• 13 יוני 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

יום זעם: תושבי הכפרים הבלתי מוכרים יפגינו מחר בעשרות צמתים בנגב

תושבי הכפרים בלתי מוכרים יערכו מחר, שלישי, הפגנות בעשרות צמתים ברחבי הנגב במחאה על מדיניות ה''פינוי הכפוי'' שלטענתם מקדמים רשות הבדואים העומד בראשה

הפגנת תושבים, אחת מיני רבות שנערכו בנגב בשנים האחרונות (צילום ארכיון: אדוה לויד)

תושבי הכפרים הבלתי מוכרים עורכים מחר, שלישי, יום מחאה בנגב,  בעשרות עצרות בדחייה של סמכות רשות הבדואים ויאיר מעיין העומד בראשה.

ועדת המעקב העליונה של ערביי הנגב והמועצה לכפרים בלתי-מוכרים הכריזו על יום מחאה רחב בנגב בעקבות מה שהם מכנים  ''מדיניות הריסת הבתים והפינוי הכפוי של כפרי הבדואים במטרה לרכז כמה שיותר בדואים, על כמה שפחות שטח''. לדברי המפגינים, הם דוחים את סמכותה של רשות הבדואים, ושל היושב בראשה, יאיר מעיין: "אנו מוחים נגד הרשות וקוראים לכל האזרחים הבדואים להצטרף - זוהי זכותם לקבל מגורים נאותים ולהיות בטוחים באדמתם ובכפרם", אומר  יו"ר המועצה לכפרים בלתי מוכרים עטיה אל-עאסם.

עצרות המחאה תתקיימנה מחר (שלישי) בשעה 15:30 בצמתים הבאים: צומת עבדה, צומת משאבים, צומת הנגב, צומת ואדי אנ-נעם, צומת א-סר, צומת הכניסה לכפר א-זרנוג, צומת ערערה-אבו קרינאת, צומת תל ערד, צומת חורה, צומת לקיה, צומת אום בטין וצומת רהט דרום.

ההפגנות נערכות על רקע העימותים שארעו לאחרונה בביר הדאג', בין התושבים לבין המשטרה והסיירת הירוקה, במהלכם נפצעו שוטרים ותושבים וכן, בשל סירובם של הבדואים לקבל את ההסדרות והמתווים השונים שהוצעו להם עד כה.  על פי הערכות שונות, מדי שנה נוספים בנגב כ-3,000 מבנים בלתי חוקיים והממשלה לא ממש עוקבת אחרי הבניה הבלתי חוקית. 

עמיחי יוגב, רכז דרום בתנועת רגבים, אמר בכתבת תחקיר, שפורסמה בברנז'ה NEWS, כי ''ההתיישבות הבלתי חוקית בנגב אינה ממניעים לאומניים, אלא מטעמי נוחות. כיום אין פלישות לשטחים חדשים, אלא הרחבה של פלישות קיימות לשטחים. האכיפה המוגברת עשתה את שלה והבדואים לא פולשים לשטחים''.

''האכיפה היא בעצם על פלישות חדשות בשטחים ולא על מה שקיים. זה משחק של חתול ועכבר. לרוב, מגיעים פקחים ומדביקים הודעה על המבנים הלא חוקיים. התושבים מזיזים קצת את המבנים ובפעם הבאה, התהליך יתחיל מחדש. אין פה ''חומה ומגדל'', זאת לא התיישבות רעיונית. זה לא המניע. המניע הוא הרצון לחיות קרוב לשבט''.

מפת הכפרים הבלתי מוכרים מסביב לבאר שבע (מקור: הפורום לדו-קיום)

כך קרה, שבסמוך לעמק שרה בבאר שבע צמח יישוב בלתי מוכר, מתחת לאפם של הרשויות. בסופו של דבר, מלבד הפורום לדו-קיום בנגב, אין לאחרים ממש מושג מי יושב ואיפה. הנגב, ששטחו כ-60 אחוזים, ריק ברובו. בעוד שהממשלה מנסה לפנות את היישובים הבלתי מוכרים מאדמתם, היא גם מתעתדת למסור שטחים נרחבים במערב הנגב למדינה הפלסטינית שתקום במסגרת ''עסקת המאה'' של טראמפ ונתניהו. מדובר בשתי מובלעות המחוברות בכביש צר ובמנהרה תת קרקעית שתעבור בנגב הצפוני ותחבר בין עזה לגדה. 

ההסכם זוכה לביקורת מצד ראשי רשויות בנגב: יישובים בנגב המערבי יהיו מוקפים במובלעות המדינה הפלסטינית. המדינה מבקשת להקים תעשיות פטרוכימיות וביטחוניות בנגב ולצורך כך, מבקשת לפנו שבטים היושבים על אדמתם עשרות שנים. בינתיים, המתווים תקועים מזה שנים ורק מעטים מבין הבדואים מסכימים להתפנות.

הרשות הבדואים בנגב מסרה בתגובה: ''כלל תושבי ביר הדאג יכולים להסדיר את הבניה בישוב במגרשים חוקיים המיועדים להם ומוכנים לאכלוס. רק תושבי ביר הדאג קיבלו תנאים מפליגים ייחודיים הכוללים מענקים של עד 250,000 ש''ח למשפחה ובנוסף מגרשים עם נחלה חקלאית של 5 דונם. למרות תנאים חריגים אלו התושבים מסרבים להסדיר את עצמם''.

"מדינת ישראל -וגורמי אכיפת החוק , לא יכולים להתעלם מהפרת החוק הנמשכת והבוטה, של תושבי ביר הדרג תוך דחיית כל נסיון שהוא לפנים משורת הדין, להסדיר את המגורים כחוק. המדינה הלכה כברת דרך משמעותית לקראת תושבי ביר האדאג' בנסיון להגיע להסדרה אולם התושבים לא נענו להצעות.  לצערנו הרב כל הנסיונות להגיע להסדרה מוסכמת עם התושבים , עלו בתוהו''.  

תגובות

End of content

No more pages to load