• 11 אוגוסט 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

שתי פלוגות מג''ב מועברות להילחם בפשיעה בנגב

השר לביטחון הפנים, עמר בר-לב, התייצב הבוקר בלהבים לכנס חירום שקיימו ראשי הרשויות והערים בדרום ואורגן על ידי ראש המועצה המקומית להבים, יוסי ניסן

יוסי ניסן והשר בר לב, בכינוס הבוקר (צילום: דוברות השר)

מאת: משה פריאל, כתבנו הפוליטי

השר לביטחון הפנים, עמר בר-לב, התייצב הבוקר, רביעי, בלהבים לכנס חירום שקיימו ראשי הרשויות והערים בדרום ואורגן על ידי ראש המועצה המקומית להבים, יוסי ניסן. במהלך הכנס אמר בר לב, כי שתי פלוגות מג''ב יועברו לנגב, על מנת לטפל במכת הפשיעה באיזור.

ראשי המועצות בצילום קבוצתי (צילום: דוברות השר)​​​​​​​

השר פתח והציג לראשי הרשויות את התוצאות לפעולות הנעשות כבר עתה  להתמודדות עם הפשיעה בדרום. כדוגמא הציג השר את נתוני המעצר עד תום ההליכים (מע״ה) על בסיס השוואתי בין תשעת החודשים הראשונים של 2021 ל-2020 כולה:
- גידול של  מע״ה של מעל ל-100% בנושאי סחיטה ופרוטקשן.
- גידול של קרוב ל-300% במע״ה בעקבות ארועי ירי.
- גידול במע״ה של 50% בתפיסת אמל"ח 
- גידול של 100% במע״ה בעקבות פשיעה חקלאית.

למרות ההצלחות הנ״ל של מחוז דרום של משטרת ישראל, לדבריו,  מספר אירועי הפשיעה גדל בצורה משמעותית בעקבות שומר החומות, ולכן תחושת הביטחון של אזרחי הדרום היא בשפל.

לשם כך הציג השר לראשי הרשויות והערים את קפיצת המדרגה המתוכננת בדרום לאחר אישור תקציב המדינה, שאחד הביטויים לה יהיה בתוספת של מעל ל-300 שוטרים לדרום.

בכדי לסגור את הפער עד שקפיצת המדרגה תורגש בשטח, חשף השר לראשי הרשויות והערים כי הוא בוחן אפשרות להוסיף באופן מידי שתי פלוגות מג״ב שיתחילו לפעול תחת פיקוד מחוז דרום של משטרת ישראל למשך חצי השנה הקרובה. זאת עד שיבואו לידי ביטוי בשטח התוספות במסגרת תקציב המדינה ל-2022 למשרד לביטחון הפנים.

בתום הדיון השר בר-לב סיכם ואמר:  ״צריך קודם לעצור את כדור השלג המתגלגל ולאחר מכן להתחיל לגלגל אותו לכיוון ההפוך.
אין לציבור סבלנות ובצדק! המציאות היא כאן ועכשיו ויש צורך במענה מהיר. לכן אני בוחן את האפשרות  להוסיף באופן מידי שתי פלוגות משמר הגבול לדרום".

עוד הוסיף השר, "האחריות שלי היא כפולה. מצד אחד, האחריות כשר לביטחון הפנים וכמוביל התוכנית למיגור הפשיעה והאלימות ברחוב הערבי. והאחריות הנוספת יחד עם שרים נוספים בהובלת ראש הממשלה במאבק - להצליח במיגור הפשיעה, אבל לא פחות חשוב  בצמצום הפערים בין התושבים היהודים בדרום לתושבים הבדואים. זאת המטרה שלנו ואני מבטיח לכם ראשי רשויות וערים שכולנו ביחד נצליח״.

ביוזמת ראש מועצת להבים יוסי ניסן, נפגשו הבוקר כ-15 ראשי רשויות יהודיות ובדואיות מאזור הנגב עם השר לביטחון פנים עמר בר-לב כדי לדון עמו במשבר הביטחון האישי באזור.

השר בר-לב הודה ליוסי ניסן על היוזמה לכנס את ראשי הרשויות בהתראה קצרה ועל ההזדמנות לשוחח עם המנהיגות המקומית בגובה העיניים ובאופן ישיר על "קפיצת המדרגה" באירועי הפשיעה והאלימות ממנה סובלים תושבי הנגב, יהודים ובדואים כאחד.
ראש מועצת להבים שיקף בפני השר את הירידה בתחושת הביטחון האישי חווים תושבי הנגב, את תחושת איבוד השליטה והמשילות, את הדאגה לעתיד הנגב ואת התסכול של התושבים לנוכח העונשים המגוחכים שניתנים לעבריינים שגם אם בודדים מהם נתפסים על-ידי המשטרה, משתחררים בעונשים קלים במסגרת "דלת מסתובבת" שאינה מייצרת הרתעה ואף מגבירה את המוטיבציה שלהם להמשיך בהתנהגותם העבריינית.

השר התרשם מאווירת ה"יחד" המבטאת את המחויבות העמוקה של המנהיגות הבדואית והיהודית לשלב ידיים במלחמה נגד האלימות והפשע וציין כי למרות שמדובר בהזנחה רבת שנים של ממשלות ישראל המתפרצת באופן חמור כעת, הממשלה הנוכחית מחויבת לתת פתרונות ולהחזיר את הביטחון האישי לתושבי הנגב.

