• 14 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

שטח הפקר: כך הפך הנגב לבירת הפערים של ישראל

נתונים שנחשפים היום בכנסת: הנגב לא מצליח למשוך תושבים חדשים, אפשרויות התעסוקה לאקדמאים נמוכות ומצוקת שירותי הרפואה רק הולכת וגדלה - בשל מיעוט סטודנטים לרפואה בדרום. 42 אחוזים מתושבי הנגב - ללא ממ''ד

מדיוני הכנס (צילום: דוברות הכנסת)

מאת: משה פריאל, כתבנו הפוליטי

למרות ההצהרות הפומפוזיות ויחסי הציבור הדורסניים, קשה להתווכח עם נתונים: לא רק בתעסוקה, ברפואה ובחינוך הנגב מופלה לעומת המרכז, אלא גם בחיים עצמם. לצד הנתונים העגומים בתחומי הבריאות והחינוך, נחשפת היום גם העובדה, במהלך כנס העוסק בפריפריה, כי ל-42 אחוזים מתושבי הנגב אין ממ''ד, נתון מעורר דאגה על רקע אובדן יכולתה של הממשלה, ממשלת המעבר החצי-מתפקדת, למנוע ירי רקטות מעזה.

היום, שלישי, נערך בכנסת כנס "הפריפריה במרכז" במסגרת מרכז המחקר והמידע של הכנסת, בהשתתפות חברי כנסת, ראשי ערים ומועצות,חוקרים ואנשי תקשורת. בכנס הוצגו הממצאים המלאים של סקר חדש ומקיף שערך מרכז המחקר והמידע של הכנסת לבחינת עמדותיהם של תושבי הפריפרייה במגוון נושאים בהם בריאות ,רווחה ,ביטחון ותרבות.

וידאו: דיוני הכנס ''פריפריה במרכז'' (צילום: דוברות הכנסת)

31 אחוזים מהתושבים בנגב שוקלים לעזוב, 40 אחוזים אינם חשים בטוחים

בין הממצאים שהוצגו, עולה כי ההדרדרות במצב הביטחוני והיעדר היכולת של הממשלה לספק ביטחון בסיסי לתושבי הנגב, גרמו ל-31 אחוזים לשקול עזיבה. עזיבת יישובים, לפרק זמן קצר, נראתה בסבבי הלחימה הרבים מדי שחווה האיזור. 40 אחוזים מתושבי הפריפריה אינם חשים בטוחים.

גם אחרי כמעט 12 שנות לחימה, למעלה מ-20 שנים של ירי רקטות לעבר שדרות ויישובי העוטף, ממשיכה הממשלה להפקיר את התושבים: ל-42 אחוזים מתושבי הדרום אין ממ"ד בבית ולאחד מתוך שבעה תושבים חסר פתרון מיגון: ממ"ד, בית או מקלט ציבורי קרוב. במגזר הבדואי לאחד מתוך ארבעה תושבים חסר פתרון מיגון כל שהוא.

''ראשי רשויות בפריפריה ''מקבצים נדבות'' בין משרדי הממשלה''

מנכ"ל משרד הפנים מרדכי כהן אמר בנימה פסימית: "ישנן 257 רשויות מקומיות כאשר 200 מהן תלויות בתמיכה ממשלתית. ראשי הרשויות עוברים בין משרדי הממשלה ומקבצים נדבות אנחנו צרכים לחשוב מחוץ לקופסה".

ועוד נתונים מדאיגים שנחשפו בכנס: על דו"ח הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שהוצג הראה כי תושבי הפריפרייה מעשנים יותר
ונפגעים יותר בתאונות דרכים. בנגב, ישנה תחלואה גבוהה יותר של סרטן, בשל הרגלי חיים לא טובים.

ח"כ יצחק כהן (ש"ס), סגן שר האוצר, אמר: ''לא יהיה יותר מושג פריפריה ,אני לא חושב שמדינה קטנה כזאת צריכה לחלק את עצמה לכל כך הרבה מקומות די זה נגמר. צריך לחשוב במושגים של מטה ושדה אם נעשה את זה ניפטר מהמושג פריפריה. ישראל של 2020 צריכה להתנהל במונחים של 2020".

כהן גם התייחס גם לתוכנית המענקים לרופאים בפריפריה והדגיש: "תוכנית המענקים לרופאים לא הופסקה היא תתוקצב מחדש בתנאים טובים יותר".

