• 13 אוגוסט 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

מתבשלים בשמש הבאר שבעית: לאן נעלמו ההצללות בטוביהו?

הסככות עפו בסופה בחורף - וגן הנדנדות ומתחם אימוני הכושר בשד' טוביהו חשופים לשמש. לא רחוק משם, נוסעים ''מתבשלים'' בתחנת האוטובוס, שאין בה סככה. תמונת מצב משכונה ה' - ותגובת עיריית ב''ש

גן המשחקים בלי צל (צילום: דני בלר)

התושבים ברחובות הסמוכים לשדרות טוביהו, מול הגנרד קניון, מרוצים מאוד מהעבודות שבוצעו והפכו מה שהיה תלוליות עפר, למסלול הליכה ירוק, שלאורכו פינות ישיבה, גן משחקים ומתחם אימוני כושר. את העפר היבש החליפה צמחייה מדברית יפהפייה, הכוללת בין היתר גרניום ורוזמרין. בחורף האחרון, באחת הסופות, נקרעו הרצועות של סככות ההצללה מגן הנדנדות וממתחם אימוני הכושר - ומאז לא תוקנו. גם במעלה רחוב טוביהו, פינת מצדה, ישנה תחנת אוטובוס בה בימי הקיץ הנוסעים מתבשלים בשמש, פשוטו כמשמעו. אין צל - ונוסעים צריכים לעשות בחירה: או להצלות בשמש או להסתכן בכך שהנהג לא יבחין בהם - וייסע להאה. 

מתחם אימוני הכושר בטוביהו. הסככה עפה בחורף - ולא תוקנה מאז (צילום: דני בלר)

צל הפך למצרך נדיר בערים בישראל וגם בבאר שבע. כולם מכירים את המחזה שנוסעים עומדים מאחורי תחנת האוטובוס בשעות מסויימות, כי רק בגב התחנה יש צל ובמקום לעודד את האנשים לצאת למרחבים העירוניים, השמש היוקדת דוחפת את כולם לתוך הקניונים. לא אחת, תושבים בשכונות עקרו או ניסרו עצים. 

הנוסעים מתבשלים בשמש בתחנת האוטובוס בצומת מצדה טוביהו (צילום: דני בלר)

כאשר הוקמו, גן הנדנדות ומתחם אימוני הכושר משכו את התושבים במהלך היום. בגן הנדנדות היה מתקן לשתיית מים, שהוסר. מתחילת הקיץ שני המתקנים עומדים ריקים במהלך היום ובלילה, כשכבר אין שמש, הילדים כבר ישנים ורק חובבי הכושר מגיעים. 

אפשר גם אחרת: ברחבת הגלבוע יש גן משחקים יפהפה. יש בו צל טבעי של העצים, ברזיית המים עובדת, הוא מוצל על ידי סככה. זוהי ממש הפתעה נעימה לראות את הגן נשמר ומשמש את התושבים בכל שעות היום: בבקרים גיעים ילדים בחופשה לשחק במשחקים. בשעות אחר הצהריים יושבים בו אנשים מבוגרים. בחופשת הקיץ מגיעים בני נוער בלילה, המתגוררים בשכונה. מאחר והמקום יפה, הוא גם נשמר. בקיץ ההפרש בטמפרטורות בין הקטעים המוצלים לכאלה שלא מורגש היטב. 

בצילומים אלה נראה איך אפשר גם אחרת: גן המשחקים היפה ברחבת הגלבוע, מוצל הן על ידי העצים והן על ידי סככה, עיש בו מתקן מים ופינות ישיבה. תושבי השכונה מכל הגילאים נהנים ממנו בכל שעות היום. בצילום התחתון נראה קטע מרחוב טוביהו, בקרבת גם המשחקים, בו העצים נותנים צל נעים (צילומים: דני בלר)
מעיריית באר שבע נמסר בתגובה: ''בשל עבודות אחזקה הוסרה הצללה במתקן המשחקים ומתחם אימוני הכושר.  בחודש הקרוב אמורים להציב מחדש את הצללה במקומות אלו.  בנוגע למתקן השתיה יבדק ויטופל בהקדם''. 

תגובות

End of content

No more pages to load