• 10 אוגוסט 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

מעבר קריית המודיעין מתעכב שנים, לפחות את העצרת השנתית ערכו בנגב

העצרת השנתית של אגף המודיעין נערכה אתמול בנגב ואלפי חייליה באו להכיר את האיזור, על רקע העיכוב רב השנים בהקמת קריית המודיעין. האם הסיור בב''ש ישכנע את חיילי יחידות העלית לעבור דרומה?

עצרת הענק בבאר שבע. בתקווה שהקריית המודיעין אכן תקום (צילום: דובר צה''ל)

העצרת השנתית של אגף המודיעין התקיימה בסימן מעבר צה"ל לנגב. במהלך אתמול, שלישי סיירו אלפים ממשרתי אגף המודיעין באתרים שונים בנגב, הכירו ולמדו את האזור ומורשתו. מעבר אגף המודיעין לנגב תקוע מזה כמה שנים, בין היתר בשל היעדר רצונם של אנשי יחידות העלית הטכנולוגיות של צה''ל לעבור לאיזור ולעזוב את עמק הסיליקון התל אביבי.

רק במאי השנה מכרז ההקמה הוחזר לוועדת המכרזים, אחרי שבית המשפט המחוזי בת''א דחה טענות בין חברות מסחריות, האמורות להקים ולתפעל את הפרויקט. כבר לפני שנה העיכובים החוזרים ונשנים של ממשלת ישראל משרד הביטחון ומינהל מעבר צה"ל דרומה הביאו את חברי עמותת "ישראל למען הנגב", לפנות בעתירה לבג"צ שתחייב את ממשלת ישראל ואת שר הביטחון לבוא ולנמק מדוע לא ייפתחו לאלתר מסמכי המיכרז על הקמת קריית המודיעין בליקית שבנגב.

עוד קדם לדיון תהליך ארוך, בו פוליטיקאים הבטיחו כי הקרייה תוקם - אך זו מתעכבת, בין היתר כי הנגב אינו יכול להציע לאנשי יחידות העילית את אותה איכות חיים, רמת הרפואה, החינוך והבילוי, לו הם רגילים במרכז הארץ. עניין אחר שנוסף לאחרונה, הוא היעדר הביטחון והמשילות בנגב ושורת פריצות לבסיסי צה''ל, בהן לבסיס רגיש שהיה אמור להיות מאובטח ברמה גבוהה. 

מהצד השני, לוחצים גורמים נדל''ניים לזרז את מעבר יחידות המודיעין לנגב, צעד שיפנה קרקע נדל''נית יקרה במרכז הארץ.

אלא שדי להביט בגרף הבא, מתוך דוח מבקר המדינה, על מנת להבין כמה שנים מזדחל הפרויקט. על פי החלטת הממשלה המקורית, מלפני 13 שנה, הבסיסים כבר היו אמורים לעבור מזמן לנגב, עם כל ההשלכות שבדבר, כלכליות וחברתיות. בשנים האחרונות גוברים הקולות המפקפקים בתועלת שמפיקים תושבי הנגב ממעבר הבסיסים.

מקור הגרף: דוח מבקר המדינה / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א'
יום הסיור של המשרתים נחתם בעצרת המרכזית בבאר שבע. העצרת נערכה בראשות שר הביטחון, בני גנץ, וראש המטה הכללי, רב-אלוף אביב כוכבי, ובהשתתפות ראש אגף המודיעין, אלוף תמיר הימן, ראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ, בכירים ומפקדים נוספים. 

על פי דובר צה''ל, ''צה״ל נערך להעביר בשנים הקרובות בסיסים ויחידות נוספות לנגב בהם בית הספר למקצועות המודיעין, בית הספר למקצועות המחשב, קרית התקשוב, קרית המודיעין ועוד''.

על פי דוח מבקר המדינה, הרוב המכריע של משרתי אגף המודיעין, כ-93%, אינו מתגורר בדרום. מנתונים שנחשפו בכנס שנערך במכון מנדל למנהיגות לפני מספר שנים, רובם המכריע גם אינו מעוניין לעבור דרומה מכמה סיבות: השירות ביחידת 8200 פותח להם שער כניסה לחברות היי טק בשכר גבוה. צה''ל נלחם להשאיר כל חייל המשרת ביחידה ומנהל קרב מאסף מול חברות טכנולוגיה אזרחיות.

