• 15 אוגוסט 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

החל''ת נגמר, אבל אין עבודה: למעלה מ-10,000 דורשי עבודה בב''ש

הכלכלה המקומית לא מראה סימני התאוששות - אבל בממשלה החליטו להפסיק עם הסיוע, למרות שנתוני הקורונה מחמירים. כך נראה המשבר הכלכלי המקומי

צילום: שירות התעסוקה

באר שבע אינה מתאוששת מהמשבר הכלכלי של הקורונה: על פי נתונים מעודכנים של שירות התעסוקה, נכון לסוף השבוע האחרון, יש בבאר שבע בבאר שבע 8,840 דורשי עבודה, עוד 2,199 מקבלי אבטחת הכנסה ו-2,116 איש שאינם מועסקים אך אינם תובעים או אינם זכאים לתבוע דמי אבטלה. אל מספר זה צריך להוסיף מספר בלתי ידוע של עצמאים הנתונים בקשיים בין אם בגלל קריסת העסק שלהם או כי אינם מצליחים לגבות תשלום עבור עבודתם. על פי נתוני הביטוח הלאומי יש בבאר שבע 114,723 איש בגיל עבודה. מסך דורשי העבודה בבאר שבע, 3,323 איש נמצאים בחל'ת. 

על פי הנתונים שכן ידועים, היקף האבטלה בבאר שבע עומד על כ-12 אחוזים, נתון גבוה מהממוצע הארצי, העומד על כ-9.5%. כ-65% מדורשי העבודה פוטרו או שהוצאו לחל''ת. עיקר הנפגעים הם בגילאי 25-34, בשעבדו במכירות, בניקיון ובסיעוד. 54% מהם נשים. 84% מהמובטלים אינם אקדמאיים. 

דורשי עבודה רבים שהוצאו לחל''ת, גילו כעת כי למעשה פוטרו ואין להם לאן לחזור. מקומות עבודה רבים גם מצמצמים בכוח אדם מתוך חשש כי גל קורונה נוסף ייאלץ אותם שוב לסגור. החוליה החלשה ביותר הם עובדים בלתי מאורגנים, בלתי מקצועיים, המועסקים על בסיס זמני מובהק: ''לפני הקורונה עבדתי עם קבלן, היה משלם לי יומית ונותן לי לשבור את הראש עם כל הניירת'', מספר א', בן 48, שמגדיר את עצמו ''סוג של עצמאי''. בקורונה העבודות עצרו והוא מצא עצמו מחוסר תעסוקה. ''לעצמאים אין אבטלה, אתה ממש לבד. כל הדיבורים היפים לפני הבחירות, אבל בשעת האמת, אין מי שיגן עלינו. הקבלן צמצם את העבודה ולי אין לאן לחזור. בגיל 48 אני מתבייש להגיד שאני נעזר בהורים המבוגרים לשלם חשמל ולוקח אוכל מגיסתי''.

ד' היה שכיר בחברת תאורה. הקורונה תפסה אותו בגיל 61: ''יש לי ניסיון של עשרות שנים, יש לי תעודות, יש לי תיק עבודות מעולה, אבל אף אחד לא נותן לך עבודה בגיל הזה. אני יושב בבית, אשתי יושבת בבית והבן שלנו, שהוא בן 32, יושב בבית אחרי שלא הצליח לעמוד בתשלומי משכנתא. אנחנו מנסים להעביר את היום. את הרכב המשפחתי מכרנו, זה נתן לנו מרווח נשימה וקנינו במקומו אופניים חשמליים. אשתי ניסתה לעבוד בכמה מקומות, אבל לא ורצים לקחת מבוגרים, כי זאת אחריות, אומרים לנו שאנחנו פגיעים לקורונה יותר מאדם צעיר''. 

''לפני הבחירות כולם דיברו על השולמנים והביטחו כי נציגות בכנסת תסייע לנו'', אומר א', בן 45, תושב באר שבע. ''לי יש עסק קטן, המכירות ירדו מאוד, אבל החיובים ממשיכים להגיע: רוצים ארנונה, אגרות, מס הכנסה, ביטוח לאומי. אנשים לא קונים. אין כסף. הרבה מפזרים צ'קים או נכנסים לחובות. יש גם כאלה שמסובכים עם השוק האפור. אני לא מביא סחורה, כי מחירי ההובלה הימית קפצו. אני לא יודע מה יהיה, אבל הממשלה חייבת לעשות חשיבה מחודשת, כי ממש לא יצאנו ממשבר הקורונה''.


על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתים בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: gvanim.bs@gmail.com

תגובות

End of content

No more pages to load