השר הוסיף עוד כי תכניות רבות הוקצו לטיפול בפשיעה, אך הן לא מומשו: "התפקיד שלי והאחריות שלי, ושל כל ממשלת ישראל, היא לא רק להכין תכניות מוצלחות, אלא גם ליישם אותן בשטח ואנחנו הולכים ליישם. מבחינת משטרת ישראל, נעשו שינויים משמעותיים, ובמשטרה לא אדישים למה שקורה, אך בעקבות קפיצת המדרגה במקרי האלימות מאז מבצע שומר החומות, הדבר אינו מורגש בשטח".

ראש מועצת להבים יוסי ניסן: "אנו שומעים את זעקת תושבי הנגב המדברים מדם ליבם. המשטרה לא אשמה, היא חלק בלתי נפרד מהפתרון ועלינו לחבק ולחזק את השוטרים שלא פעם מסכנים את חייהם במהלך פעילותם. למשטרה יש את הסמכות, התקציבים והיכולות. המגזר הבדואי אינו אשם, מדובר בקומץ שמטיל אימה על אוכלוסייה גדולה. 
כראשי רשויות אנחנו צריכים להוביל את טיפול בנושאים האלה בכל האמצעים העומדים לרשותנו ביד קשה ויחד עם הכנסת לטפל בזה בצורה רצינית. בספר החוקים ישנן מספר עבירות שגורמות לאזרח להרגיש חוסר ביטחון ולכן צריך לטפל בהן: פריצה לבית, אחזקת נשק, גניבה רכב, יידוי אבנים ונהיגה פרועה המסכנת חיים בכביש. השאלה היא לא אם נחיה ביחד, אלא איך נחיה ביחד. התופעה הזו פוגעת בדו קיום שיש לנו כאן וצריך לשמור עליו. זו מציאות שאי אפשר להכיל אותה ויחד עם זאת צריך לייצר תקווה בהשקעה בחינוך, בתשתיות וביצירת מקומות עבודה".

ראש עיריית דימונה בני ביטון: "באת מהצבא, אתה מכיר ואתה מבין. אם אין לך משאבים זה לא יעבוד. אתה צריך ללחוץ עכשיו לפני שיעבור התקציב. אתה שומע את כולם. קודם כל שהכסף יהיה אצלך ואז נרכיב תכנית יחד. המשטרה עושה עבודה נפלאה, אבל הציבור לא מרגיש את זה, וקמות מיליציות. זאת בעיה של המשטרה. אתה מגיע כרגע לבעיה הכי אקוטית. אתה מגיע לנשיאת בית המשפט העליון שם הבעיה. תשנו את החוקים, תשנו את הענישה כי זאת הבעיה יחד עם חינוך, תעסוקה ודיור".

ראש עיריית ערד ניסן בן חמו: "תשקיעו בדברים עובדים. בכל עיר שיש שיטור עירוני וזה עובד. אלה פרויקטים קיימים שלא צריך להמציא אותם. בערד הפשיעה פחתה  בזכות זה. כשמדינת ישראל רוצה לטפל במשהו היא יודעת איך עושים את זה. צריך לבצע תכנית שיתופית עם כמה משרדי ממשלה. אתם אומרים זה של הרווחה זה של החינוך, תשתפו פעולה. תעזרו לנו לייצר את הפתרון".
בסיכום הכנס התמקדו ראשי הרשויות בדרישתם להגדיל את התקציב למלחמה בפשיעה והפצירו בשר לדרוש תוספת משמעותית לתקציב ואף להתנות את אישורו לתקציב בהגדלת התקציב למשרד, וזאת בתגובה לדבריו בפתיחת הכנס לפיהם השינוי יורגש כבר כעת עם הכנסת שתי פלוגות מג"ב לנגב ובנוסף לאחר אישור התקציב שיוביל לשינוי בשטח, אך לא לפני שישה חודשים מהיום. 
"כל אחד מהזווית שלו ומהמקומות שכואבים לו. באתי לכאן בהזמנת חברי ראש המועצה יוסי ניסן כדי לקחת את כל הדברים שנאמרו כאן ולראות מה מהם ייכנס לתכניות העתידיות והכל כדי לתרום לביטחון האזרחים", אמר השר.


הוועד להצלת הנגב: ''אין סבלנות לציבור ובצדק​​​​​​​''

וידאו: אלמוג כהן, הוועד להצלת הנגב (צילום: הוועד להצלת הנגב / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')


הוועד להצלת הנגב אומר בתגובה כי:  ''דרישת יור הוועד להצלת הנגב, אלמוג כהן, להכנסת פלוגת מג"ב לנגב נענתה, ושר הבט"פ  הצהיר: ''פועל להביא שתי פלוגות מג''ב שיהיו בדרום באופן מיידי. אין סבלנות לציבור ובצדק".

''בנוסף הועלתה דרישה חד משמעית לקליטה מיידית של 500 שוטרים למרחב הנגב''.

''יחד עם זאת , לחולה אנוש לא מספיקה אנטיביוטיקה, אנו דורשים טיפול שורש מעמיק כואב ונחוש''. 

''לטרור הפלילי אין גבולות גזרה, ועכשיו הזמן לפעול ביחד למען החזרת המשילות והביטחון לנגב''. 


על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתים בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: gvanim.bs@gmail.com 

תגובות

End of content

No more pages to load