• 15 אפריל 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

מצעד החיים 2021: בסימן הרפואה בשואה

נציגי המרכז הרפואי סורוקה משתתפים במצעד החיים הוירטואלי

צילום: דוברות סורוקה

השנה, בשל מגפת הקורונה העולמית, נערך 'מצעד החיים' בסימן הוקרה לגבורתם של הרופאים והאחיות בשואה ובמתכונת דיגיטלית. נשיא המדינה, שורדי ושורדות שואה, בני נוער וצוותי רפואה צולמו בטכנולוגית הדמיית תלת-מימד כשהם מניחים שלט זיכרון על מסילת הרכבת שמדמה את מסלול המצעד המקורי, בין אושוויץ לבירקנאו, מעמד שנחשב לאחד משיאי המצעד.
 
בין המשתתפים השנה ארבעה אנשי צוות מהמרכז הרפואי סורוקה: פרופ' יעקב דרייהר סגן מנהל המרכז הרפואי סורוקה ודור שלישי לשואה, ד"ר עמית פרנקל מנהל היחידה לאיתור וניהול חולים בסיכון, רופא בכיר ביחידה לטיפול נמרץ כללי ודור שלישי לשואה, ד"ר לואיזה פרס רופאה מתמחה ברדיולוגיה ודור שלישי לשואה, ורונית רענן אחות אחראית אשפוז יום ילדים ודור שני לשואה.
 
פרופ' יעקב דרייהר: "סבתי דבורה לא שרדה את השואה, היא נורתה בגבה על ידי חייל גרמני בכפר סמוך ללודז׳ כי הייתה ללא טלאי צהוב. אבי שהיה רק בן 3 נותר לבדו בעולם, גדל עם הפרטיזנים ביער ועלה לישראל בעליית הנוער. הניצחון שלנו על הגרמנים הוא שאנחנו כאן".
 
ד"ר לואיזה פרס: "אנו הדור עם הזכות להתייחד ולשמוע ישירות משורדי השואה - זכות שמגיעה עם אחריות. חובתנו לוודא שהסיפורים של השורדים וזוועות השואה לא ישכחו ולא ישללו".
 
ד"ר עמית פרנקל: "רוב משפחתו של אבי נספתה בשואה, בהם אחותו שהייתה רק בת 5. משפחתה של אמי סבלה מ"פרעות יאשי" ברומניה, מהפוגרומים האכזריים ביותר בהיסטוריה של יהודי אירופה. כנכד לניצולי שואה וכאיש רפואה אני רואה חשיבות עצומה בטיפוח דורות של צוותי רפואה שיטפלו במסירות בכל אדם באשר הוא".
 
רונית רענן: "אני דור שני לשואה, שני הורי ניצולי שואה. אבי היה במחנות ובצעדת המוות ואימי בגטו בבודפשט בהונגריה. אימי, היום בת 89, הייתה אחות בסורוקה ואני ממשיכה את דרכה ומורשתה".
 
ד"ר שלומי קודש, מנהל המרכז הרפואי סורוקה: "אנשי רפואה עמדו בשואה משני צידי הזוועה –אנשי רפואה גרמנים ואחרים שהיו שותפים למעשים הנוראים מכל, ואף הובילו אותם. היו גם אנשי רפואה שהוכרו כחסידי אומות העולם, אנשי רפואה יהודים שלחמו בנאצים ובעוזריהם תוך סיוע רפואי והצלת חיים, וכמובן אנשי רפואה במחנות ובגיטאות שנתנו מזור למטופליהם בתנאים בלתי אפשריים. מכל אחד מאלה יש שיעור ללמוד – מהראשונים – לזכור כדי שלעולם לא נדרדר עוד לתהומות האלה, ולצערי זה כבר אירע מאז השואה, ומהאחרונים - כדי ללמוד על הגבורה, החוסן, האנושיות והמסירות שעלינו לשאוף אליהם, ולעצב בדמותם את אנשי הרפואה של העתיד. את השיעורים האלה שומה עלינו ללמוד בעצמנו וללמד את הדורות הבאים".
 
מוסיף ד"ר קודש: "מערכת הבריאות ממשיכה לפעול בכל כוחותה לסייע ולטפל בניצולי השואה שחיים ביננו, אבל יש לנו תפקיד חשוב נוסף - מערכת הבריאות הציבורית הישראלית מצטיינת בשוויוניות ברמה גבוהה מאוד – בין מטפלים וביחס למטופלינו. אנו מחויבים להוביל לחברה שוויונית, לא רק במערכת הבריאות אלא בכלל החברה הישראלית".
 
עוד משתתפים במצעד השנה: ניצולי שואה שעברו את הניסויים האכזריים של ד״ר מנגלה, רופאים או בנים ובנות לרופאים בשואה וכאלה שניצלו הודות לרופאים ואחיות שהצילו חיים כנגד כל הסיכויים. כמו כן לוקחים חלק במצעד, כמחווה ל"מלאכים בלבן" בשואה, נציגים מבתי חולים נוספים, ארגוני הצלה, קצינים וחיילים מחיל הרפואה ופיקוד העורף ועוד אלפי משתתפים מרחבי העולם. עד היום למעלה מ-250,000 משתתפים מ-52 מדינות צעדו על פסי הרכבת מאושוויץ לבירקנאו, כמחווה לאובדן הגדול ביותר בהיסטוריה של העם היהודי והאנושות.
 
המצעד, ישודר בשידור ישיר לציבור ביום הזיכרון לשואה ולגבורה, ה-8.4, בשעה 15:00 ולאחריו
יתקיים טקס זיכרון וירטואלי. ניתן לצפות בשידור באתר www.motl.org
הציבור מוזמן לקחת חלק בקמפיין העולמי ולהעלות שלטי זיכרון דיגיטליים באתר NeverMeansNever.com ב-7 שפות. שלטים אלה יוקרנו במהלך יום השואה בבירקנאו וחלקם אף יונחו באופן פיסי על פסי הרכבת.

תגובות

End of content

No more pages to load