• 13 יוני 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

60% משטח ישראל, רק 10% מהפעילות העסקית: לעסקים הקטנים קשה בנגב

נתונים שחושפת היום CofaceBdi מאמתים את המציאות העגומה של העצמאיים בדרום: בשטח שהוא 60% ממדינת ישראל מתקיימת רק 10% מהפעילות העסקית. 82% מהעסקים הקורסים: עסקים קטנים ועצמאיים זעירים

עסק סגור בב''ש (צילום: דני בלר)

"מחאת השולמנים" שתופסת תאוצה בשבועות האחרונים בפייסבוק - אך לא הצליחה להתממש לכדי הפגנת מחאה, לא צמחה על ריק. קשה להיות עצמאי בישראל - ועוד יותר, באיזור הדרום. הנגב חולש על 60% משטחה של מדינת ישראל, אך מתקיימת בו רק 10% מהפעילות העסקית. מרבית העסקים הקטנים ובינוניים ממוקמים בתל אביב ובעיר הגדולה הם מצליחים לשרוד יותר מאשר בנגב. 

הקמתו של עסק קטן או עיסוק במקצוע כעצמאי בישראל כרוכה בבירוקרטיה רבה. הרגולציה והמיסוי גבוהים. אלא שיותר חברות מעדיפות לשכור עובדי פרילאנס, על מנת להתחמק מיצירת קשרי עובד-מעסיק ותשלום זכויות סוציאליות. עצמאיים רבים עובדים כך מחוסר ברירה. בהיעדר מקומות עבודה, בדרום רבים פונים להקמת עסקים עצמאיים, על מנת לייצר לעצמם פרנסה. לא אחת הם יגלו כי היקף המיסוי, תשלומי החובה והעלויות הם כאלה, שיגרמו להם לקרוס תוך זמן קצר. העיר באר שבע מובילה בהיקף העסקים בסכנת סגירה (9.3%) ובהיקפי האבטלה בין הערים הגדולות (כמעט 5%). 

זאת ועוד: גדל בישראל ובבאר שבע דור של עובדים עצמאיים שלמעשה נטול זכויות גם במקרה של פיטורים, מחלה או תאונה: לעובדי פרילאנס אין קרן פיצויים. הם לא יכולים לתבוע דמי אבטלה. אין להם הפרשות לפנסיה. במקרה של מחלה או תאונה, הם יפסידו ימי עבודה. עובדי פרילאנס נחשבים לסיכון בעת מתן אשראי. 

ניתוח הנתונים בחן את התפלגות העסקים בישראל לפי אזור גיאוגרפי וממנו עולה כי 53% מהעסקים בישראל נמצאים באזור תל אביב והמרכז. אזור הצפון הוא האזור השני במספר העסקים אחרי תל אביב והמרכז, שם נמצאים 26% מהעסקים בישראל. רק 10% מהעסקים נמצאים באזור הדרום, מספר כמעט זהה לאזור ירושלים והסביבה שם ממוקמים 11% מהעסקים. 

התפלגות העסקים בישראל לפי איזור גיאוגרפי (צילום מסך)​​​​​​​

הניתוח בדק גם את שיעור הישרדות העסקים בהתאם לאזור גיאוגרפי וממנו עולה כי רק 10% מהעסקים שלא שרדו ממוקמים בירושלים והסביבה ובאזור הדרום נמצאים 14% מהעסקים שלא שרדו. באזור תל אביב והמרכז נמצאים 39% מהעסקים שלא שרדו ובצפון 37%.

עסקים קטנים, לכאורה, אמורים להיות חסכניים יותר מעסקים גדולים, אך במציאות הכלכלית הקשה של הדרום, הקומפקטיות של העסק היא דווקא האויב הגדול ביותר שלו. תהילה ינאי, מנכ"ל  CofaceBdi: "נראה כי ישנו קשר ישיר בין גודל החברה לסיכויי ההישרדות שלה. חברות גדולות, לרוב, משיגות תנאי מימון משופרים ביחס לעסקים הקטנים, ואף לעיתים מגובות בגב כלכלי חזק המאפשר יכולת התמודדות גבוהה יותר במצבי שפל עסקיים ונזילות טובה יותר".

התסכול של "מחאת השולמנים" שתופסת תאוצה בחודשים האחרונים, מבוסס על נתונים אמיתיים בשטח שמלמדים כי אכן לא פשוט להיות עצמאי ובעל עסק קטן בישראל. מניתוח מיוחד של העסקים במשק הישראלי שערכה חברת המידע העסקי CofaceBdi עולה, כי בממוצע של ארבע השנים האחרונות 82% מהעסקים במדינת ישראל שלא שרדו, היו עסקים קטנים, כאלה שמעסיקים עד 20 עובדים. 

אחד מכל שני עסקים קטנים ייסגר בתוך שמונה שנים

אם מסתכלים על הנתונים המתייחסים ספציפית לעסקים זעירים שבהם מועסקים 1 עד 5 עובדים, ניתן לראות כי 41% מכלל העסקים שלא שרדו בממוצע של 4 השנים האחרונות, היו עסקים זעירים. זאת לעומת העסקים הגדולים שמעסיקים יותר מ-50 עובדים, שם רק 7% לא שרדו. 