בירת ההזדמנויות? רק 2,300 איש היגרו לנגב

במהלך הכנס נמסר כי בשנת 2017 היגרו לנגב רק 2.396 תושבים. על כל 56 תושבים בנגב יש כיום עסק קטן או בינוני לעומת  הממוצע הארצי העומד על 12 תושבים לעסק. רק 8.6 אחוזים מאפשרויות התעסוקה בנגב מיועדות לאקדמאים או מנהלים וזה ביחס לממוצע הארצי שעומד על 20 אחוזים על פי נתוני קרן מיראז'  אודות התעסוקה והצמיחה הכלכלית  בנגב.

עו"ד נעמה דהן כתב  מנכלי"ת החברה לפיתוח מצפה רימון דיברה על הצורך בציפוף ופיתוח של מרכזי הערים בפריפריה. לדבריה, יש ליצור מרחב חי בו ירוכזו מתחמי תעסוקה לצד עסקים נותני שירות שיביאו לצמיחה ."באיזור הסוער ביותר של דימונה עוברים 180 איש בשעה. אתה לא יכול למכור בית עם חדרים חדשים כשהסלון  נראה רע".

ח"כ יעקב מרגי (ש"ס), יו"ר וועדת החינוך:  ''משרד החינוך צריך להיות משרד רגולטורי ולא משרד מבצע כדי לקדם את מערכת החינוך ואת הישגי התלמידים. לא צריך משאבים, אלא לדעת כיצד לחלק את התקציבים ולפקח נכון. לפתח מועצה לאומית לחינוך ולתת לרשויות המקומיות ליישם בשטח".

מרגי גם התייחס למי שצריך לעמוד בראש המשרד: "מדינת ישראל צריכה שר חינוך אמיץ, שבע מקרדיטים שיביא תוכנית חינוך חדשה ורלוונטית". רק הבוקר נחשפו ציוני מבחני פיזה, המביאים תמונת מצב עגומה על מצב החינוך בנגב.

דיוני אחד הפאנלים (צילום: דוברות הכנסת)​​​​​​​

הנגב לקראת מצוקה גדולה בתחום הרפואה: מיעוט סטודנטים, המתמחים מעדיפים את המרכז


בנושא הפריפריה והבריאות אמר בין השאר ד"ר שלומי קודש, מנהל המרכז הרפואי אוניברסיטאי סורוקה: ''50% מהרופאים בישראל הם מעל גיל 55 כך שהעתיד לא צופן לנו בשורה משמחת. ישראל היא היחידה בין מדינות ה-OECD בה מספר הרופאים ל-1000 נפשות נמצא בירידה, לעומת מדינות אירופה בהן מספר הרופאים נמצא בעלייה מתמדת מדי שנה".

קודש אף התייחס לנושא המתמחים והסטודנטים לרפואה: ''8% בלבד מהמתמחים ברפואה בישראל הם דרומיים במקור ורק מחציתם מבצעים התמחות בדרום.זאת לעומת כ-64% מתמחים המגיעים מהמרכז כאשר 90% מהם מבצעים את ההתמחות במרכז. מספר הסטודנטים לרפואה בדרום הוא הנמוך מבין אזורי הארץ  מתוך 5,194 סטודנטים לרפואה בישראל. 830 סטודנטים בדרום באוניברסיטת בן גוריון בהייעדר הכוונה מסודרת מגמות כוח האדם יביאו למחסור חסר תקדים בכוח אדם רפואי בדרום".

גם באיבחון אוטיזם יש פערים בין מרכז, פריפריה, יהודים וערבים

פערים באבחון אוטיזם בין האוכלוסייה היהודית לבדואית בדרום: אחות מפקחת בלשכת הבריאות מחוז דרום, אורלי קרוב: ''שיעור האוטיזם באוכלוסייה היהודית בנגב 4.3 מתוך 1000 באוכלוסייה הבדואית- 1 מתוך 1000. הפער נובע בעיקר בשל כך שהסיכוי לקבל אבחון לאוטיזם נמוך פי -2.9% לפעוטות בדואים אל מול פעוטות יהודים, בין היתר בשל עיכוב באבחון ונשירה של פעוטות בדואים במהלך תהליך האבחון''. 

''השכיחות של אוטיזם באוכלוסייה הכללית בישראל עומד על 5.5 מתוך 1000, באוכלוסייה הערבית- 1.2 ובאוכלוסייה החרדית - 2.6. לאורך השנים נשמרים הפערים בין מחוזות המרכז הצפון והדרום''.

תגובות

End of content

No more pages to load