• 16 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

''תוכנית מחיר למשתכן במצב גסיסה''

תוכנית מחיר למשתכן תוארך עד סוף 2020, אך התקצוב הנמוך ספק אם יספיק לבניית כמה מאות דירות. בבאר שבע קבלנים פשוט לא נגשו לרוב המכרזים, בשל היעדר כדאיות כלכלית

צילום המחשה: PXHERE / CC0

פרויקט מחיר למשתכן יוארך עד סוף שנת 2020: "תכנית מחיר למשתכן במצב גסיסה והממשלה החליטה להנשים אותה בכוח" - את הדברים אמר יו"ר ארגון הקבלנים בנגב ומ"מ נשיא התאחדות בוני הארץ, אלי אביסרור, על החלטת הממשלה להאריך את פרויקט מחיר למשתכן עד סוף שנת 2020.  

במסגרת ההחלטת הממשלה, אושר תקציב של 36 מיליון ₪ עבור התכנית, תקציב נמוך שיספיק לבנייה של מאות בודדות של יחידות דיור בישראל. לדברי אביסרור, המשך התוכנית בתקציב הנוכחי הוא לא פחות "מאקמול לחולה קשה".

בארגון קבלני הנגב מעריכים כי בעקבות התקציב הנמוך והעדר רפורמה לשוק הדיור בישראל - מחירי הדיור צפויים לעלות.

לאחר ששווקו לא מעט יחידות דיור בנגב במסגרת תכנית מחיר למשתכן וכחצי שנה לאחר שנסגרו 19 מכרזים בבאר שבע מתוך חוסר כדאיות לקבלנים וליזמים, הודיע משרד השיכון על החלטת הממשלה להאריך את תכנית מחיר למשתכן עד לסוף שנת 2020. לטובת הארכת הפרויקט, אישרה הממשלה, תקציב של 36 מיליון ₪, סכום זעיר לעומת שנים קודמות, שלא משקף את העלויות האמיתיות של תכנית מחיר למשתכן.

בארגון קבלני הנגב הביעו תמיהה על ההחלטה של הממשלה להאריך את הפרויקט ואף ציינו כי מדובר בצעד חסר אחריות. לדבריהם, התקציב הזעום שהוקצה לתוכנית מעיד על תהליך ייבוש של תכנית מחיר למשתכן. זוגות ומשפחות שחיכו למחיר למשתכן ייאלצו לחכות שוב ולשווא. יתרה מכך, המצב שנוצר מייצר מחסור בהיצע הקים בשוק, מה שעשוי להשפיע באופן ישיר על מחירי הדירות ואף להביא לעלייה במחירים.

אלי אביסרור יו"ר ארגון קבלני הנגב: " הארכת ההסכם היא החלטה שגויה שמנותקת מהשטח. התוכנית נכשלה והוכחה כלא כדאית ולא שוויונית. עם תקציב של 36 מיליון שקל כפי שאושר, למעשה מחזיקים את תכנית מחיר למשתכן בהנשמה מלאכותית. הקיפאון המדיני מורגש בכל התחומים וגם בתחום הדיור. לצערי זוגות שחיכו למחיר ולמשתכן יאלצו להמשיך לחכות. כולי תקווה שהממשלה הבאה תיקח את הנושא ברצינות ותפעל יחד איתנו להחזרת מענקי המקום ולרפורמה בשוק הדיור, כדי למצוא פתרונות ראויים לנגב בפרט".

תזכורת - וידאו: ראש הממשלה מבטיח עוד 100,000 תושבים בבאר שבע ועוד 10,000 יחידות דיור, במציאות, לא זה ולא זה התממשו (צילום: איתי בית-און, לע"מ)
​​​​​​​

במרץ השנה פורסם דוח מעורר דאגה של בנק ישראל: אחד הנתונים המדאיגים הוא אחוז המימוש מתוך היעד של הסכמי הגג, אותם הסכמים עליהם הוכרז בקול גדול בבאר שבע ובערים אחרות בנגב. הסכם הגג בבאר שבע נתחם בחודש אוקטובר 2015. על פי ההסכם, היו אמורות להיבנות בבאר שבע 18,140 דירות חדשות. יעד השיווק עד סוף 2018 דיבר על 10,000 דירות. במציאות, שווקו עד לכתיבת הדוח 4,890 דירות בלבד - פחות ממחצית היעד, 48.9 אחוזים ליתר דיוק. 

בטקס החתימה של הסכמי הגג שנערך ב-6 באוקטובר, 2015, באולם מועצת עיריית באר שבע, דיבר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, על תוספת של 20,000 יחידות דיור ועוד 100,000 תושבים בבאר שבע, עד שנת 2019, נתון שלא התממש. בפועל, זוגות צעירים רבים התקשו להשיג את המימון: השכר הנמוך המשולם בבאר שבע מקשה עליהם מאוד לקבל משכנתאות.

עוד מתברר, כי רוכשי דירות מעדיפים את איזורי הביקוש, בהם יש תעסוקה, השכר גבוה יותר ואפשרויות הקידום גדולות יותר מאשר בבאר שבע.

בשל המצב, ראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ' אמר ביולי השנה, כי "נבחן מחדש את המשך שיווק פרויקטים של מחיר למשתכן בעיר ונפעל לקבלת מענקי נגב". בינתיים, ישראל הולכת לבחירות שלישיות, שאם לאחריהן תצליח לקום ממשלה יציבה, מתי שהוא אחרי פגרת פסח, פירוש הדבר כי תקציב 2020 יאושר רק לקראת חודש דצמבר. אם לא תקום ממשלה גם הפעם, ישראל הולכת לקראת משבר לא רק בתחום הדיור, אלא לקראת מיתון כולל. 

קרא עוד:
הדוח השנתי של בנק ישראל חושף: הסכמי הגג בב''ש לא מתממשים
הגירה שלילית, היעדר רוכשים: כך נכשלה תכנית ''מחיר למשתכן'' בב''ש

תגובות

End of content

No more pages to load