תהילה ינאי: "ניתן לראות כי ככל שהעסק גדול יותר מבחינת מספר העובדים/מחזור הכנסות, סיכויי ההישרדות גדלים. מצב הפוך קורה בקרב העסקים הקטנים ורואים את זה במובהק בכל פרמטר נמדד". 

ינאי מוסיפה כי הקשר הישיר בין גודל החברה לסיכויי ההישרדות שלה נובע גם מגב כלכלי איתן: "חברות גדולות, לרוב, משיגות תנאי מימון משופרים ביחס לעסקים הקטנים, ואף לעיתים מגובות בגב כלכלי חזק המאפשר יכולת התמודדות גבוהה יותר במצבי שפל עסקיים ונזילות טובה יותר". בד"כ חברות אלו הינן בעלות כושר התמודדות גבוה יותר עם שינויים/משברים נקודתיים הן ברמת המשק ככלל והן ברמה ענפית.

הגדרת הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה מגדירה עסק זעיר כעסק שיש בו עד 5 עובדים או מחזור מכירות של עד 2 מיליון שקל. עסק קטן מוגדר כעסק בו 6 עד 20 עובדים או מחזור מכירות של עד 20 מיליון שקל. 

מניתוח הנתונים לאורך השנים עולה כי בממוצע, שיעור ההישרדות של העסקים הקטנים בישראל הציג שיפור ביחס למצבם לפני כעשור. כך למשל, לפני כעשור, שיעור ההישרדות של עסק בשנתו הראשונה עמד על כ- 78%, בעוד שכיום 88% מהעסקים שורדים את השנה הראשונה לפעילותם.

אלא שבעוד אחוז גבוה מהעסקים שורד את השנה הראשונה, רבים מהם לא מצליחים להחזיק מעמד מעבר לכך. ניתוח הנתונים המשיך ובדק מה קורה לעסקים הקטנים לאורך מספר שנים: מסתבר כי בסוף השנה החמישית עומד שיעור ההישרדות על כ- 60% ולאחר שמונה שנות פעילות עומד שיעור הישרדות של העסקים הקטנים על כ-  49% בלבד, משמע אחד מכל שני עסקים קטנים ייסגר בתוך שמונה שנים.

חנות שנסגרה בב''ש - ונותרה ללא ביקוש (צילום: דני בלר)

לדברי ינאי הסיבה העיקרית לשיפור באחוזי ההישרדות נובעת מכך שגם העסקים הקטנים, בדומה לעסקים הגדולים, השכילו להבין כי יש לשפר את מאפייני פעילותם העסקית מבחינת שיטת הניהול, תמחור, תנאי תשלום, ניהול תזרים מזומנים, גידור וביצוע בדיקות עסקיות לפני מתן אשראי, לקיחת ערבויות ועוד.

העסקים הזעירים, ונראה שבעיקר החדשים שבהם שואפים להקטנת עלויות התפעול כגון עבודה מהבית במקום שכירת משרדים, שימוש בערוצי שיווק רשתיים ועוד.

מניתוח הנתונים עולה כי, בממוצע, עסקים צעירים יותר מדורגים ברמות סיכון גבוהות יותר. דירוג הסיכון הממוצע של עסקים בשנה הראשונה לפעילותם עומד על 7.44 שהוא מעל דירוג הסיכון בכלל המשק. בשנה השנייה חל שיפור של כ- 9% בו יורד דירוג הסיכון ל- 6.76 שהוא מתחת לדירוג הסיכון בכלל המשק שעומד על 6.93. בשנים שלאחר מכן ממשיך דירוג הסיכון ויורד. נראה כי אחת הסיבות לכך היא שבעיקר העסקים החזקים והיציבים נשארו והשאר נפלו, ולכן אלו שממשיכים לשנים הבאות, הם עסקים המייצרים רווחים בעלי יציבות וחוסן פיננסי.

בנגב לא קמה מחאה - כי עסוקים בהשרדות

בנגב לא קמה מחאה ציבורית מצד ציבור העצמאיים והפרילאנסרים, בעיקר כי כולם עסוקים בהשרדות. הבעיה המרכזית, לצד היעדר פרנסה, הוא ההוצאות הגדולות ומחנק האשראי. הריבית בישראל נמצאת בשפל, אך עצמאי זעיר שיבקש הלוואה יידרש לשלם ריבית של פריים+9.2 אחוזים ויותר. מדובר בריבית ריאלית על אשראי או הלוואה של 12 עד 17 אחוזים.

יתרה מכך, לעצמאי קשה מאוד לקבל אשראי והבנקים מקשים בשורה של דרישות. יש מי שפונים להלוואות חוץ בנקאיות, שהן מאוד יקרות. קורה, שהעסק נסגר אך החובות לרשויות נשארים. פרילאנסרים ועצמאיים קטנים מנסים לשרוד ואין להם זמן, אמצעים או כוח להילחם, במיוחד המציאות הקשה של הדרום.


תגובות

End of content

No more pages to load