• 14 אוגוסט 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

זעזוע וזעם בב''ש בעקבות השוד האלים: 'איבדנו את הביטחון בעיר שלנו'

משפחת צבאן, שעלתה מטוניס לפני 10 שנים ופתחה חנות תכשיטים בב''ש - הספיקה ליפול 4 פעמים קורבן למעשי שוד: ''הפעם זה היה שוד אלים במיוחד, אנחנו בהלם, הגיע הזמן אולי לקחת את החוק לידיים''

השודדים, מצויידים בלומים, מכים את בעל העסק (צילום: מצלמת אבטחה / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')

הלם וזעזוע בבאר שבע, בעקבות השוד האלים שאירע אתמול, ראשון בלילה: ארבעה רעולי פנים נכנסו לחנות ''תכשיטי החלוץ'', כשהם מצויידים בלומים. הם היכו את בעל החנות וכלאו אותו בחדר צדדי. בניגוד למעשי שוד אחרים, בהם העבריינים עובדים מהר ומשתדלים להיעלם תך זמן קצר, הפעם הם לקחו לעצמם את הזמן לרוקן את תכולת החנות, נזק כספי אדיר לבעלים, שספק אם חברת הביטוח תכסה אותו. 

וידאו: תיעוד תקיפת בעל העסק, מהלך השוד, עדויות (סרטוני רשת, באר שבע ביחד, שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')


זה לא השוד הראשון של חנות התכשיטים: כמו עסקים רבים בבאר שבע, החנות של משפחת צבאן נפלה קורבן ל-3 מעשי שוד קודמים, בפעם האחרונה לפני 5 שנים, אז הבעלים רוסס בגז פלפל. הפעם, כך מספר אחיו של בעל העסק, זה היה שוד אלים במיוחד. הוא הוכה והוכנס לחדר צדדי.

''אנחנו בהלם'', מספר נתנאל צבאן. ''השודדים עוד לא נתפסו, למרות שמיד אחרי האירוע המשטרה העלתה מסוק לאוויר. לא יודעים מה יהיה, הם פשוט רוקנו הכל, היכו את אחי, לא זוכר מקרה כזה אלים''. 

''הגיע הזמן לאזרחים יהודים במדינת ישראל לעשות לזה סוף ולקחת את החוק לידיהם''

דניאל צבאן, בן דודו של בעל החנות, זעק אתמול בקובצת באר שבע ביחד: '' שוד בחנות תכשיטי החלוץ בבאר שבע! דוד שלי שעם הלב הכי גדול שיש משפחה שלא מגיע להם שדבר כזה יקרה! לאן הגענו מדינה ישראל ככה זה שהבדואים מרגישים חופשיים מדי במדינתנו ולקום לשדוד חנויות לרצוח יהודים ולעשות את מה שמתחשק להם במדינת ישראל! פה זה עבר כל גבול!
לפני מספר שעות בן דוד שלי היה בחנות לבד ניכנסו ארבעה בדואים רעולי פנים עם אלות נשקים ברזלים בידיהם ורק מאימיים עליו! נכנסו בלי בושה ובלי פחד, מרביצים לו, פיצצו אותו מכות קשרו אותו בזמן שהם שדדו ורוקנו את כל החנות! באמת נשבר הלב שכל שני וחמישי יש שודים, רצח וגניבות ואין לזה סוף. הכי עצוב זה שכמעט 500 מטר מהחנות, ממוקמת תחנת משטרת באר שבע.
נראה לי שהגיע הזמן לאזרחים יהודים במדינת ישראל לעשות לזה סוף ולקחת את החוק לידיהם בזמן שכולם בכנסת יושבים לכוס קפה. פשוט בושה שזה מה שקורה במדינה שלו!''.

השוד בבאר שבע מתרחש דווקא ביום בו שתי פלוגות מג''ב מוכנסות לנגב ואחרי הצהרות של פוליטיקאים כי יינקטו כל האמצעים להשיב את תחושת הביטחון לתושבי באר שבע. זה לא קורה: התעוזה של העבריינים רק גוברת וזה לא רק גניבות - הטרדות בעלות אופי מיני, איומים ברשתות ובמציאות, סרטונים בהם נראים פורעי חוק מציגים לראווה נשק צה''לי ותחמושת. 

