• 14 אוגוסט 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

אי הפללה על שימוש עצמי בקנאביס? רע''מ התנגדה והצעת החוק נדחתה

''סמים קלים הם שער הכניסה לסמים הקשים'', אומר סמי, מכור לשעבר מב''ש. ח"כ מנסור עבאס: ''אין ספק שמבחינתנו החוק הזה מנוגד לערכי הדת וקנביס נחשב לסם''

צילום: Image by DimStock from Pixabay

מאת: משה פריאל, כתבנו בכנסת
​​​​​​​
שוב מבוכה לקואליציה: ההצבעה על הצעת החוק לפטור מרישום פלילי על שימוש בקנאביס לצריכה עצמית נדחתה בשבועיים, זאת בשל התנגדות סיעת רע''מ. מדובר בהצעת חוק שמנסים לקדם מזה שנים, על מנת להביא את ישראל למצב דומה למדינות רבות במערב, בהן חלק ממדינות ארה''ב ומדינות רבות באירופה ואמריקה הלטינית. 

ולא רק רע''מ מתנגדים לפטור מרישום פלילי על שימוש בקנאביס: דווקא המתנגדים לשימוש בסם הקנאביס הם  צורכי סמים קשים לשעבר. סמי, מבאר שבע, צרך בעבר סמים קשים והיה בין המכורים  הראשונים בבארשבע שעברו תהליך גמילה אנטנסיבי: ''עבורנו אלפי המכורים לשעבר במדינה החשיש והקנאביס היו שער הכניסה לסם, אין סם קל או קשה סם זה סם וברגע שהוא יהיה חוקי 
זה יהיה בכייה לדורות", אמר לברנז'ה NEWS. כיום  סמי נקי למעלה מ20 שנה ומשמש כמדריך מכורים.

ההצבעה בקריאה טרומית על הצעת חוק פקודת הסמים המסוכנים (תיקון  - הגדרת צמח הקנבוס, מדרוג עבירות ועונשים בסם קנבוס), התשפ"א-2021 של חברת הכנסת שרן מרים השכל, אליה הוצמדו הצעות של חברי הכנסת גבי לסקי ובועז טופורובסקי נדחתה בינתיים.

על פי ההצעה, מוצע להסדיר את סוגיית האחריות הפלילית בעת שימוש בקנאביס לצריכה עצמית ולפטור מרישום פלילי את אלו העושים שימוש בקנאביס לשימוש עצמי בכמות המוגדרת בחוק ובאזור שאינו ציבורי. מוצע גם לבטל את הוראת השעה הנוגעת לאי-הפללה שנחקקה בשנת 2018.

בדברי ההסבר להצעה נכתב: "למעלה ממיליון ישראלים צורכים קנבוס בצריכה מזדמנת, כאשר ציבור המשתמשים ברובו אינו ציבור עברייני. מדובר באנשים נורמטיביים מכל שכבות האוכלוסייה, אנשי אקדמיה, אנשי ציבור ועוד, אשר צורכים קנבוס בשעות הפנאי.

הצעת חוק זו לא נועדה לעודד שימוש בקנבוס או להניף דגל שכזה מבחינה חברתית. נהפוך הוא, הצעת החוק משאירה את הקנבוס כסם אסור בפקודת הסמים המסוכנים וקובעת קנס למי שיצרוך אותו במקומות ציבוריים או למי שיחזיק את הסם בכמות העולה על הכמות לשימוש עצמי אך שלא נועדה לסחר. יחד עם זאת, הצעת חוק זו תמנע את הפיכתם של אנשים בגירים ונורמטיביים לעבריינים בעיני החוק. הצעת החוק תאפשר את המשך חייהם הרגילים והמקצועיים ואת תרומתם לחברה ותמנע את הפגיעה הצפויה להם כתוצאה מרישום פלילי."

ח"כ מנסור עבאס: "אנחנו בקואליציה למרות חילוקי הדעות מנסים להתדיין ולקדם את הדברים בהסכמה, אז תלמדו מאיתנו. אין ספק שמבחינתנו החוק הזה מנגוד לערכי הדת וקנביס נחשב לסם, אבל מצד שני אנחנו רוצים לבחון את ההשלכות של החוק על החברה עצמה. לכן ביקשתי מח"כ השכל שניקח זמן כדי שנוכל להגיע להסכמה." ח"כ השכל אמרה שהיא מוכנה לדחות את ההצבעה בשבועיים. 

​​​​​​​ח"כ מיכל וולדינגר התנגדה: "אני כבר 15 שנה מטיילת במכוני גמילה מטיילת בבתים בבתי חולים פסיכיאטריים מלווה אלפי אלפי משפחות. נכון להיום אין מספיק מסגרות שיכולות לטפל באלה שכבר נפלו לסם, אז בואו קודם נטפל בהם לפני שנעמיס על המסגרות עוד אנשים." 


על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתים בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: gvanim.bs@gmail.com

תגובות

End of content

No more pages to load