• 15 אוגוסט 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

עלייה בתחולת העוני בדרום, ממדי עוני מאוד גבוהים באוכלוסיה הערבית

דוח העוני של המוסד לביטוח לאומי המתפרסם הערב, חושף נתונים קשים באשר למצבם של יחידים ומשפחות בדרום: 38.9% מהילדים היהודים עניים, 79.6 מהילדים הערביים בנגב מתחת לקו העוני

מחטטים בפחים, בשכונה בבאר שבע (צילום: דני בלר)

נתונים קשים על המצב במחוז הדרום בדוח ממדי העוני והפערים החברתיים - אשר מפרסם הערב המוסד לביטוח לאומי. הדוח חושף את נתוני תחולת העוני במחוזות ומהגזרים השונים בישראל. המדד העיקרי שמפרסם המוסד לביטוח לאומי הוא "תחולת העוני", המציין את שיעור משקי הבית העניים באוכלוסיה. בנוסף, מתפרסמת תחולת העוני לפי חלוקות שונות: על פי מספר הנפשות או הילדים שמתחת לקו בעוני, שיעור העוני בקרב מגזרים שונים.

17.3% מהמשפחות היהודיות בדרום מוגדרות עניות. בקרב ערביי הדרום, הנתון גבוה מאוד ועומד על 66.6%. בקרב יחידים יהודים תחולת העוני עומדת על 16.7%. בקרב ערביי הדרום הנתון הוא 72.9%. בקרב ילדים יהודים בדרום תחולת העוני עומדת על 22.2% ואילו בקרב האוכלוסיה הערבית, 79.6%. ההרעה, לעומת שנה קודמת, נרשמה בקרב יחידים וילדים. 

הדוח יוצא, כשברקע נתונים כלכליים קשים הנוגעים לעיר באר שבע: העיר הגדולה עם מספר העסקים הכי גבוה המצויים בסכנת סגירה (9.3% מכלל העסקים מצויים בסכנת סגירה) ועם אחוז האבטלה הכי גבוה (4.9%), כפי שעולה מנותני סיכום שנתיים של חברת דאן אנד ברדסטריט, לשנת 2019. 

במרכז הארץ ממדי העוני ירדו ומציבות את מחוז המרכז "במקום הראשון" (לפני מחוז תל אביב) כמחוז בעל רמות העוני הנמוכות ביותר: %4.9 משמפחות במחוז זה עניות, כאשר שיעורן בעיר ראשון לציון נמוך במחצית מכך: רק %8.4 מהמשפחות הן עניות.

אמנם במחוז הדרום ירדה תחולת העוני של משפחות בין 2017 ל-2018 בחצי נקודת אחוז, תחולת העוני של נפשות עלתה ב- 5.4 נקודות אחוז ותחולת העוני של ילדים עלתה ב-9 נקודות אחוז.  העלייה בתחולת העוני של נפשות ושל ילדים במחוז דרום נרשמה גם בקרב יהודים וגם בקרב ערבים.

הדוח מתנח את הנתונים עד סוף 2018. הוא אינו כולל בתוכו את שנת השיתוק הפוליטי, שגרמה להרעת המצב, בשל הקפאת פרויקטים רבים.


תגובות

End of content

No more pages to load