• 10 אפריל 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

עד 40 ק''מ: אושר מנגנון פיצוי העובדים שנעדרו בימי הלחימה

ראש הממשלה חתם על הצו שיבטיח את תשלום שכר העובדים אשר נעדרו מעבודתם בשל ימי הלחימה. מי זכאי, מי לא ואיפה יקבלו את השכר

זירת פגיעת רקטה בב''ש (צילום: דוברות המשטרה)

ראש הממשלה בנימין נתניהו חתם על צו הרחבה בעניין תשלום שכר לעובדים אשר נעדרו מעבודתם בשל המצב הביטחוני בתקופה שמיום ה-1.5.2018 ועד ה-31.12.2019. צו ההרחבה שנחתם מרחיב את קשת המעסיקים אשר יקבלו שיפוי מהמדינה בגין מתן תשלום השכר לעובדים המתגוררים או שמקום עבודתם נמצא בטווח של עד 40 ק״מ מרצועת עזה.

ההסכם מחייב את המעסיקים לשלם את שכרם של העובדים שנעדרו מעבודתם עקב השבתת מערכת החינוך או סגירת מקום עבודתם בהמשך להוראות פיקוד העורף. צו ההרחבה נחתם בהתאם לחוק ההסכמים הקיבוציים ובשיתוף הסתדרות העובדים הכללית, נשיאות הארגונים העסקיים, משרד העבודה והרווחה והממונה על השכר באוצר.

על פי ההסכם הקיבוצי והוראות צו ההרחבה, עובד אשר נעדר מעבודתו יהיה זכאי לתשלום שכר העבודה היומי בתוספת הפרשות סוציאליות. ההסכם יחול על כל התקופה שבין מאי 2018 ועד סוף שנת 2019, ובכלל זה גם האירועים הביטחוניים האחרונים שהתרחשו בתאריכים 12-14 בנובמבר.

מנגנון הפיצוי שהוסדר בהסכם ובצו חל על כל העובדים שנעדרו ממקום עבודתם, בשל הוראות פיקוד העורף, או בגלל שנאלצו להשגיח על ילדיהם עקב סגירת מוסדות החינוך בהתאם להנחיית כוחות הביטחון בטווח של עד 40 ק"מ מקו הגבול עם רצועת עזה. בהם העיר באר שבע. מנגנון הפיצוי אינו כולל את תל אביב, שגם היא הייתה במעגל האש ויישובים רבים בשפלה. 

לבקשת ההסתדרות, ההסכם הקיבוצי כולל גם התייחסות מיוחדת לעובדים עם מוגבלויות שנבצר מהם להגיע לעבודה עקב המצב הביטחוני, וגם לעובדים שהם הורים לאדם עם מוגבלות - אלו יהיו זכאים לפיצוי במידה ונעדרו מעבודתם לצורך ההשגחה על בנם או בתם, גם במקרים שהילד מעל גיל 14.

ו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד: "החובה לדאוג ולתמוך בתושבי הדרום צריכה לעמוד בראש סדר העדיפויות הלאומי בכל ימות השנה".

יו״ר נשיאות המגזר העסקי, שרגא ברוש: ''המגזר העסקי וההסתדרות ימשיכו להבטיח את שכר העובדים ויציבות המגזר העסקי באזורים שסובלים מהמצב הביטחוני. לצד זאת, אנו דורשים גם פתרון לעסקים במרכז הארץ אשר הושבתו כתוצאה מהנחיות פיקוד העורף״.

הממונה על יחסי עבודה במשרד העבודה והרווחה, עו"ד רבקה ורבנר: "צו ההרחבה שפורסם היום ומרחיב את ההסכם הקיבוצי הינו מנגנון אפקטיבי, המבטיח כי השיפוי של מס רכוש למעסיקים יופנה לתשלום בפועל לעובדים שנעדרו מעבודתם. פעלנו להבטחת התשלום לעובדים כבר לאחר העברת תקנות מס רכוש, אשר הסדירו פיצוי למעסיקים".
תגובות

End of content

No more pages to load