• 15 אוגוסט 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

טובעים בזבל: ''בעוד שנה לא יהיה לאן לפנות פסולת ביתית''

יו״ר מרכז השלטון האזורי וראש המועצה האזורית מרחבים, שי חג'ג, מתריע מפני האסון האקולוגי וקורא למצוא פתרונות יצירתיים למשבר

רק דוגמא אחת: אשפה ביער יתיר (צילום ארכיון: עבד אבו-אלקיען, יערן קק''ל)

שי חג'ג', יו''ר מרכז השלטון האזורי, המייצג את 54 המועצות האזוריות בישראל, מחבל אילות בדרום ועד הגולן בצפון, מזהיר: ''בשנת 2022 – לא יהיה מקום להטמנת פסולת בישראל. אם לא נפעל במיידי- יהיה כאן משבר סביבתי חמור''.
''יש לתת מענה מיידי לנושא מצוקת נפחי הטמנה הזמינים לפסולת ביתית במדינת ישראל'', אומר חג'ג'. ''במשך שנים רבות, המשרד להגנת הסביבה פעל לצמצום נפחי ההטמנה הזמינים וזאת על מנת לעודד את המיחזור. לצערנו, מדיניות זו לא צלחה, ובמהלך שנת 2022, עתידים להסתיים נפחי ההטמנה ברוב חלקי מדינת ישראל באתרי הפסולת השונים''.

''תוכניות להרחבת אתרים קיימים או הקמת חדשים טרם הבשילו על מנת לתת את המענה הנדרש. בעקבות זאת, אם לא ינקטו פעולות דחופות, אנו סבורים כי צפוי משבר חירום לאומי אזרחי שטרם נראה כדוגמתו, בו כ-15,000 טון פסולת ביתית ליום יישארו ללא פתרון סביבתי ראוי. בשל דחיפות הנושא, אנחנו מבקשים לשים סוגיה זו בראש סדרי העדיפויות ולמצוא כלים מיידים לפתרון המשבר המתגבש''.

''לפתחנו עומד אחד האתגרים הגדולים ביותר בתחום איכות החיים של תושבי ישראל- ללא מציאת פתרונות מידיים לפסולת הנוצרת, צפויה להתגבר שריפת הפסולת והשלכתה בשטחים הפתוחים. אתגר זה מחייב את גיוסם המיידי של כל הנוגעים בדבר בממשלת ישראל. אני בטוח שהעלאת הנושא לסדר היום של הממשלה, תוך שיתוף גורמי השלטון האזורי והמקומי תאפשר מציאת פתרונות יצירתיים למשבר הפסולת ותמצב את מדינת ישראל בשורה אחת עם המדינות המתקדמות''.

עשרות טונות פסולת ממרכז הארץ מושלכות באתרים פירטיים בנגב

הנגב, המיושב בדלילות, הפך מזה כמה שנים לאתר פסולת פירטי - ואין מענה לתופעה. עשרות משאיות אשפה עושות מדי יום את דרכן לנגב, נהגיהן משליכים אשפה בכל מקום אפשרי, כל עוד הוא רחוק מהעין. מדובר בעשרות טונות של פסולת בניין, פסולת רפואית, פסולת אורגנית ופסולת כימית. השיטה פשוטה: נוסעים למקום מרוחק מהעיר, מביטים ימיני ושמאלה, ואם אין אף בסביבה, משליכים אשפה. 

פסולת כימית בנחל בקע (צילום: דני בלר)​​​​​​​

במקרים אחרים, הם אפילו לא מתרחקים מבאר שבע: באתר נחל בקע, בו שכן פעם אתר קראוונים, מושלכת אשפה מכל מיני סוגים: החל מפסולת כימית, דרך פסולת רפואית ועד פסדי בעלי חיים ממשחטות. כמה מטרים משם, מעבר לנחל ובצמוד לשטח הנטוש, נמצאות השכונות נחל בקע ונווה נוי, שתושביהן אינם מבינים מאיפה מגיעה אליהם מכת היתושים בקיץ. המזבלה באתר נחל בקע נחשפה בלעדית על ידי אתר ברנז'ה NEWS. 

כזכור, בברנז'ה NEWS דיווחנו על השלכת פסולת פיראטית ביערות קק''ל בדרום, בהיקפים גדולים, בהשלכת פסולת בקרבת העיר באר שבע, בשריפות פיראטיות של פסולת הגורמות למטרדי ריח, לעיתים על בסיס יומי, בשכונות העיר, על הפיכת אתר נחל בקע הנטוש למזבלה, בה מושלכת לא רק פסולת בניין ואסבסט, אלא גם חומרים כימיים בלתי מזוהים, פסולת צה''לית, פגרי בעלי חיים, פסולת אלקטרונית שיש בה כדי לזהם את הקרקע, פסולת תרופות ועוד. 


על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתים בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: gvanim.bs@gmail.com


תגובות

End of content

No more pages to load