• 21 ינואר 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

באר שבע הפכה פחות חופשית, דימונה כמעט בתחתית הרשימה

בדיקה של ישראל חופשית השוותה בין 20 ערים גדולות ובינוניות בסוגיות של חופש אזרחי: בין היתר, תחבורה בשבת, חופש פולחן ויחס לקהילת הלהט''ב. באר שבע ירדה בשני מקומות, דימונה כמעט בתחתית הרשימה

באר שבע הרבה פחות חופשית מתל אביב (צילום: דני בלר)

באר שבע פחות חופשית ואינה ממוקמת במקום גבוה מבין הערים הגדולות - כך עולה ממדד החופש העירוני של "ישראל חופשית" אשר מבקש לעמוד על הפערים בין ערי ישראל בתחום. ב-24 ערים בפריסה ארצית - 20 הגדולות בתוספת שתי הגדולות בצפון והשתיים בדרום - נבדקו לעומק הסוגיות המרכזיות, שבהן אכן יש להנהגה המוניציפלית יכולת להשפיע, לקחת אחריות ולעצב את חיי התושבים. בכל קטגוריה, עבור כל עיר, נבדק אם בחרה העירייה לנקוט פעולה, או דווקא להימנע ממנה. על בסיס זה הוענק ציון עירוני. יחד מסתמכות הקטגוריות לציון העירוני הכללי.

באר שבע יורדת בשני מקומות והיא ממוקמת במקום ה-10.

''כיאה לעיר גדולה ובירת הנגב, עיריית באר שבע תומכת במגוון קהילות ובצרכיהן, ביניהן הקהילות השוויוניות וקהילת הלהט"ב'', מסבירים עורכי המדד. ''בית הקברות האזרחי בעיר קובר בחינם את המעוניינים בכך מכל הארץ, והמסחר והתרבות בשבת בעיר הולכים ומתרחבים - לרווחת הציבור החילוני בעיר. דווקא לאור פעילות חיובית זו, סירוב העירייה לתמוך במיזם 'ימבוס' שמחבר בין תושבי העיר לחוף הים בשבת צורם במיוחד''.

העיר החופשית ביותר בישראל היא תל אביב. בתחתית הרשימה כמעט, במקום ה-20 דימונה: ''דימונה הגיעה למקום האחד לפני האחרון במדד. מול עירייה קטנה עם תקציב צנוע, צרכים רבים של התושבים נותרים ללא מענה'', מסבירים עורכי הסקר. ''בעיר אין תחבורה ציבורית בשבת כלל, אולמות התרבות סגורים בסופי השבוע, אין בה קבורה אזרחית או קהילות פלורליסטיות פעילות ואין בה אירועי גאווה או פעילות מסחרית בשבת. עם זאת, נקודות אור כמו מינוי של רכז יעודי לקהילה הגאה במתנ"ס העירוני מראות כי ישנן מגוון דרכים ואפשרויות לעיריות להגדיל ולהעמיק את החופש בעירן''.

לדברי ''שיראל חופשית'', ''בשנת 2019 נדמה שנפל דבר ביחסי דת ומדינה בישראל, עם התעוררות בקרב החילונים וכמה הישגים ממשיים. סוגיות של חופש דת, חופש מדת ושוויון בנטל היוו מניע לפיזור הכנסת, מנעו הקמת ממשלה לאחר הבחירות ועמדו במוקד הדיון הציבורי''.

''מספר רב יחסית של מפלגות, כולל כאלו הרואות עצמן במרכז המפה הפוליטית ואף בימין, דרשו תמורות מרחיקות לכת בשבת, בנישואים ובגיור. במקביל הגבירו ארגוני החברה האזרחית את מאבקם בהדתה בספרי הלימוד ובבסיסי צה"ל, כמו גם בהדרת נשים ובהשתקת קולותיהן במרחב הציבורי. לקראת סוף השנה יצא לדרך מיזם חסר תקדים של תחבורה ציבורית בשבת בכמה עיריות בגוש דן. הוא זכה מיד להצלחה מסחררת. אלא שדווקא הוא המחיש שוב מה רבה עוד העבודה - ומה רבים הפערים - בתחום הדת והמדינה, שבו לראשי העיר ולחברי המועצות יש השפעה מכרעת, רבה לעיתים אף משל הממשלה והכנסת''.

תגובות

End of content

No more pages to load