• 17 אוגוסט 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

סגר בחגים? מספר חולי הקורונה בב''ש הכפיל עצמו, כמעט 1,800 בבידוד

עליה חדה בתחלואת הקורונה בבאר שבע, עד כי מחלקת הקורונ בסורוקה נפתחה מחדש. זינוק חד במספר האנשים שבאו במגע עם חולה מאומת. האם ישראל הולכת לקראת סגר בחגים? בממשלה בינתיים מחליטים שלא להחליט...

צילום הדמיה: Image by Alexandra_Koch from Pixabay

מספר חולי הקורונה המאומתים בבאר שבע כמעט הכפיל עצמו תוך שבוע ועומד נכון להיום, רביעי, על 344 איש, זינוק על 93% בהשוואה לשבוע קודם. מספר הנתונים בבידוד, אחרי שבאו במגע עם חוה מאומת, עומד על כמעט 1,800 איש. מבחינת הנתונים בבאר שבע, המצב מזכיר את תחילת ההתפרצות השניה. בנתיבות מספר החולים המאומתים זינק ב-193%. באופקים - ב-153%. 

בבאר שבע רק 64% מהתושבים מחוסנים, לעומת 87% בעומר למשל. בישראל בולט מאוד ההבדל באחוזי ההתחסנות בין יישובים אמידים, לבין ערים בפריפריה. ברהט, העיר השניה בגודלה בנגב, רק 31% מחוסנים בחיסון השני. את התמונה שינו הווריאנטים החדשים - דלתא ודלתא פלוס, שחדרו לישראל דרך מי ששבו מחו''ל. בממשלה לא ממהרים להחליט וישראלים רבים נופשים בחו''ל כאיול לא הייתה קורונה וגם אינם מקפידים על עטיית מסכה במקומות סגורים. בקניון גדול בעיר נצפו רבים ללא מסכות או ששמו מסכה על הסנטר.

על רקע נתוני התחלואה המחמירים מדי יום, הצוות לטיפול במגפות (צט"מ) של משרד הבריאות מתקשה להחליט. בין חברי הצוות אין תמימות דעים בשאלה האם מנת חיסון שלישית תביא לירידה בתחלואה וגם אין מידע חד משמעי לגבי יעילות החיסונים אל מול הוריאנטים. כעת ידוע כי החיסון אמנם מגן מפני תחלואה קשה, אבל לא מני נשאות המחלה - וכך יוצא, שמי שאינם מחוסנים עלולים להידבק ממחוסן שאין לו תסמינים.

מעל כל אלה מרחף המחיר הכלכלי הכבד שבהטלת סגר. הסגרים הקודמים הביאו לקריסת של אלפי עסקים, לעלייה תלולה באבטלה ולמספר בלתי ידוע של עצמאים ועוסקים זעירים שנקלעו לחובות. ענפים רבים במשק טרם התאוששו, בהם תיירות, אירועים ותקשורת.

על רקע ההתפרצות המחודשת, העליה בתחלואה והעלייה במספר המאושפזים בבתי החולים בכלל ובסורוקה בפרט, נפתחה  מחדש מחלקת הקורונה בבית החולים ונערכים לפתיחת היחידה לטיפול נמרץ קורונה. מחלקת הקורונה  בניהולו של ד"ר ליאור זלר, מנהל מחלקת פנימית ג' וילנה מילוסלובסקי אחות אחראית במחלקה, שבה לפעול.
 
בסורוקה מאושפזים כעת 9 חולי קורונה: 6 במחלקת קורונה ו-3 נוספים מאושפזים ביחידה לטיפול נמרץ כללי ביניהם מטופל בשנות ה30 לחייו שמחובר למכונת אקמו. במקביל נערכים לפתיחה מחודשת של היחידה לטיפול נמרץ לחולי קורונה שתשמש לטיפול בחולים הקשים והמורכבים יותר.

ד"ר שלומי קודש, מנהל המרכז הרפואי סורוקה: "אנו פועלים בהתאם לצרכים המשתנים ובהתאם לשינויים בהיקפי התחלואה, על פי תרחישים שונים אליהם נערכנו מבעוד מועד.  בהתאם לעלייה בתחלואה ובנוסף לפתיחה המחודשת של מחלקות הקורונה, יורחב היקף הפעילות של המעבדה לווירולוגיה כדי לתת מענה להיקף הבדיקות ההולך וגדל. יש להמשיך ולהקפיד על עטיית מסיכה בחללים הסגורים ברחבי בית החולים. עזרו לנו לשמור עליכם".

בישראל עוקבים אחר הנעשה בבריטניה, שם החליטו לפתוח מחדש את המשק פתיחה מלאה ולבטל את חובת עטיית המסכה. במדינות אחרות, כמו ארגנטינה, מתנהלים במקביל לקורונה: התושבים למדו לעטות מסכות ולשמור על ריחוק חברתי, בתמורה לפתיחה מלאה של המשק המקומי. 

סמיני שאלה רבים מרחפים לגבי פתיחת שנת הלימודים, בעוד מעט יותר מחודש. גם כאן תיאלץ הממשלה להחליט - וממש בקרוב.

בישראל ייתכן וההחלטה תהיה להטיל שוב סגר בתקופת החגים - שיבוא לידי ביטוי בהיקפי המכירות ובהוצאת עובדים לחופשות או בפיטורין. בבאר שבע לבדה יש נכון לשבוע זה 12,771 דורשי עבודה. כ-160 מהם נרשמו בשבוע האחרון. מספר זה אינו כולל עצמאים שפרנסתם נפגעה חלקית או כליל ואינם זכאים לדמי אבטלה.


על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתים בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: gvanim.bs@gmail.com 

תגובות

End of content

No more pages to load