• 20 אוגוסט 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

צפו: ''פועלים פירקו את גג האסבסט בפסג' שביט, חלקיקים עפו באוויר''

עוברי אורח תיעדו פועלים מפרקים את גג האסבסט של פסג' שביט, שעלה באש, כשאבק האסבסט מהלוחות השרופים, חומר מסוכן לבריאות, מתפזר באוויר.

פועל משליך לוח אסבסט למשטח (צילום ללא קרדיט, שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')

עוברי אורח, שהיו בדרכם לפסטיבל בעיר העתיקה, נדהמו לראות פועלים מפרקים את לוחות האסבסט שמעל פסג' שביט, שחלק ממנו עלה באש בלילה שבין ה-17 ל-18 במאי. בדליקה עלו באש מחסן סחורות, משרדים נטושים,  וחלק מחלל בית הקולנוע המיתולוגי, שהיה סגור עשרות שנים. מדובר במבנה בן 6 עשורים כמעט, שפעם שקק חיים ופעלו בו חנויות, מערכות המקומונים של באר שבע, מזנונים, מספרה, מועדון ביליארד ועוד. לפני כשלושה עשורים החל לדעוך, אך עדיין פעלו בו דוכני פלאפל, חנות חד-פעמי ועוד עסקים, חלקם ותיקים. 

הדליקה בפסג' שביט, במאי השנה (צילום: איציק פלטיאל / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')

האש אחזה בחלל המבנה, עד כי הפך לבלתי שמיש. שלשום, שני, בשעות הלילה, פונו מהגג לוחות האסטבסט. ''מהמקום התמר אבק רב. אם הייתי יודע שמפרקים שם אסבסט בכלל לא הייתי מתקרב לאיזור. על הגג של הבניין היו עובדים, שפרקו את הלוחות. לא הצלחתי לראות אם עטו מסכות הגנה או לא, אבל האבק של הלוחות, חלקם שרופים ופריכים, התפזר לכל מקום. אנשים עברו באותן שעות בדרך לפסטיבל, בלי לשים לב מה קורה''. אכן, בסרטון נשעת בבירור הופעה שנערכה בקרבת מקום.

אכן, מהסרטון לא ניתן לקבוע בוודאות אם הפועלים עטו מסכות. אם לא עשו כך, נחשפו לחלקיקי החומר. אחד הפועלים נראה מזיז משהו על פניו, אבל זה לא נראה כמו מסכות ההגנה מחלקיקי אבק המוכרות מהתעשייה הכימית למשל.

וידאו: פינוי אסבסט בלילה שבין שני לשלישי, בעיר העתיקה - בניין שביט (צילום ללא קרדיט / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')
​​​​​​​


הסכנה באסבסט (המכונה גם אזבסט), כאשר חלקיק האזבסט משתחרר מצבר האזבסט ונישא באוויר ונשאף אל תוך הריאות. בגלל הגודל המזערי של אותם סיבים, ריאות האדם אינן יכולות להוציא את הסיב וכך נוצרת הצטברות החלקיקים בריאה, הגורמת לתחלואה קשה. בשל כך, המשרד להגנת הסביבה קובע נהלים מחמירים לטיפול וסילוק אסבסט. 

אלא שלא תמיד מקפידים או עוקבים אחרי סילוק אשפה בכלל ואבסבט בפרט. כך למשל, לפני כשלוש שנים, חשפנו בלעדית בברנז'ה NEWS כי מה שפעם היה אתר הקראוונים נחל בקע, הפך למזבלה מזהמת, בה מושלכים כימיקלים, פסולת בניין, פגרי בעלי חיים מתעשיית הבשר, תרופות פגות תוקף וגם לוחות אסבסט, כשבמרחק לא רב השכונות נחל בקע ונווה נוי. 

