• 09 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

באר שבע, בני שמעון ואופקים מועמדות לקבל את פרס החינוך

משרד החינוך מעניק את הפרס מדי שנה לרשויות שבלטו בביצוע תהליכים ייחודיים בתחום החינוך

(צילום: דוברות משרד החינוך)

באר שבע, בני שמעון ואופקים מועמדות לקבל את הפרס החינוך היישובי שמעניק מדי שנה משרד ההחינוך.  רשויות רבות מתמודדות על התואר הנכסף "זוכת פרס החינוך היישובי" מדי שנה. פרס זה מוענק על ידי משרד החינוך לרשויות שבלטו בביצוע תהליכים ייחודיים וחדשניים בתחום החינוך ביישובם ונתנו משקל רב להשקעה בחינוך. הפרס ניתן כהוקרה על איכות ומצוינות על השקעה מיוחדת בקידום מערכת החינוך הפורמאלי והבלתי פורמאלי. כל רשות מקומית רשאית להגיש למחוז מועמדותה לפרס החינוך ולבחור מהם התחומים שיוצגו בפני ועדת הפרס הארצית, בהם העשייה היישובית בולטת במיוחד.

ועדת הפרס, בראשותה של גילה נגר, המשנה למנכ"ל משרד החינוך, מונה שבעה חברי ועדה שביקרו השבוע בבאר שבע ובמועצה האזורית בני שמעון. בחודש פברואר תבקר הוועדה גם באופקים. את הוועדה ליווה מנהל מחוז הדרום, רם זהבי, יחד עם צוות מהמחוז. חברי הוועדה התרשמו מהעשייה החינוכית, מהמנהיגות, מהחזון ומהתרומה הערכית-חינוכית של ראשי הרשויות וצוותי החינוך לקידום מערכת החינוך ביישובם.

עיריית באר שבע הציגה במתחמים השונים בבית הספר למשחק ע"ש גודמן את העשייה החינוכית, את תכניותיה הייחודיות ואת הישגיה. שחקנים צעירים ליוו בדרך יצירתית את חברי הוועדה בתחנות מערכת החינוך, מהגן ועד סיום התיכון. את המפגש פתחו ראש העיר, רוביק דנילוביץ', ד"ר חפצי זהר, מחזיקת תיק החינוך בעירייה וזהבה הראל, ראשת מינהל החינוך. את הסיור הוביל צוות החינוך בעירייה.

במתחם גני הילדים הציגו ילדי הגן מגוון תחומי פעילות ייחודיים: גן ללימודי אמנות, גן מנהיגות לפיתוח כישורי רטוריקה, גן לפיתוח כישורי כתיבה ואיור וגן מדעי לחוקרים צעירים.

בתי הספר היסודיים הציגו היבטים של חקר, מתן הזדמנות שווה, פיתוח תרבות של מצוינות, פיתוח מיומנויות למידה ולמידה בתנועה. התיכונים הציגו טיפוח יזמות, ריבוי מגמות, חדשנות פדגוגית, קליטת עליה, בניית תמונת עתיד לנוער בסיכון והתפתחות אישית בקידום נוער.

גילה נגר, יו"ר הוועדה על הביקור בבאר שבע: "החזון של רוביק מדבר על לגעת בכל ילד, על זיהוי הניצוץ בכל פרט ונוכחנו כיצד זה מתקיים הלכה למעשה. יש כאן שפה חינוכית שמונחלת בכל מקום, שפה של רציונל וידע מאוד מעמיק. ראינו אזרחות טובה וערכים, יש המון חדשנות ויכולת ביטוי לילדים. יש התאמה של מערכת החינוך לרוח הזמן. נחשפנו לייחודיות בית ספרית, הכלה, הובלת ערכים של שילוב, יזמות, מצוינות, מוסיקה, שיתופי פעולה עם מוסדות אקדמיה, חוגי מצוינות, אומנות ויצירה. יש כאן שפע!".  

רם זהבי, מנהל המחוז על מערכת החינוך בבאר שבע: "למעלה מעשרים אנשי צוות, פיקוח, הדרכה בתוך המחוז מלווים את העיר באר שבע באופן יום יומי. התוכניות של המשרד הן עוגן, אך יחד עם זאת ראינו כיצד לקחה העיר על עצמה מחויבות נוספת המעוגנת בחזון ובהשקפה אידאליסטית".

המועצה האזורית בני שמעון אירחה את הוועדה בביה"ס מבואות הנגב בקיבוץ שובל. ניר זמיר, ראש המועצה ואמיר ברזילי, מנהל מחלקת החינוך, פתחו את המפגש בהצגה כללית של מאפייני מערכת החינוך במועצה. מרחבי בית הספר עוצבו בהתאם לנושאים שהוצגו: למידה והישגים, ערכים ואקלים.

הוועדה נחשפה לתכניות ייחודיות מגיל הגן ועד לתיכון בתחומי למידה עצמית ורפלקציה פנימית, מדעים בחיבור לטבע, מענים של מעטפת ותמיכה רגשית, התאמת מענה לבעלי צרכים מיוחדים, מעורבות קהילתית ותכניות ענפות בנושא קידום סובלנות ודו קיום. 

גילה נגר, יו"ר הוועדה, החמיאה אף היא לראש המועצה החדש, וציינה את היותו איש חינוך בעל הכרת הטוב, אשר מאפשר ונותן מקום לאנשים תוך הערכה לעבר, איש של שלום אשר בונה את הקהילה של הקהילות. אשר למערכת החינוך, ציינה כי מערכת החינוך המקומית מתבטאת בצבע ייחודי בכל בית ספר ומאחדת אותם תפיסת היזמות, קידום לומד אוטונומי, שיתוף בין צוותים, הורים והנהגה שמחוברים לאותן המטרות.

רם זהבי, מנהל מחוז הדרום ציין בסיכום הביקור כי "המנהיגות המקומית השכילה לקשור את הצמיחה הקהילתית למערכת החינוך. שימור המערכת הציבורית החזקה מעיד על חוסן. מנהיגותו של ראש המועצה החדש מאפשרת לקהילה לצמוח ולא לערער על מה שהיה קיים".

בתום הערכת הוועדה את כל המועמדות לפרס יועבר שמן של הרשויות שצברו את הניקוד הגבוה ביותר אל שר החינוך, אשר יודיע לראשי הרשויות על אודות זכייתן. כל אחת מהרשויות הזוכות תקבל מענק כספי אשר יושקע בפרויקט חינוכי ברשות.

תגובות

End of content

No more pages to load