• 11 אוגוסט 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

בעלי דירות להשקעה על כוונת האוצר: יחוייבו לדווח גם הכנסות נמוכות

סוף לחגיגת הנדל''ן בפריפריה: בעלי דירות להשקעה המשכירים אותן יחוייבו לדווח למס הנכסה גם על הכנסות נמוכות מ-5,000 שקלים

צילום: דני בלר (הדירות אינן קשורות לכתבה זו)

סוף לחגיגה? משרד האוצר פרסם היום, שלישי, טיוטות הצעות ההחלטה בדבר חלק מההתאמות הפיסיקאליות שיועלו לדיון במסגרת הדיונים על התכנית הכלכלית לשנים 2021 ו-2022. לאחת ההצעות עלולה להיות השלכה רבת השפעה על כלכלת באר שבע, שנתפסת כיעד אטרקטיבי להשקעות נדל''ן, לעתים במחיר חברתי ניכר לדיירי המקוריים בבניין. 

עד כה, בעלי דירות להשקעה המשכירים אותן היו פטורים מחובת דיווח למס הכנסה, אם דמי השכירות בנכס היו פחותים מ-5,007 שקלים לחודש. כך יצא, שדירות בשכונות הפחות מבוססות בבאר שבע, שמחירן נמוך בואופן ניכר מדירות דומות במרכז, הניבו לבעליהן תשואה חלומית, אותה לא היו מחוייבים לדווח למס הכנסה. על פי הצעת האוצר, בעלי הנכסים יהיו מחוייבים לדווח למס הכנסה גם בסכומים נמוכים - ולשלם מס על כך. במצב הקיים, יש המוצאים דרכים להתחמק מדיווח לרשויות המס במגוון דרכים: גבייה במזומן, פיצול הנכס למספר יחידות המשלמות פחות מ-5,000 שקלים כל אחת ועוד. 

בבאר שבע נוצרה תופעה, על פיה דווקא בניינים בשכונות הפחות מבוססות הפכו ל''רכבת דיירים'': הדיירים מתחלפים בתדירות גבוהה, הדיירים שזה להם ביתם האמיתי מתקשים לדרוש מבעלי הנכסים תשלום עבור שימוש בנכסים המשותפים או במקרה של תקלה או תיקון והאוכלוסיה המקורית, שגם ככה מוחלשת, מוצאת עצמה מוחלשת עוד יותר.

באוצר גם מבקשים לשים סוף לבעלות כפולה וטפורה ממס על דירות ומציעים לצמצם את פרק הזמן בו משפרי דיור יכולים להחזיק בשני נכסים במקביל. 

מי שמביעים חשש מהצעד של האוצר הם דווקא שוכרי הדירות: ''בעל הדירה יגלגל את המס עלינו'', אומר גלעד, ששכור דירה ברחוב הצבי, השייכת למשקיע ממרכז הארץ. ''אני משלם מדי חודש, שכר הדירה עולה כל שנה. חשבנו כבר לעזוב. אין לנו יכולת כלכלית לקנות דירה ואנחנו ממש נתונים לחסדים של בעלי הדירות. לא יודע מה יקרה עכשיו''.


על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתים בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: gvanim.bs@gmail.com


תגובות

End of content

No more pages to load