל מהותן המקוממת שכבר מוכרת לנו מדיונים קודמים בנושא. אלא שהדברים מקבלים מימד נוסף על רקע ההכרזות מהתקופה האחרונה בדבר ייהוד מואץ של הנגב והקמת יישובים חדשים ליהודים באזור. זהו המימוש האולטימטיבי של החזון של חוק הלאום: שכונות מגורים ויישובים ליהודים, מחנות פליטים לערבים."

בהרשות לפיתוח והתיישבות הבדואים בנגב, כאמור, הופתעו מהפנייה ולדבריהם הדיון הוא על ביטול ולא על יישום. הדיון ייערך מחר, שני. בסדר היום של הדיונים מחר, כפי שהוא מופיע בסדר הדיום שפרסם מנהל התכנון,  מצויין כי מדובר בדיון ב''תוכנית - 652-0767921: פתרונות זמניים למגורים ומבני ציבור עבור אוכלוסיית הבדווים בנגב'', ולא מצויין הביטול שלהן.

סדר היום כפי שמופיע באתר הוועדה המחוזית (צילום מסך)


נושא הסדרת התיישבות הבדואים בנגב מעורר ויכוח ער. לדברי נציגי היישובים הבלתי מוכרים, כפי שעולה מפרוטוקולים של הדיונים, הפתרונות המוצעים אינם מתחשבים בתרבותם, אורח חייהם ובצרכיהם של התושבים, החוששים ש''הזמני יהפוך לקבוע'', הם יפונו מהאדמות שלהם וישהו בשטח הארעי שנים רבות.

מצד שני, המדינה מנסה מזה שנים רבות להסדיר את נושא ההתיישבות בנגב, בשורה ארוכה של מתויים שלא מומשו או מומשו חלקית. על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתים בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: gvanim.bs@gmail.com

תגובות

End of content

No more pages to load