• 20 אוגוסט 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

''התסיסה בליכוד תימשך בגלל אי השיוויון הייצוגי של עדות המזרח''

אהרון ביתן, ליכודניק ותיק, שניהל את מטה הבחירות של המפלגה במיתר משך 4 מערכות בחירות, אינו חוסך בביקורת על המתרחש במפלגה - וסבור שיש להגדיל בה את הייצוג המזרחי - אם הליכוד רוצה לחזור לשלטון

אהרון ביתן (צילום: עצמי / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')

מאת: משה פריאל, כתבנו הפוליטי

ביולי 1959 התכנסה ממשלת ישראל לדיון מיוחד בהפגנה הסוערת של תושבי שכונת ואדי סאליב בחיפה, שפרצה שבועיים קודם  לכן וסחבה איתה הפגנות נוספות ברחבי הארץ של מפגינים שמחו לא רק  נגד העוני והאבטלה כי אם  ובעיקר נגד הקיפוח של עדות המזרח . בתגובה הממשלה הייתה אמורה לתת מענה לזעם ולתסכול של אותם מאות אלפים שיצאו לרחוב והחליטה על הקמת ועדת חקירה ממלכתית, שבראשה עמד השופט, משה עציוני,נשיא בית המשפט המחוזי בחיפה.

מחאה עדתית חברתית זו שניצתה המשיכה לבעבע  מתחת לפני השטח וכעבור כעשר שנים, בשנת 1971, התפרצה שוב והפעם בעוצמה חזקה יותר. "מחאת הפנתרים השחורים" הציתה  לא רק את כיכר ציון ורחובות ירושלים אלא התרחבה ליישובים נוספים ברחבי המדינה כולל באר שבע. בבחירות 1981 הליכוד זכה בשיא מנדטים 48, כששני שליש מהמצביעים מזרחיים. יש הטוענים שתמונה זו של רוב מזרחי בליכוד נשמר עד היום.

ח"כ הכנסת מירי רגב, לשעבר שרת התרבות והתחבורה, עוררה בשבוע שעבר סערה ציבורית כשאמרה בראיון ל''ידיעות אחרונות'' כי בוחרי הליכוד צרכים לעשות חשבון נפש על שבחרו להנהגה "אנשים בצבע לבן" וכי הגיע הזמן למנהיגות מזרחית במפלגה ובמדינה: "אחרי 73 שנים הגיע הזמן שיהיה נשיא בית משפט עליון מזרחי ושתהיה ראשת ממשלה מזרחית". הרמז היה יותר מעבה התכוונה לעצמה.

"היא לא לבד'', טוען אהרון ביתן, תושב היישוב מיתר, איש ליכוד שנים רבות שניהל את מטה הליכוד במיתר בארבע מערכות בחירות.  ביטן, איש חינוך, שבאמתחתו  שני תארים אקדמיים ובימים אלה הוא לקראת סיום תואר ראשון במשפטים, אמר לברנז'ה NEWS: ''אני יכול להזדהות בעניין של תודעה מעמדית המתחילה לעצב שורשים ראשוניים של מרד חברתי מעמדי בתוך הליכוד ואולי יוביל לשינוי בתפיסה החברתית פוליטית של בני עדות המזרח בשיח הפוליטי הקיים''.

''יהיו הסיבות אשר יהיו, דבריה של מירי משקפים תופעה חברתית סמויה או גלויה שהאשם העיקרי בה לדעתי הם בני עדות המזרח שאינם מסוגלים לבחור את המועמדים לכנסת ללא קשר לכישורים וליכולות המקצעיות של המתמודד. למועמד אשכנזי המתגורר במרכז ובעל הון ללא קשר להשכלתו ולניסיון הציבורי פוליטי או תעסוקתי סיכויים גבוהים יותר להבחר לכנסת בעשרייה הראשונה מאשר מועמד המגיע מהפריפריה. ואל תביאו לי את החריגים שהיו ראשי סניפים ובעלי מעמד ועוצמה בליכוד. מדוע עד היום אין בליכוד, מזה יותר מ-30 שנה, ח''כ מהעיר באר שבע וסביבותיה (למעט קרית גת). קצינים בכירים אלופים ותתי אלופים סיכויים גבוהים להתברג לרשימת הליכוד. מי שאשם במצב הזה זה הדימוי העצמי חברתי הנמוך של בני עדות המזרח שחושבים שאשכנזים יכולים לנהל את המדינה טוב יותר מבני עדות המזרח''.

לביתן טענות קשות, שוודאי יציתו ויכוח יצרי: ''הגזענות הסמוייה והגלויה חיה, בועטת ונושמת גם בליכוד. אני מניח שאותקף בעיקר על ידי בני עדות המזרח בעיקר אם הם בעלי תפקידים. התופעה קיימת בגלוי ובסמוי. תמיד בני עדות המזרח היו מספר שניים, שלוש או ארבע במעגלי מקבלי ההחלטות בממשלה. היום לצערי התופעה יותר ברורה: בני עדות המזרח בממשלה הנוכחית אינם נמצאים בשוליים כלל. הם לא מופעים כלל והביקורת החברתית תלך ותחמיר בחודשים הקרובים גם כלפי הממשלה הזאת''.

עוד הוסיף: "מירי רגב הצליחה לעורר שיח פנימי בליכוד, למעלה מעשרים שנה טענתי שהקולות המזרחיים והדומיננטים שהם הרוב בתוך הליכוד אינם מיוצגים בכנסת וזאת הזעקה ואותם אלה שכבר משוריינים מיישרים קו עם ההגמונייה האשכנזית".

לביתן יש ביקורת נוספת על ראשי הסניפים וחברי מרכז הליכוד שמעדיפים להצביע למועמד אשכנזי ולא ספרדי: "לדעתי זה נובע עדיין מרגשי נחיתות", הוא מדגיש ומוסיף - "כשהליכוד בשלטון הוא פוחד לעשות מהפכה במשרדי הממשלה בשל החשש מהיועץ המשפטי לממשלה, ממבקר המדינה ומהתקשורת ואינו ממנה אנשי ליכוד מוכשרים וראויים בני עדות המזרח. תראה כמה מאות מינויים עשתה ממשלת בנט בששה שבועות ואין ביקורת ממש שתיקת הכבשים. לדעתי שרי הליכוד וחברי הכנסת הנבחרים אינם יודעים למשול ואינם יודעים לקרוא את המפה האלקטוראלית. אני מניח שהתסיסה בליכוד תמשך בעיקר בגלל אי השויון הייצוגי של עדות המזרח בליכוד ואובדן הדרך והמנהיגות של אי יכולת לשלוט ולמשול''.על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתים בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: gvanim.bs@gmail.com

תגובות

End of content

No more pages to load