• 28 מאי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

התחדשות עירונית? עלייה ניכרת בבנייה בב''ש, אך רק של דירות חדשות

אחרי שבתקופה המקבילה אשתקד חלה ירידה בהתחלות הבנייה בב''ש, בשנה האחרונה חלה עלייה של -247 אחוזים בבניית דירות חדשות בב''ש. התחדשות עירונית? בבירת הנגב פשוט משתלם יותר לבנות חדש, מאשר להרוס ישן

אתר בניה (צילום: Image by SatyaPrem from Pixabay)

לא מחדשים - בונים חדש: אחרי שנה דלה בבנייה בבירת הנגב, בין חודשים אוקטובר 2018-ספטמבר 2019, נבנו 2,778 דירות חדשות בב''ש, לעומת 799 בתקופה המקבילה אשתקד, עלייה של 247 אחוזים - כך עולה מנתונים שמפרסמת היום הלשכה המרכזית לסטטיסיטקה. מדובר בשיא של השנים האחרונות. עם זאת, תנופת הבנייה הגדולה במדינה היא בתל אביב, שם נבנו בשנה האחרונה 3,787 דירות.

בבאר שבע, על פי הנתונים, נבנות דירות חדשות בלבד: בבירת הנגב, כזכור, נחתמו הסכמי הגג, אשר קצב המימוש שלהם נמוך. על פי ההסכם, היו אמורות להיבנות בבאר שבע 18,140 דירות חדשות. יעד השיווק עד סוף 2018 דיבר על 10,000 דירות. במציאות, שווקו 4,890 דירות בלבד - פחות ממחצית היעד, 48.9 אחוזים ליתר דיוק. עוד עולה מניתוחי המצב שפרוסמו בשנה האחרונה, שקבלנים ממעטים לגשת למכרזים בבאר שבע מהיעדר כדאיות כלכלית.

אם זה המצב בבנייה חדשה, אלה ממש לא בשורות טובות להתחדשות העירונית, נושא שנמצא בירידה במישור הארצי: בחודשים אוקטובר 2018-ספטמבר 2019 ,החלה בנייתן של כ-3,330 דירות, כתוספות בנייה לבניינים קיימים, ירידה של .6 בהשוואה ל-12 החודשים הקודמים. מתוך דירות אלה, כ-6.9 נבנו במחוז תל אביב, כ-.1 - במחוז המרכז וכ- במחוז ירושלים.

​​​​​​​מתוך הדירות שהחלה בנייתן כתוספות בנייה לבניינים קיימים, כ-1,860 דירות נבנו במסגרת תמ"א 38 , ירידה של כ-24.7 אחוזים לעומת 12 החודשים הקודמים. באר שבע כלל לא מוזכרת, מאחר והנושא כמעט ולא קיים בעיר. מרבית ההתחדשות העירונית נעשית בתל אביב, שם קיימת כדאיות כלכלית. עם זאת, אפילו בתל אביב היקרה והנחשקת, הנושא נתקל בלא מעט קשיים.

לבאר שבע אין בעיה של עתודות קרקע, להיפך. מה שלא נבנה, נתפס על ידי בניה בלתי חוקית, שמתקיימת מסביב לעיר כמעט ללא הפרעה. הסיבה אינה לאומנית, כפי שמנסים להציג אותה, אלא עניין של נוחות: מדי שנה נוספים בנגב כ-3,000 מבנים בלתי חוקיים, טלאים על גבי טלאים של כפרים לא מוכרים, מטעמי נוחות. לקרקע בנגב אין ביקוש - וזו המציאות המרה. 

במציאות הזו, אין כמעט עניין לחדש את הישן. כלכלית, יותר זול ויותר פשוט לבנות בניינים חדשים וגם כך, העניין בשיווקי הקרקע בבאר שבע, נמוך. אפילו תוכנית מחיר למשתכן גוססת. מספר תוכניות תמ''א 38 בבאר שבע כמעט אפסי. אמנם העיר מחדשת פניה בשכונות הישנות, אבל בעיקר מדובר בסלילת כבישים ישנים, החלפות של צנרת ביוב, הצבת ספסלים חדשים, פינות משחק ועצים. ללא התערבות ממשלתית ובעיקר, ללא מימון נדיב מהמדינה, אין לעת עתה הצדקה כלכלית לפנות, להרוס ולבנות. יותר פשוט לבנות חדש, כי מקום לא חסר. 

ויש גם את עניין כוח הקניה של תושבי העיר: השכר הממוצע בבאר שבע נמוך. בבנייני ושכונות יוקרה בעיר, הארנונה גבוהה יותר ודמי הניהול של הבניינים יקרים מאוד, הרבה יותר מ-10 השקלים לחודשים שמשלמים בבלוקים הישנים עבור תאורת המדרגות. זוג שכירים עלול לגלות שחיים במגדל יוקרה הם הרבה מעבר יכלותם הכלכלית. 

קרא עוד:
''כל שנה נוספים בנגב 3,000 מבנים בלתי חוקיים''
''תוכנית מחיר למשתכן במצב גסיסה''
הדוח השנתי של בנק ישראל חושף: הסכמי הגג בב''ש לא מתממשים

תגובות

End of content

No more pages to load