לוחות אסבסט מושלכים באתר נחל בקע (צילום ארכיון: דני בלר)

''ביררנו עם אנשי מקצוע, האם מותר לפרק ככה סתם לוחות אסבסט, ונאמר לנו שיש להתיז עליהם קודם קצף או מים, למנוע פיזור סיבים מסוכנים באוויר'', אומר עובר אורח שצילם את הסרטון.  ''פה נראה אבק שנישא ברוח. לך תדע מה נשמנו, עצרנו לצלם. לדעתי, היו צריכים להודיע לכל מי שנמצא באיזור, שמפנים אסבסט''. בעיריית באר שבע הסבירו כי הודעה בעניין הועברה בוואצאפ לתושבי העיר העתיקה (ראה תגובה בסוף הכתבה).

קובץ התקנות במשרד להגנת הסביבה אכן קובע את הנוהל הזה בבירור: יש להרטיב את הלוחות למנוע פיזור סיבים באוויר (בסרטון נראים בבירור חלקיקי אבק עפים באוויר). 

צילום מסך

מעיריית באר שבע נמסר בתגובה:  ''מינהלת העיר העתיקה קיימה פגישה עם נציגי התושבים וידעה אותם בדבר פינוי האסבסט מהמבנה.  ההודעה הועברה לתושבי העיר העתיקה באמצעות קבוצת וואטספ.  מינהלת העיר העתיקה מרכזת את כל נושא ההתקשרות מול תושבי העיר באר שבע, זאת במטרה ליידע אותם באופן שוטף במתרחש ובקידום העבודות, בדומה לעדכון שמקבלים בעלי העסקים באזור העיר העתיקה''.

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר בתגובה:

1.   קבלני אסבסט עובדים בהתאם להיתר עבודה שמתקבל מאת ממונה אסבסט באגף שבמשרד להגנת הסביבה. במסגרת חובות ההיתר, נדרש הקבלן המבצע להודיע על מועד תחילת העבודה למשרד להגנת הסביבה ולציבור בקרבת המבנה.

בנוגע למקרה המתואר בכתבה, הקבלן קיבל היתר לעבודה והודיע כנדרש למשרד ובאמצעות שילוט סביב אתר העבודה, גם לשכנים. בנוסף, טרם פירוק לוחות האסבסט במקום, בוצעו עבודות ריסוס חומר דביק המונע פיזור סיבי אסבסט במהלך הפירוק (אינקפסולציה).

לפי היתר העבודה, מתבצעות בדיקות ריכוזי אסבסט במקום, ועד עתה התוצאות שהתקבלו תקינות.

יצוין כי בסיור פיקוח שביצעו מפקחי מחוז דרום במשרד להגנת הסביבה ונציגי מחלקת איכות הסביבה של עיריית באר שבע לא נצפו ליקויים בעבודה. לאחר קבלת הסרטונים והתמונות המעידים על ליקויים בעבודת הקבלן, המשרד עורך בירור בנושא. ככל שיימצאו ליקויים, יפעל המשרד באמצעות כלי האכיפה הקיימים בידיו.

2.   לוחות האסבסט שמפורקים בעבודות מועברים להטמנה באתר המורשה להטמנת אסבסט ברקת, וזאת בהתאם להיתר העבודה שניתן.

3.   בהיתר העבודה של קבלן האסבסט הוא מחויב להעביר את פסולת האסבסט להטמנה באתר מורשה. בנוסף, בסיום העבודה הקבלן מעביר למשרד את כלל המסמכים, כולל תיעוד הטמנה. התאמת הכמויות המוטמנות נבדקות על ידי  המשרד.קרא עוד:

חשיפה: כך נראה המפגע הסביבתי בלב ב''ש שלא טופל 23 שנה

מאות חשבונות ארנונה של תושבי שכונה ד' - זרוקים באתר אשפה 

דליקה בפסג' שביט, סריקות אחר לכודים​​​​​​​


על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתים בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: gvanim.bs@gmail.com 

תגובות

End of content

No more pages to load