• 16 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

מחדל הבריאות של הנגב: תוחלת חיים נמוכה, תמותה גבוהה מסרטן ובלידות

הנתונים שצריכים לזעזע כל תושב ולהקים זעקה גדולה: תוחלת החיים בבאר שבע מהנמוכות בישראל, תחלואת הסרטן בנגב גבוהה, כמו גם תמותת התינוקות. הסיבה: היעדר תקציבים, חינוך לבריאות ואיכות חיים נמוכה

בית עלמין בבאר שבע. תוחלת החיים בעיר נמוכה (צילום: גוגל מפות)

לא חלפו יומיים מההכרזה החגיגית על האישור להקמת בית חולים גרנדיוזי בנגב, שיכלול קריית ביו-טק ושלל מרכזי פיתוח ברוח עתידנית - והלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מחזירה את כולם לקרקע המציאות. הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מפרסמת היום נתונים חמורים באשר למצב בריאותם של תושבי באר שבע והנגב, כחלק מהפרופיל החברתי בריאותי של תושבי ישראל, הסוקר את השנים 2011-2017.

בנפת באר שבע תוחלת החיים הנמוכה בארץ. אם בוחנים על פי ערים, תוחלת החיים של תושב רמת גן עומדת על 86.4 שנים לנשים, 82.6 לגברים. של תושב באר שבע, על 83.6 לנשים ו-79.1 לגברים. 

אם בוחנים לפי נפה, בנפת באר שבע תוחלת החיים הנמוכה בישראל, 81.3 שנים במגזר היהודי, 78.7 במגזר הבדואי. ההסבר, על פי הדוח הוא כי קיים קשר חיובי בין הרמה החברתית-כלכלית של היישוב לבין תוחלת החיים ב-32 היישובים שמנו 50,000 תושבים ויותר. ככל שהמדד החברתי-כלכלי של היישוב גבוה יותר, כך תוחלת החיים שבו גבוהה יותר.

מהן סיבות המוות?

שיעורים גבוהים של תמותה ממחלות זיהומיות נמצאו במחוז הדרום לעומת שיעורים נמוכים במחוז הצפון. בחלוקה לפי נפות, נמצאו שיעורים נמוכים בנפות גולן, צפת ויזרעאל, ושיעורים גבוהים בנפות באר שבע ואשקלון.

השיעור הגבוה של תמותה מסרטן הוא במחוז הדרום. שיעורים נמוכים של תמותה מסרטן נמצאו במחוז ירושלים ובאזור יהודה ושומרון.

על פי הדוח, שיעורי התמותה הגבוהים ביותר, מתוקננים לגיל מסרטן בגיל 45 ומעלה ביישובים שמנו יותר מ-10,000 תושבים, ממוצע 2012-2016 נמצאו בערערה, תל שבע, לקיה, כסייפה וחורה. 

השיעור הארצי של תמותת התינוקות בשנים 2013-2017 עמד על 1.3 ל-1,000 לידות חי. שיעור תמותת התינוקות הגבוה ביותר נרשם במחוז הדרום (9.5 ). בדוח מסבירים כי נמצא קשר שלילי בין המדד החברתי-כלכלי של היישוב לשיעור תמותת התינוקות. ככל שהמדד החברתי-כלכלי גבוה יותר, כך שיעור תמותת התינוקות נמוך יותר. הקשר חזק יותר ביישובים הערביים מאשר ביישובים היהודיים. 

בבאר שבע יותר סכרתיים, ביישובים הבדואים המצב קטטסטרופלי

57.6 מכל 1,000 תושבים בבאר שבע מוגדרים סכרתיים, זאת לעומת 39.6 ברמת השרון למשל. ביישובים הבדואים המצב מעורר דאגה: בלקייה 107.1 מכל 1000 תושבים סכרתי, ברהט 91.4, בתל שבע 111.7 ובחורה 70.8.

קואליציית ארגוני הבריאות בנגב: ''זהו מחדל מתמשך''

תגובת קואליציית ארגוני הבריאות בדרום אומרת, בתגובת לממצאי הלמ''ס: "נתני הלמ"ס אינם מפתיעים,  שוב תושבי הדרום יהודים ובמיוחד האוכלוסיה הבדואית , חיים פחות וחולים יותר.  הנתונים מבטאים בין היתר  את התוצאות העצובות של העדר שירותים, מחסור ברופאים השקעה מצומצמת ברפואה מונעת וחינוך לבריאות'' . 

''זהו מחדל מתמשך. המגמה ידועה היא מתפרסמת על ידי הלמס, ומשרד הבריאות ועדיין לא ננקטים צעדים לשינוי המצב. בהעדר תכנון לטווח ארוך בהקצאה שיוויונית  של משאבים המגמה הזו תמשיך ותעלה. הכתובת על הקיר, אבל בהעדר ממשלה ותקציב אנחנו כנראה נמשיך לשלם את המחיר''.


תגובות

End of content

No more pages to load