• 08 אפריל 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

אין ממשלה: מה יעלה בגורל הטבות המס בנגב?

בגלל שאין ממשלה, לא ניתן להאריך בשנה את הטבות המס מהן נהנים חלק מיישובי הנגב. יו״ר מרכז המועצות האזוריות וראש מועצת מרחבים, שי חג'ג', פנה לממשלה להאריך את הוראת השעה - עד להקמת ממשלה

עסק סגור בב''ש, קלפי בחירות (צילומים: דני בלר)

אין ממשלה, מערכת בחירות נוספת תתקיים במרץ, ממשלה אם תוקם, תוכל לאשר את תקציב 2020 רק בעוד שנה ואת המחיר ישלמו, בין היתר, יישובי הפריפריה והשכבות החלשות. ישראל נמצאת תחת ממשלת מעבר כמעט שנה ופירוש הדבר שאין מי שיאשר תקציבים, ויחליט החלטות חשובות. בין היתר תקוע מינויו של מפכ''ל קבוע.

חלק מיישובי הנגב נהנים מהטבות מס. אלה מוארכות אחת לשנה. אלא שבשל ממשלת המעבר, ניתן להאריך אותן לזמן קצוב בהוראת שעה, עד להקמת הממשלה החדשה.  

יו״ר מרכז המועצות האזוריות וראש המועצה האזורית מרחבים שי חג׳ג׳ פנה לח״כ משה גפני, יו״ר ועדת הכספים וליו״ר הקואליציה ח״כ מיקי זוהר, וביקש לקיים דיון ולהאריך את תוקפן של הטבות המס לשנה נוספת, ובכך להאריך את הוראת השעה, כפי שביצעו בחודש יולי השנה, עד אשר תכונן ממשלה חדשה.  כיוון שמדובר בתקופת ביניים לא ניתן לדון בנושאים עקרוניים ולכן ניתן רק לבצע הארכה.

שי חג'ג': ''הציבור נפגע ומשלם את מחיר הבחירות החוזרות והמיותרות, שמשתקות את המדינה לחצי שנה נוספת. אנו מצפים מחברי הכנסת לפעול ולהאריך את הוראת השעה, ומאמינים שכך יעשו, כפי שדאגו שיוארך בינואר 2019 ובחודש יוני האחרון. מדובר בהטבה שניתנה ליישובים בצפון ובדרום ושנועדה ״לעודד את התושבים באותם אזורים ולעודד הגירה חיובית לפריפריה''. 

הטבות מס? לשר האוצר הבא מצפה גרעון עתק - והוא יידרש לקיצוצים כואבים

הממשלה הבאה תצטרך להתמודד עם גרעון עתק. הגרעון המצטבר עומד על 37.1 מיליארד ₪ לעומת גירעון בסך 24.8 מיליארד ₪ בתקופה המקבילה אשתקד. על מנת להתמודד עם הגרעון, שר האוצר הבא יצטרך לקצץ בתקציבי משרדי הממשלה, להטיל מסים ובעיקר, לבטל הטבות מס.

ככל שיימשך הכאוס הפוליטי, הממשלה הבאה, לכשתוקם, תאלץ לבצע קיצוצים כואבים, לרבות ביטול הטבות מגזריות ואיזוריות או לחילופין, להטיל מסים. בינתיים, תוכניות שהיו אמורות לצאת אל הפועל נדחו או בוטלו. בין היתר הוקפאו מעבר יחידות המודיעין לנגב וקידום פרויקט נמל התעופה. 

הכאוס הפוליטי בישראל: גם סיבוב שלישי עלול שלא להביא הכרעה

איש לא שיער, כי ישראל תידרש למערכת בחירות שלישית תוך שנה, כאשר על פי סקרים שונים, מפת הגושים אחריה תראה שונה: אמנם כחול-לבן מוסיפה לעצמה מנדטים והליכוד בהנהגת נתניהו יורד, אבל אף אחד משני הגושים לא מצליח, על פי הסקר, להקים ממשלה בלי ישראל ביתנו. הליכוד בראשות גדעון סער נחלש, על פי הסקרים, באורח משמעותי, אבל גוש הימין מתחזק ומאפשר לליברמן להצטרף לממשלת ימין של 63 מנדטים, כאשר מפלגה מאוחדת של עוצמה יהודית והבית היהודי עוברת את אחוז החסימה.

על פי סקר של כאן חדשות,  שערך מכון קנטר, כחול לבן בראשות בני גנץ 35 מנדטים ולליכוד בראשות בנימין נתניהו 31 מנדטים. הרשימה המשותפת מקבלת 13 מנדטים, ש"ס 9 מנדטים, ישראל ביתנו 8 מנדטים, יהדות התורה 7 מנדטים, הימין החדש 6 מנדטים, העבודה-גשר גם מקבלת 6 מנדטים והמחנה הדמוקרטי 5 מנדטים. איחוד מפלגות הימין ועוצמה יהודית לא עוברות את אחוז החסימה. 

על פי נתוני הסקר, במפת הגושים המסתמנת במצב זה, גוש הימין-חרדים נחלש ועומד על 53 מנדטים. לעומתו גוש המרכז-שמאל-ערבים מתחזק ומגיע ל-59 מנדטים.

לגבי הליכוד, במקרה בו גדעון סער יעמוד בראש הרשימה, יורד הליכוד ל-27 מנדטים. על פי הסקר, גם כחול לבן יורדת ל-34 מנדטים. ישראל ביתנו ירדת ל-7 מנדטים. איחוד מפלגות הימין, שלא עוברת את אחוז החסימה במצב בו נתניהו בראשות הליכוד, עובר כשסער עומד בראשות הליכוד ומקבל 4 מנדטים. מצב בו גדעון סער עומד בראשות הליכוד אמנם מחליש את המפלגה, אבל מחזק את גוש הימין-חרדים ל-56 מנדטים. מנגד, גוש המרכז-שמאל-ערבים יורד ל-57 מנדטים. ליברמן יוכל להצטרף לממשלה ימנית-חרדית, אלא אם גם הפעם יתעקש על סוגיות אזרחיות. במצב כזה, ישראל תיגרר לסיבוב בחירות רביעי.

 ​​​​​

תגובות

End of content

No more pages to load