• 16 אוגוסט 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

המלחמה על הבית: מאות חקלאים חסמו את צומת גילת - נגד גזירות פורר

שר החקלאות פורר אמר השבוע כי הרפורמה בחלקאות יצאה לדרך - והצית אש. אם הרפורמה תתממש, חוששים החקלאים - מאות משקים יחוסלו, אך ההוזלה לא תועבר לצרכנים

צילום: דני בלר

מאות חקלאים חסמו הבוקר את צומת גילת שבנגב, במחאה על תוכנית שר האוצר ליברמן ושר האוצר פורר, לבצע רפורמה בחקלאות, שעיקרה פתיחה לייבוא פטור ממכס של ירקות, פירות וביצים - במטרה כביכול להוריד את יוקר המחיה. בשיחה עם חקלאים באמצעות הזום, אמר השבוע השר פורר - כי הרפורמה יצאה לדרך - ואין חזרה. אם הרפורמה תתממש, המשקים החקלאיים, שרבים מהם יושבים בעוטף עזה, בקו העימות ובערבה - יקרסו בשל תחרות בלתי הוגנת מצד תוצרת חקלאית מטורקיה, מצרים, אוקראינה ועוד. 

וידאו: שידור חי מתוך ההפגנה (צילום: דני בלר / הועבר בשידור בעמוד הפייסבוק של ברנז'ה NEWS)


לחקלאים בישראל הוצאות גדולות, שעמיתיהם באירופה ובארצות ערב אינם משלמים: היטלים גדולים ותשלומי חובה גבוהים על ייבוא עובדים זרים. מחירי מים ועלויות תפעול יקרות לעין שיעור מאלה באירופה. עלויות השכר של העובדים גבוהות  באופן ניכר אפילו מול מדינות קרובת כמו מצרים או קפריסין. החלקאי נאלצים לשם הוצאות גבוהות על שמיטה וכשרות, וגם לשלם מע''מ גבוה. 

וידאו: מתוך ההפגנה (צילום: דני בלר)
​​​​​​​


מגדלי העופות משלמים מחירים גבוהים עבור תערובת, פיקוח וטרינרי, כשרויות, שינוע (הדלק בישראל יקר מאשר במדינות אחרות). בעבר, במסגרת הסדר, הם ויתרו על לק מהרווחים שלהם על מנת להוריד את מחיר הביצה, אלא שההוזלה נבלעה בפערי התיווך של רשתות השיווק. 

צילום: דני בלר

סכנה נוספת בהפיכת שוק המזון בישראל לתלוי ייבוא, הוא כי סיפור בן אנד ג'ריס עלול לקרות בגדול: ממשלות יוכלו להטיל חרם על ישראל ולמנוע מכירת תוצרת חקלאית. לדברי שר האוצר, כפי שביטא אותם בשיחת הזום עם נציגי החלקאים, מדובר ברפורמה שתתפרס על פרק זמן של כחמש שנים, כאשר לדברי השר, ניתן יהיה לעצור בכל שלב ולבצע התאמות.  

צילום: דני בלר​​​​​​​

לטענת החקלאים, מדובר ברפורמה שתביא לחיסולה של החקלאות הישראלית וההתיישבות החקלאית. ללא יכולת להתפרנס, אדמות חקלאיות בפריפריה יינטשו ויישובים יתרוקנו. 

צילום: דני בלר

יו"ר מרכז השלטון האזורי וראש המועצה האזורית מרחבים, שי חג'ג', השתתף ברפורמה בצומת גילת. הוא אמר כי הרפורמה שגיבש האוצר מאיימת על ביטחון המזון של תושבי מדינת ישראל. ''רוב חברי הכנסת יודעים שהרפורמה הרסנית, ואני רוצה להאמין שהם ילכו עם האמת שלהם ולא יתנו יד לפגיעה אנושה בענף החקלאות.  אנחנו משקיעים את התקציב הגדול ביותר בביטחון אבל באותה שעה אנחנו עלולים לפגוע בביטחון אם נהיה תלויים במדינות אחרות ביבוא מזון טרי ואם נפקיד בידיהן את ההחלטה אם להפסיק את אספקת המזון".

צילום: דני בלר​​​​​​​
צילום: דני בלר

שי חג'ג' אומר עוד כי יוקר פירות והירקות מחייב טיפול, אולם הדגיש כי מה שגורם לו הם פערי התיווך. ״פערי התיווך הגבוהים הם פשע! צריך להקים ועדת חקירה כדי לבדוק את הגורמים לפערי התיווך ואיך ניתן לצמצם אותם״.

תגובות

End of content

No more pages to load