• 16 אוגוסט 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

וועדת הכספים אישרה הארכת הזיכוי במס לעובדי המשמרות

ועדת הכספים האריכה את תוקפן של תקנות המקנות זיכוי במס בשיעור של 15% במס הכנסה על עבודה במשמרות שנייה ושלישית במפעלי תעשייה

צילום: נועם מוסקוביץ, דוברות הכנסת

מאת: משה פריאל, כתבנו בכנסת

ועדת הכספים בראשות ח"כ אלכס קושניר, אישרה היום (ד') את הארכת תקנות מס הכנסה (שיעור המס על הכנסה בעד עבודה במשמרות) (תיקון), התשפ"ב-2021- התקנות קובעות הטבה במס לגבי הכנסה מעבודה במשמרת שנייה או שלישית, במטרה לעודד עובדים במפעלי תעשייה לעבוד במשמרות וכך להגדיל את היקף התפוקה. 

התקנות קובעות זיכוי ממס בשווי של 15% מהכנסה מעבודה במשמרת שנייה או שלישית, אם המעסיק משלם תוספת משמרות בגין עבודה זאת. התקנות הוארכו עד יוני 2021, והיום אישרה ועדת הכספים את הארכתן עד תום שנת 2022. 

מטרת התקנות הינה לעודד עובדים במפעלי תעשייה שעיקר פעילותם היא ייצורית, לעבוד במשמרות, לנצל את המכונות והציוד גם במהלך שעות המשמרות ועל ידי כך להגדיל את היקף הייצור והתפוקה. 

העלות למדינה מוערכת ב-80 מיליון ₪ ב-2021, ו-160 מיליון ₪ ב-2022.

יו"ר הוועדה, ח"כ אלכס קושניר ציין בפתח הדיון כי: "חשוב לי לוודא שהרצף ישמר וגם בעבור אותם חודשים שבהם התקנה לא הייתה תקפה, שעובדים ששילמו מס גבוה יותר ממה שציפו, יקבלו את הטבת המס. נרצה לשמוע איך זה אמור לקרות מבחינה טכנית – איך מעסיקים יפנו ואנשים יקבלו את מה שמגיע להם".

אפרת ריץ, עוזרת יועמ"ש משרד האוצר השיבה: "היו כל מיני עיכובים, מדובר בתהליך שתלוי בכמה מערכות. לשאלתך הרציפות בתשלום תשמר, ההטבה תהייה בתקוף עד תום 2022". 

לבקשת יו"ר הוועדה הרחיבה ורד בכר, מרשות המיסים לעניין אופן התשלום לגבי החודשים בהן לא חלה ההטבה: "ברגע שתהייה הארכת תוקף עד סוף השנה, נוציא הנחיה למעסיקים, החישוב הוא על בסיס שנתי, כל מעסיק יודע לשלם ולנקות את המס בהתאם לעבודתו של העובד מתחילת השנה עד התשלום האחרון, תצא הנחייה בחודש הקרוב על ידנו שהזיכוי יכול להיות רטרואקטיבית מתחילת השנה, כך הכלי יינתן ויחושב והעובד יקבל כל מה שנדרש רטרואקטיבית. ככל שאנחנו בתוך שנת המס, הדבר הזה אפשרי". 

לשאלת חברי הוועדה מדוע מוארכת כל פעם ההוראה מחדש במשך שנים ארוכות, כאשר הדבר קורה לעיתים באיחור, ומדוע לא נקבעת הוראת קבע השיבה ריץ כי "ההוראה נבדקת כל פעם עפ"י צרכים". בתגובה הציעו חברי הוועדה כי התקנות יוארכו למספר שנים לכל הפחות.

יו"ר הוועדה סיכם את הדיון: "הוועדה תזכיר לכם ביוני-יולי מספיק זמן לפני תום המועד שיש להאריכו בקרוב, כדי שתוכלו להאריך בזמן, וכן נשקול אם לקחת את הוראת השעה הזו שמוארכת מ-1986 כל פעם מחדש, ולהפוך אותה להוראת קבע או לפחות להוראה ארוכת טווח".

בהמשך הקימה הוועדה - ועדת משנה, בראשות ח"כ ולדימיר בליאק, לבחינת תיקוני חקיקה לסעיף 46 לחוק מס הכנסה ולסעיף 61 לחוק מיסוי מקרקעין, זאת בעקבות חזרת הוועדה לנוהל הישן במסגרת ההקלות במס לעמותות, והערות שונות שהעלו חברי הוועדה בדיונים בנושא.

יו"ר הוועדה, ח"כ אלכס קושניר: "תוך כדי דיון בנושא הועלו הרבה מאוד שאלות והרבה מאוד הסתייגויות של חברי כנסת, בין השאר עלה הנושא של מתן אישור זמני לעמותות שטרם קיבלו אישור ניהול תקין. החלטנו להקים ועדת משנה שתבחן את תיקוני החקיקה גם לסעיף 46 וגם לסעיף 61, כדי שנוכל לתת גם לוועדה ולכל המעורבים בהליך הזה, כלים שקופים שעומדים בכל הסטנדרטים לפעול, וכדי שהעמותות יוכלו לקבל ההטבות האלה, עפ"י נהלים ברורים ומסודרים".

נקבע כי הוועדה תכלול 5 חברים, 3 חברי קואליציה ו-2 חברי אופוזיציה.

מטעם הקואליציה יעמוד בראש הוועדה – ח"כ ולדימיר בליאק, וחברי הכנסת ג'ידא רינאוי-זועבי ומאיר יצחק הלוי. מטעם האופוזיציה יכהן ח"כ עופר כסיף וחבר כנסת נוסף ששמו יוחלט מצד האופוזיציה, לאחר שימסרו שמות חבריה  בוועדה.


על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתים בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: gvanim.bs@gmail.com

תגובות

End of content

No more pages to load