• 20 אוגוסט 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

טור דעה / רק בעזרת מאבק משותף - נוכל להתגבר על האלימות בנגב

בשנה החולפת עלו לכותרות ידיעות רבות על מקרי אלימות במגזר הערבי, כאשר אלימות ופשע הפכו לתופעה רווחת בחברה הערבית

צילום: באדיבות אג'יק - מכון הנגב (שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')

הדר שרר - אג'יק מכון הנגב, סטודנטית באונ' בבן גוריון בנגב

בעקבות מקרי הפשיעה והאלימות המשתוללים גם ברחבי הנגב, בעיר באר שבע וסביבותיה, הנושא הפך למאבק מרכזי בקרב התושבים- יהודים ובדואים כאחד.

ידוע כי אלימות לא מגיעה יש מאין, וכי היא מתפתחת כאשר הסביבה מוזנחת. תחושת הביטחון של תושבי הדרום, בעיקר בערים היהודיות, נמצאת בתוך עננה של חוסר וודאות והם פונים לממשלה בדרישה למגר את התופעה, בשל העובדה כי הפשיעה נובעת מתוך הזנחה מרובת שנים של האוכלוסייה הבדואית בנגב. 

כדי להבין את תמונת המצב המורכבת של החברה-הערבית בנגב, חשוב להכיר את הנתונים מאחורי הידיעות; המגזר הבדואי בנגב מונה כיום כ-270 אלף תושבים, מתוכם 110 אלף מתגוררים בשבעה יישובים מוכרים והשאר מתגוררים ב35 יישובים לא מוכרים על ידי ממשלת ישראל. תושבי היישובים הלא-מוכרים חיים בתנאים ירודים מבחינת תשתיות ומצבם הסוציו-אקונומי הוא הנמוך ביותר במדינה. כתוצאה מכך, צעירים וצעירות בדואים רבים נפלטים ממערכת החינוך וחווים משבר חמור של חוסר אופק בתעסוקה, ונוטים לעבריינות שמשפיעה באימתנות על תושבי הנגב, בייחוד היהודים. 

האם יש מה לעשות? בהחלט יש! צריך להשקיע בחינוך ומתן מסגרות מתאימות שימשכו את אותם צעירים וצעירות למקומות הנכונים, ללימודים ולתעסוקה, ויתרחקו ממחוזות הפשע והאלימות. 

לצעד זה הצטרפו ארגונים אזרחיים שפועלים לשיפור המצב בקרב האוכלוסייה הבדואית ומתרכזים בדור הצעיר. 

דוגמה לכך, הוא הארגון החברתי אג'יק-מכון הנגב. אג'יק פועל לקידום ויצירת שותפות בין ערבים ויהודים, מתוך אידאל שהשותפות היא המפתח לעיצוב חברה ישראלית חדשה. חשוב לציין כי צוות העובדים בארגון מורכב משתי האוכלוסיות שעובדות בשותפות כחלק מאידאל השותפות הערבית-יהודית. עם זאת, האוכלוסייה היהודית אינה על סדר היום של הארגון, בשל פעילותו לקידום חברתי-כלכלי של האוכלוסייה הבדואית בנגב. יתרה מזאת, אג'יק פועל בדפוס היזמי על מנת לשנות ולהעלות על סדר היום את קידום האוכלוסייה הבדואית בחברה הישראלית. 

הארגון זיהה את בעיית החינוך הלקוי בחברה הבדואית בנגב והחליט לצאת בפתרונות יצירתיים בעזרת תוכניות חינוכיות. למשל התוכנית "שנת מעבר", כוללת מודל של שנת התנדבות בקהילה, לצד הכנה ללימודים ולתעסוקה. במהלך השנה, משתתפים בתוכנית צעירים יהודים ובדואים בני 18 שסיימו תיכון, מתנדבים ביחד ביישובים בדואים בנגב וחולקים שיח משותף בו לומדים על ערכים כמו קבלת האחר, נתינה, ערבות הדדית וסובלנות. לצד פעילות זו, הצעירים הבדואים גם משפרים בגרויות ומקבלים הכוונה לתעסוקה.


ידוע כי אלימות לא מגיעה יש מאין, וכי היא מתפתחת כאשר הסביבה מוזנחת. תחושת הביטחון של תושבי הדרום, בעיקר בערים היהודיות, נמצאת בתוך עננה של חוסר וודאות והם פונים לממשלה בדרישה למגר את התופעה, בשל העובדה כי הפשיעה נובעת מתוך הזנחה מרובת שנים של האוכלוסייה הבדואית בנגב. 
מדובר בפתרון פרקטי שמניע שותפות ובעל משמעות ערכית אדירה שתורמת לחיבור בין צעירים משתי האוכלוסיות.

תוכנית פרקטית נוספת שהארגון מוביל נקראת "שביבת אגיק"- ארגון הנוער הערבי הראשון. מדובר במסגרת חינוכית לא-פורמלית, שמדגישה את נושא החינוך לעבודת צוות, התנדבות בקהילה, פיתוח אישיות, סובלנות ומוביליות חברתית. 

אין זה מדובר רק באינטרס של החברה הערבית, אלא של כלל החברה הישראלית. על הממשלה לתמוך בתוכניות כאלה לשותפות וחינוך, וכן, הטיפול באלימות חייב להיות בראש סולם העדיפויות וחייב לכלול את הגורמים הממשלתיים. הגיע הזמן, ליצירת הזדמנויות ולבנות מסלול בו הדור הצעיר יוכל להשתלב ולבנות לעצמו מסלול חיים איכותי. נדרשת עבודה יסודית ומעמיקה, לצד תקציבים, תשתיות ובעיקר ממשלה שתיקח על עצמה אחריות. 

ומה אנחנו יכולים לעשות בינתיים? לקחת חלק בשיח וביצירת שותפות בין יהודים לערבים, מתוך אמונה כי ערבות הדדית בינינו תסייע להפוך את המקום ליותר נעים לחיות בו. על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתים בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: gvanim.bs@gmail.com

תגובות

End of content

No more pages to load