משיחות רקע עם גורמים המעורים בנעשה ב-8200 עולה כי אחוז הבאר שבעים המשרת ביחידה נמוך מאוד, בעיקר משום שהם לא עומדים בתנאי הסף הגבוהים. בבאר שבע הופעלו בשנים האחרונות תוכניות שונות בתחום החינוך לסייבר, אל חדברי הגורמים, את התוצאות ייראו רק בעוד כמה שנים.

בעצרת, עם זאת, היו אופטימיים:

שר הביטחון, בני גנץ: "צה"ל היה חלוץ בהורדת בסיסים ויחידות רבות לנגב, ובשנים האחרונות אנו מאיצים את התהליך ופועלים כדי להוריד יחידות טכנולוגיות ובהן יחידות אמ"ן לכאן.

אנו מחויבים לכך שכל התהליכים הנדרשים יותנעו, והחזון יהפוך למציאות. לצורך הגשמתו – נייצר את התנאים לכך שמי שמשרת ומתגורר כאן יעשה זאת קודם כל מטעם של שליחות אבל לא יצטרך להסתפק בשליחות ובציונות בלבד: נחזק את מערכת הבריאות, ומערכת החינוך. נשדרג את התעסוקה. נעצים את הביטחון האישי. ונקבע ונדע כי מדינת ישראל כולה תצטרך להתגייס לצורך כך. נשפר את התשתיות ואת מערכת התחבורה, נבטיח הגעת רכבת לקרית המודיעין, כדי להזניק את איכות חייהם של המשרתים כאן, כמו של התושבים כולם. חשוב לנו לתת לכם את כל התנאים להישאר במערכת, ולהמשיך להתקדם בה".

הרמטכ״ל, רב-אלוף אביב כוכבי: ״בשנים האחרונות, אגף המודיעין נמצא לא רק בשדה הקרב, אלא נמצא בפעולות חשאיות, התקפיות, והוא גם קו ההגנה הראשון. המודיעין הופך את היכולות שלנו הרבה יותר מוסריות, כי אנחנו יודעים בדיוק איך להפעיל את הכוח. זה ארגון שלאורך כל השנים השתנה, המציא את עצמו מחדש, ושימש כמודל לחיקוי לארגונים בארץ ובעולם. הערב, אנחנו לא במקרה מקיימים העצרת בנגב ואני שמח שאנחנו עוברים לנגב. שליש מצה"ל כבר נמצא בנגב וחלקים רבים עוד עתידים לעבור גם הם. החזון של מדינת ישראל הוא להעצים ולהעשיר את הנגב והחזון של צה"ל הוא לקחת חלק בפרויקט הלאומי הזה - ואני מחוייב לו באופן אישי״.

ראש אגף המודיעין, אלוף תמיר הימן: "משרתי אמ״ן, כפי שנדרש מגוף שבו משרתים מיטב הבנות והבנים במדינה מצופה מאיתנו להיות בחוד החנית. בהיבט המבצעי הוכחתם את זה במבצע האחרון. גם בהשלמת החזון הלאומי של המעבר לנגב, נכון שאמ"ן יהיה חלוץ.

העצרת השנה היא בסימן הנגב, ובעיקר בסימן מעבר אמ"ן לנגב. התהליך הזה הוא מהאבנים המרכזיות בבניין הכוח של אמ״ן. מדובר בהגשמה הלכה למעשה של ערכים ציוניים ולאומיים, של יישוב הנגב ושל חיזוק הפריפריה של מדינת ישראל".

קרא עוד: 

עיכוב נוסף בהקמת קריית המודיעין: מכרז ההקמה מוחזר לוועדת המכרזים

עתירה לבג''ץ: הממשלה תצטרך להסביר מה מעכב את קריית המודיעין

זעם בנגב: הדיון המשפטי בהקמת קריית המודיעין נדחה שוב, בפעם ה-11

למה נתניהו לא מוריד את יחידות המודיעין לנגב? התשובה אצלו על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתים בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: gvanim.bs@gmail.com


תגובות

End of content

No more pages to load