הבוקר בעלי עסקים בעיר העתיקה מדברים על תחושה של פחד: ''אתמול באתי לפתוח את העסק שלי בעיר העתיקה, להכניס בו סחורה - וראיתי ברחוב קטטה אלימה, אנשים קרעו אחד את השני מכות. לא יכולתי לעשות רוורס עם הרכב ואי אפשר לנסוע מהר, פחדתי. היו שם אנשים משלהם שהסתכלו עליי בצורה מאיימת. זאת תחושה נוראית'', מספר מ', בעל חנות קטנה בעיר.

במרכז מסחרי בשכונה ותיקה בבאר שבע, מספר לנו בעל מכולת כי ''פעם בשכונה לא היינו נועלים את הדלת עם מפתח. ילדים היו יורדים למטה לשחק, הרגשנו בטוחים. עכשיו הכל השתנה. לא מזמן באו חשודים בלילה, פרצו רכב, שברו לו חלון וגנבו כל מה שהיה אפשר. מרכב אחר גנבו ממיר קטליטי. עבדו ברעש ואנשים פחדו לצאת. זה מפחיד. אנחנו נולדנו בבאר שבע, לא זוכרים אלימות וחוסר ביטחון ברמות כאלה''.

השודדים נעלמו תוך דקות, המשטרה מחפשת אחריהם

אתמול, מיד עם היוודע דבר השוד, המשטרה הוציאה כוחות לסריקות, אבל כנופיית השודדים נעלמה כאילו בלעה אותה האדמה. אתמול הוועד להצלת הנגב היה היחיד להביע זעזוע מהשוד האלים של בעל עסק בבאר שבע: '' הוועד להצלת הנגב מזועזע מעליית המדרגה הערב כאן ברחוב ראשי בב"ש. בעל עסק שרק מחפש להתפרנס נשדד באלימות ברוטלית בסגנון התפוז המכני , בערב ההכרזה על כניסת 2 פלוגות מג"ב לנגב.  הגיע העת שממשלת ישראל תכריז על הנגב כאיזור אסון לאומי ותפעל בהתאם''.

הבוקר, שני, מדעכנת המשטרה כי נעצרו שני חשודים תושבי תראבין, כבני 20, אשר יובאו היום בפני בימ"ש השלום בבאר שבע.

אתמול אישרה הממשלה תקציבי עתק, בסך 30 מיליארד שקלים, למיגור הפשיעה ולטיפול בבעיות החברה הערבית, אבל הבוקר, בבאר שבע, רבים מביעים ספק שזה מה שישיב את הביטחון לעיר שפעם נחשבה לאחת השקטות בישראל והיום נדמה שלא חולף יום ותושביה חווים מהטרדות מיניות ועד מעשי פריצה ושוד. לא מדובר במצב חדש: שנים על גבי שנים בעלי עסקים מדווחים על תופעות של פרוטקשן, תושבים מדווחים על אלימות, סטודנטיות מדווחות על הטרדות מיניות בדרך לקמפוס. עד לא מכבר, אפילו היה שר לביטחון פנים יליד העיר. 

תושב באר שבע, שנפל קורבן למעשה פלילי, וביקש להישאר בעילום שם, מספר לנו הבוקר, שני, כי במקום שהוא ירגיש מוגן, חש שכאשר דיווח שנפל קורבן לגניבה - כאילו שהוא לא היה בסדר: ''התבקשתי לא לכתוב על זה ברשתות, כי זה סתם מבהיל ומה יגידו על העיר שלנו. תפסו את הגנבים ופשוט נתנו להם עונשים קלים. במקום שהם ייפחדו, אני מפחד''.

''מה שווה להכניס שב''כ ומג''ב לבאר שבע, אם מגיעים לבית המשפט - ואז עושים להם הסדר טיעון, כי יש להתחשב במצב שלהם, או כי הם נורמטיביים, או כי אני יודע מה. איבדנו את הביטחון בעיר הזאת''.

