• 11 אוגוסט 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

ירידה בתחלואת קורונה בב''ש, יישובים רבים במגזר הבדואי הפכו אדומים

ספטמבר הפך לחודש הקשה ביותר בגל הקורונה הרביעי: מדי יום נפטרו בישראל 22 איש מקורונה. בנגב, יישובים רבים במגזר הבדואי הפכו להיות ''אדומים''

חיסון קורונה (צילום: דוברות קופ''ח כללית / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')

ירידה בתחלואת הקורונה בבאר שבע, נכון להיום, שישי, יש בבירת הנגב 1,628 חולים מאומתים. 2,067 נתונים בבידוד, אחרי שבאו במגע עם חולה מאומת. החדשות המדאיגות מגיעות מהיישובים הבדואים, בהם אחוזי התחסנות נמוכים:  היישובים האדומים בנגב על פי מתווה הרמזור של משרד הבריאות הם לקיה, כסיפה, שגב שלום, רהט, מסעודין אל-עזאזמה, אום בטין, תל שבע, חורה וביר הדאג'.

אף כי משרד הבריאות אינו מפרסם נתונים יישוביים לגבי אחוז המחוסנים במנה השלישית, מהנתונים הארציים רואים כי חלה ירידה בהיקף המתחסנים אחרי הודעת ה-FDA, על פיה המלצת מועצת המומחים של מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) הינה כי אין לחסן את כלל האוכלוסיה במנה השלישית, אלא רק בני 65 ומעלה ואוכלוסיות מיוחדות. 

י', בן 50, תושב שכונה ותיקה בבאר שבע, לא התלבט: ''אני מעשן, התלבטתי קצת, אבל הזמנתי תור והתחסנתי. לא הרגשתי כלום אחרי זה. גם לא כאב''. לעומתו, משפחה שלמה משכונה ותיקה אף היא, החליטה לא להתחסן במנת הדחף: ''הפייסבוק מלא בעדויות של מחוסנים שאלוהים ישמור. גם מחוסנים חולים. היה לנו חולה במשפחה והלכנו לעשות בדיקה ויצא שלילי. התחסנו פעמיים. אני לא מאמינה לתקשורת, אני מאמינה לעצמי. לא מכניסה תקשורת הביתה, זה עושה רע. אני מחכה, זה הגוף שלי, זה הגוף של המשפחה, לא מכניסה דברים כי אומרים''.

אכן, הצהרת ה-FDA מציבה אתגר קשה בפני רשויות הבריאות בישראל: אם בתחילת החודש קצב המתחסנים במנה השלישית עמד על כ-100,000 איש ביממה, הקצב כעת הוא על כ-12,000 איש, מעט יותר מעשירית. החלטת האוצר להטיל עיצומים על מי שיסרבו להתחסן, בצורה של שלילת דמי אבטלה, איש תשלום שכר ועוד, מעוררת ביקורת ציבורית רבה. נדמה כי חלק מהבעיה נמצאת באי הנגשת המידע ויש גם טענות על היעדר שקיפות.

עיקר החשש הוא מהתגברות התחלואה במהלך אוקטובר, אחרי החגים ועם חזרת התלמידים ללימודים. קבינט הקורונה לא התכנס זמן רב, אך גורמים במערכת הרפואית לוחצים לנקוט צעדים, בשל היקפי התחלואה הקשה, התמותה וקצב ההדבקה. הממשלה, בעיקר שר האוצר, מתנגדים לכל מגבלה, בשל העלויות הכלכליות הגבוהות הכרוכות במתן פיצוי.על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתים בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: gvanim.bs@gmail.com

תגובות

End of content

No more pages to load