• 14 אוגוסט 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

''המשטרה אינה מבצעת אכיפה בררנית כלפי הציבור הערבי''

סגן ראש אגף מבצעים של המשטרה בוועדה המיוחדת לענייני החברה הערבית: לא הייתה אכיפה בררנית – דין רעננה כדין ביתר עילית כדין אום אל פאחם

ח''כ מנסור עבאס, יו''ר הוועדה המיוחדת (צילום: נועם מוסקוביץ / דוברות הכנסת)

מאת: משה פריאל, כתבנו בכנסת

הוועדה המיוחדת לענייני החברה הערבית, בראשות ח"כ מנסור עבאס, קיימה היום, רביעי, דיון מיוחד במצבה של החברה הערבית בצל מגפת הקורונה. במהלך הדיון סקר ממונה הקורונה בחברה הערבית, איימן סיף, את הנעשה בתקופת הקורונה ואת הפערים מול החברה היהודית. עוד קודם לכן מסרו אנשי מרכז המחקר והמידע של הכנסת נתונים, מהם עלה כי מספר הדוחות שניתנו ברשויות הערביות בתקופת הקורונה גבוה משמעותית ממספר הדוחות שניתנו ברשויות יהודיות. היו"ר עבאס דרש את התייחסות המשטרה לכך, ונציג המשטרה, תנ"צ, מוריס חן, דחה את הדברים ואמר כי לא הייתה אכיפה בררנית.

וידאו: דיוני הוועדה (צילום: ערוץ הכנסת)
​​​​​​​

בפתח הישיבה אמר היו"ר עבאס כי לא ברור אם אנחנו לקראת גל נוסף, או שאפשר יהיה לצלוח את האירוע הנוכחי ללא השלכות מרחיקות לכת. נציג מרכז המחקר והמידע של הכנסת, עידו אבגר, אמר כי לקורונה היו השלכות מרחיקות לכת בשלל תחומים, ויש הבדלים באופן שבו השפיעה על קבוצות שונות בחברה. מהמסמך שהכין מרכז המחקר והמידע לקראת הדיון עלה כי לאחר הסגר הראשון יהודים שבו לעבודתם בשיעור גבוה יותר מערבים. מהסקירה עלו נתונים נוספים אודות זינוק של 200%, בין 2019 ל-2020, בפניות של נשים ערביות לקו הסיוע בנצרת בשל אלימות מצד בן הזוג. באשר לאכיפה עלה כי מספר הדוחות שניתנו ברשויות הערביות, ביחס לגודל האוכלוסייה, גבוה במידה ניכרת ממספר הדוחות שניתנו ברשויות היהודיות.

איימן סיף, שסיים לפני כשבועיים את תפקידו כממונה הקורונה בחברה הערבית, אמר כי החברה הערבית נכנסה לקורונה במצב בריאותי ירוד בהשוואה כלל ארצית. הוא ציין כי שיעור התחלואה בה תאם לחלקה באוכלוסייה, ואמר כי הנפטרים הערבים היו צעירים יותר מהנפטרים מקורונה בחברה הכללית. לדבריו, כמות הבדיקות שנעשו בחברה הערבית היו נמוכות משמעותית, בין היתר מסיבות כלכליות חברתיות ומחשש לפגיעה כלכלית בשל 14 ימי הבידוד.

עוד ציין סיף כי משרד הבריאות, מד"א ופיקוד העורף לא יודעים לעבוד מול הרשויות הערביות, והיה צריך ללמוד את זה. הוא הוסיף כי לא היה ייצוג ערבי בקבלת החלטות, מקבינט הקורונה וכלה בכל הרמות. מצד שני אמר סיף כי עמד לרשותו מידע מדהים וכן את כל הכלים להתמודדות עם הנעשה בחברה הערבית. התובנות שהציג בפני הוועדה היו כי חשוב שתהייה כתובת אחת לניהול האירוע ולמסירת מידע ונתונים, כמו כן חשוב לרתום מובילי דעה בחברה הערבית. לדבריו, בהקשר זה אנשי הדת שיחקו תפקיד משמעותי. עוד הוא ציין כי צריך תקציב המשכי לתכנית 922, לסגירת פערים ברווחה, תעסוקה, חינוך וחיזוק הרשויות המקומיות הערביות.

לאחר מכן ביקש היו"ר עבאס את התייחסות המשטרה, בין היתר לנתונים בדבר האכיפה. סגן ראש אגף המבצעים במשטרה, תת ניצב מוריס חן, אמר כי אכן בגל הראשון היה פער בהסברה. פער נוסף, לדבריו, הוא היעדר פקחים ברשויות הערביות, כאשר רק ב-9 מתוך 85 רשויות במגזר הערבי יש שיטור עירוני וב-17 פקחים. לדבריו, הדבר נובע ממדיניות של ראשי רשויות ערביות שלא לבצע אכיפה של קנסות. "מבחינתנו דין יפו כדין רעננה כדין מודיעין עילית כדין אום אל פאחם. לא הייתה אכיפה בררנית", אמר.

עם זאת, היועץ המשפטי של הוועדה, עו"ד עידו בן יצחק, ציין כי לפי החוק ב-12 רשויות צריך להיות שיטור עירוני. נציגת הממ"מ, אורלי אלמגור לוטן, הוסיפה כי לפי נתונים שנמסרו במהלך תקופת הקורונה לכנסת עלה כי המשטרה רשמה כ-90 אלף דוחות בעוד פקחים רשמו כ-3,000 דוחות, לכן לא בטוח שהיעדר פקחים ושיטור עירוני יכול להסביר את הפער.

היו"ר עבאס אמר בתגובה כי צריך לבדוק לעומק את המדיניות הזאת, למרות שאפשר להבין שהקורונה הייתה אירוע שצריך היה להשיג עליו שליטה ואכיפה היא אחד הכלים לשם כך. עם זאת הוסיף היו"ר עבאס כי אם יש תחושה של אכיפה בררנית צריך לבדוק זאת. הוא אף ציין כי גם במו"מ הקואליציוני הייתה דרישה לפיה החברה הערבית גם כך סובלת ממצב סוציואקונומי קשה, ולכן אם הייתה אכיפה בררנית אז הממשלה צריכה לשאת באחריות ולאפשר הקלה בדוחות.

ח"כ אבתיסאם מראענה ביקשה לדעת כיצד בא לידי ביטוי האמון ושיתוף הפעולה בין הקהילה לרשויות, וביקשה נתונים נוספים על פגיעות נפשיות ועוד. ח"כ מאזן גנאים הוסיף כי שני שליש מהילדים בחברה הערבית נמצאים מתחת לקו העוני, וצדיך לדאוג להם קודם כל לצרכים בסיסיים.

בסיכום הישיבה אמר היו"ר עבאס כי המטרה היא להדביק את הפער בין החברה הערבית לחברה הכללית בישראל, בכל התחומים, בין היתר באמצעות התחייבויות להגדלת תקציבים בחום הבריאות והחינוך. הוא הוסיף כי צריך לשפר את האמון מול המשטרה, כדי למצוא את הנתיב לעבודה משותפת כך שגם החברה הערבית תהנה משירותיה. מנגד מתח היו"ר עבאס ביקורת על ראשי הרשויות הערביות, שהוזמנו לישיבה ובחרו שלא להשתתף בדיון. לבסוף אמר עבאס כי הוועדה תמשיך לעקוב אחר הנתונים שקיבלה ותנסה לשלב את הכל בתכניות המתגבשות בחודשים הקרובים.


על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתים בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: gvanim.bs@gmail.com

תגובות

End of content

No more pages to load