''הסיורים הפחיתו את השיח הציבורי''

לפני כחודשיים התכנסה וועדת הביטחון של עיריית באר שבע. בין היתר, אמרו במהלך הדיונים כי ''בבאר שבע יש 2,600 מצלמות אבטחה וכי הוקמו משמרות שכונה בשכונה ג', שדבר ההטרדות המיניות של סטודנטיות בשכונה נחשף לראשונה בברנז'ה NEWS, ובשכונת כלניות, שתושביה מספרים על מקרי גניבה לא מעטים. עוד אמרו בישיבה כי גויסו עובדי עירייה שמסתובבים בכלי רכב משולטים עם אורות מהבהבים והדבר ''הפחית מאוד את השיח הציבורי''.

אירועי התקופה האחרונה בבאר שבע מראים אחרת. גל הפשיעה הזה הוא חמור ובאר שבע לא זוכרת כמותו בעשורים האחרונים - לא בתדירות, לא בהיקף ולא בתעוזה. נתון מדאיג נוסף: במגזר הערבי עשרות אלפי כלי נשק, אמצעי לחימה, ציוד צה''לי שנגנב מהבסיסים ושאיש מהעבריינים לא מתאמץ להסתיר אותו. להיפך: הכנופיות בנגב מעלות סרטונים לטיק טוק, בו מתפארות בכמויות הנשק שאדירות שבידיהן.

נדמה כי הרשויות די אובדות עצות: אי אפשר להקים כוחות של מתנדבים מהיום למחר וגם אם כן, ספק עם שוטר משמר אזרחי יכול להתמודד עם עבריין אלים וחמוש. באר שבע צריכה להכניס אליה כוחות רציניים ואולי לשקול מה שרבים מתושביה מציעים מזה חודשים: הצבת מחסומים, בידוק קפדני והכנסת שב''כ לתמונה.

כמובן, שיש מי שהדיווחי האירועים האלימים לא עושים לו טוב: במוצאי שבת פורסמה ברשתות החברתיות מודעה שכינתה את ראשי הערים בבאר שבע ובעומר ''גזענים'' וקראה להחרים את מרכז ''ביג'', בו המשטרה ריכזה כוחות במטרה למנוע אירועים אלימים וגם עצרה לא מעט חשודים. גם הדיווחים בתקשורת זוכות למטר קללות ואיומים ומוגדרים כהסתה. יממה לאחר פרסום פהוסט שקרא להחרים את באר שבע, לא נראה כי הייתה לו השפעה רבה: באר שבע היא לא רק בירת המחוז, אלא מקום עבודתם ולימודיהם של כלל יישובי האיזור, יהודים ובדואים כאחד: יש בה סטודנטים, רופאים ואחיות, עובדי סיעוד, רוקחים, אנשי מקצוע ואקדמאים בכל תחום אפשרי, אנשי רפואה בכירים, אנשי צבא ומערכת הביטחון, שהם בני הציבור הבדואי. הם מוקיעים את העבריינים - הממרים לא רק את חיי תושבי באר שבע, אלא גם את חיי כלל התושבים בכל המגזרים בנגב.

הטיפול בעבריינות בנגב נעשה כתגובה לאירועים - העבריינים כבר בשלב הבא

המשטרה בבאר שבע נמצאת בהיערכות שיא כבר כמה חודשים ועל כך יעידו הניידות שנראות בלילות בשכונות העיר והנוכחות המוגברת של שוטרים במוקדי החיכוך והאלימות בעיר. כל שוטר שיכול לצאת לסיור, עושה זאת. אלא שהעבריינים הספיקו כבר ללמוד את נקודות התורפה ואת אופי התגובה ופשוט הרימו ראש. 

מה שלא נעשה לפני כמה שנים, עת החלו להופיע הדיווחים הראשונים על בעיה בבאר שבע, ידרוש היום כוחות הרבה יותר גדולים. אירוע שלא מגיבים עליו בנחישות ובחומרה, מזמין את האירוע הבא. העבריינים לא מורתעים מדיבורים והצהרות. אם לשפוט לפי סרטוני הטיק טוק שלהם, זה אפילו מצחיק אותם.

מי שסובלים הם כמובן האזרחים הנורמטיביים, הרוב הדומם בכל המגזרים, שהבוקר חשים תערובת של זעם ותסכול.


על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתים בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: gvanim.bs@gmail.com

​​​​​​​
​​​​​​


תגובות

End of content

No more pages to load