• 13 אוגוסט 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

מפקירים את הנגב: מחריף הנתק בין הרבש''צים לבין משרד הביטחון

צה''ל מוריד להם פקודות, אבל משרד הביטחון לא מעוניין להסדיר את העסקתם: לרכזי הביטחון ביישובים נמאס ומהשבוע הבא, יתחילו את יום העבודה בשעה 10:00, למרות שתפקידם קריטי לביטחון עוטף עזה ודרום הר חברון

רבש''צים באימון. משרד הביטחון לא מכיר בהם (צילום: חן לוי)

בהמשך לניתוק מצה"ל: וועד הרבש"צים הארצי מחריף את מאבקו והורה לחבריו להתחיל את ימי העבודה בשעה 10:00 בבוקר. רבש"ץ, רכז ביטחון שוטף צבאי, הוא האחראי על אבטחת יישוב בשגרה ובחירום עד הגעת כוחות צה"ל או משטרה. עליו מוטל התפקיד להיות חולית הקישור בין גורמי ביטחון אזוריים וחירום כלליים, היישוב ותושביו. התפקיד קריטי ביישובי עוטף עזה, בהם היישובים סמוכי הגדר, בהן החשש מחדירת מחבלים ופעילות חבלנית עוינת גדול יותר. משרד הביטחון מסרב, מזה תקופה ארוכה, להסדיר את נתאי העסקתם של הרבש''צים ואלה הגיעו כבר לקצה גבול יכולתם לתפקד. לאחרונה, החליט וועד הרבש''צים לנתק קשר עם צה''ל.

וועד הרבש"צים הארצי וההסתדרות הלאומית הודיעו הבוקר (ו') כי החל מיום ראשון הקרוב ה-22 בדצמבר, כלל רכזי הביטחון במדינת ישראל יחלו את משימותיהם השוטפות מידי יום החל מהשעה 10:00 בבוקר. המשך ניתוק הקשר עם גורמי צה"ל ימשך.

רכזי הביטחון הישוביים דורשים משר הביטחון נפתלי בנט הסדרה של תנאי העסקתם ושל מרכיבי הביטחון ביישובים, ומפצירים פעם אחר פעם בפקידי משרד הביטחון ובשר נפתלי בנט, להיפגש בכדי להסדיר סוגייה זו. כזכור, הכרזה על סכסוך העבודה, משמעותה היא, כי רכזי הביטחון רשאים לפעול בצעדים ארגוניים שונים לרבות עיצומים, עיצומים חלקיים ושביתה כחלק ממימוש זכות ההתארגנות וקידום מטרותיהם אל מול מעסיקם.

ביישובי עוטף עזה ודרום הר חברון מדובר בתפקיד קריטי ביטחון היישוב, בשל המציאות הביטחונית המורכבת. לא אחת, הרבש''צים היו הראשונים להתריע ולהגיע לזירות אירועים.

מפקדי יישובים עם אחריות כבדה על הכתפיים, אך שר הביטחון בוחר להתעלם

בפקודות צה"ל נקבע, כי הרבש"ץ ישמש כמפקד היישוב בשגרה וכממונה על השמירה. מינוי הרבש"ץ מבוצע על ידי אלוף הפיקוד או על ידי מי שהוסמך על ידיו - מפקד החטיבה המרחבית. הרבש"ץ ממלא את תפקידו בשליחות צה"ל וכפוף למפקדת החטמ"ר. הרבש"ץ אחראי בתחום היישוב, בין היתר, על הטיפול בחיילי הגנ"ש (הגנת יישובים), במרכיבי הביטחון ובכיתת הכוננות. הרבש"צים חייבים לעבור הכשרה במסגרת קורס רבש"צים וזאת כתנאי להעסקתם.

בשל כך, ניתן להעמידם לדין צבאי על כל עבירה הנוגעת לנושאים המוטלים עליו. לרבש"צ יש אפשרות לסגן רבש"ץ שממלא את מקומו בהיעדרויות קצרות. בפקודות צה"ל נקבע, כי נוהל מינוי ממלא מקום הרבש"ץ הוא כנוהל מינוי רבש"ץ ותפקידיו של ממלא מקום רבש"ץ הם כתפקידיו של רבש"ץ. עם זאת, יש נתק בין צה''ל לבין הרבש''צים וביישובים בגזרה מדברים על קיצוץ במרכיבי הביטחון. רק לאחרונה, באחד מסבבי הלחימה ביוני השנה, העלו ראשי יישובים בנגב טענות קשות כנגד משרד הביטחון, המפקיר, לטענתם, את ביטחונם של תושבי הנגב.

ראשי היישובים בנגב מתלוננים מזה זמן רב: רשויות הביטחון בישראל לא מתפקדות

חברי הוועדה הזמנית לענייני חוץ וביטחון בראשות ח"כ אבי דיכטר (הליכוד) ערכו ביוני השנה סיור בעוטף עזה. בקיבוץ סעד פגשו חברי הוועדה את ראשי מועצות בדרום והתושבים. הפגישה הייתה טעונה וסוערת. במהלך הדיון הטיח ראש מועצת שדות נגב תמיר עידאן: "יש מלחמת עולם בין פיקוד העורף לבין רשות החירום הלאומית. המצב הזה של גוג ומגוג פוגע בתושבים .רשות החירום הלאומית קנתה 90 ומשהו מיגוניות לחלוקה בעוטף והן תקועות במפעל וסגרו להם את התקציב כי אלוף הפיקוד לא מוכן שהם יחלקו. רוצים לריב ביניהם שיריבו אבל לא על חשבוננו''.

דיכטר שאל בפגישה את ראש רשות החירום הלאומית, זאב צוק-רם, אם נכון הדבר שתקציבו סגור, וזה השיב "בנקודת זמן זו – כן". בהיעדר ממשלת בתפקדת, נפגע ביטחונם של התושבים.  

מוועד הרבש"צים הארצי וההסתדרות הלאומית נמסר כי: ''אנו פועלים כל עת בכדי לקדם את סוגיית העסקת רכזי הביטחון ואת הפגיעה בקיצוץ מרכיבי הביטחון ביישובים בכלל מדינת ישראל. עד כה נתקלנו באטימות והתעלמות מוחלטת מצד משרד הביטחון, כשעדיין מסרב לשבת עמנו לשולחן הדיונים, זאת לאחר הכרזה על סכסוך עבודה ונקיטת הליכי מחאה של התנתקות מצה"ל. 
לצערנו, אנו מאולצים לצעדים נוספים כנגד משרד הביטחון''.

''אנו תקווה כי נציגי משרד הביטחון ישימו קץ למצב זה וימנעו נקיטת צעדי מחאה נוספים  והשבתה כללית.  כלל רכזי הביטחון ביישובי מדינת ישראל, הינם חלק בלתי נפרד מצה"ל, פועלים ונכונים לילות כימים ולכל משימה. אנו גאים להיות שליחיה של המערכת הצבאית ואין לנו דבר ועניין כנגד צה"ל, היישובים או המועצות. השר נפתלי בנט, תפסיק להפקיר אותנו!".

קרא עוד:
ביטחון תושבי הנגב מופקר, הפקידים ממשיכים להיאבק ביניהם

תגובות

End of content

No more pages to load