• 08 אפריל 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

בשל ביקורת הקשה נגד פיקוד העורף: ראשי רשויות נפגשו עם המפקד

באירוע הלחימה האחרון הושמעה ביקורת קשה על תפקודו של פיקוד העורף - ונחשפו שורה של החלטות תמוהות ופערי מיגון. אתמול נפגשו ראשי רשויות בנגב עם המפקד, שסבור שההתנהלות הייתה דווקא טובה

מפקד פיקוד העורף עם ראשי הרשויות (צילום: דובר צהייל)

מפיקים לקחים מ''חגורה שחורה'' - למי שלא זוכר, אירוע הלחימה האחרון, במהלכו הג'יהאד האיסלמי הצליח לשתק חצי מדינה ובמהלכו נורו רקטות אל שפלת החוף, לעבר תל אביב, נתיבות, עוטף עזה ובאר שבע. במהלך אירוע הלחימה חשף הג'יהאד האיסלמי רקטה חדשה, בעלת עוצמה גבוהה, כזו שמעוררת דאגה במערכת הביטחון. הרקטה נחתה בשטח חקלאי ופערה בור גדול.

אתמול, ראשון, התקיים כנס ראשי רשויות מחוז דרום בעיריית אשקלון, באירוחו של ראש עיריית אשקלון מר תומר גלאם ובראשות מפקד פיקוד העורף, אלוף תמיר ידעי, מפקד מחוז דרום, אלוף-משנה יוסי כהן, כ- 20 ראשי רשויות, מנכ"לים, קציני בטיחות של הרשויות ומפקדים. הכנס נערך על רקע ביקורת קשה, מצד ראשי רשויות, על התנהלות פיקוד העורף, על כי מיהר להחזיר את השיגרה, באותו יום בו נורו רקטות לעבר נתיבות. 

מטרת המפגש הייתה ללמוד ולהפיק לקחים ממבצע "חגורה שחורה" לשם שיפור התיאום והמענה בין פיקוד העורף לרשויות המקומיות בדרום בשגרה ובחירום.

וידאו: תזכורת מסבב הלחימה האחרון - החלטה תמוהה של פיקוד העורף להחזיר את השיגרה בעיר נתיבות, כשהג'יהאד האיסלמי ממשיך לירות (צילומים: גא''פ בטלגרם, צילום רשת ללא קרדיט) / עריכה: דני בלר

במהלך הכנס הוצגו לראשי הרשויות השתלשלות האירועים המרכזיים במבצע. כמו כן הוצגו אירועים בהם משמעת האזרחים להנחיות פיקוד העורף הצילה חיים, הוסבר כיצד הסיוע האזרחי במהלך המבצע בא לידי ביטוי והוצגו נתונים באשר למעבר להתרעה ממוקדת בפילוח לכל עיר ומועצה בדרום. באירוע הלחימה האחרון הופעלה לראשונה מערכת המאפשרת להפעיל אזיקות צבע אדום בצורה ממוקדת יותר. העיר באר שבע, למשל, מחולקת לארבעה רובעים והאזעקה אמורה להיות מופעלת ברובע הרלוונטי בלבד.

מפקד פיקוד העורף, אלוף תמיר ידעי: "אין חולק ש'חגורה שחורה' היה מבצע מצוין הן בהיבט ההתקפי והן בהיבט ההגנתי. במבצע בא לידי ביטוי תהליך ארוך של למידה והפקת לקחים משותפת כמו גם תהליכי בנין כוח כגון ההתרעה הממוקדת שחסכה עבור רבים את שמיעת האזעקה''.

וידאו: תזכורת - ככה נראתה החזרה לשיגרה בשידור חי. בתים רבים בבאר שבע ובנגב אינם ממוגני ירי (צילום: כאן - תאגיד השידור הישראלי)ידעי התייחס לבעיית פערי המיגון ברבות מערי הנגב: ''במהלך המבצע נדונה סוגיית מדיניות ההתגוננות. ראשית אציין כי אני שלם לגמרי עם תהליך קבלת ההחלטות וגם בדיעבד הייתי נוהג אותו דבר. ולאחר שאמרתי זאת חובה על כולנו להדק את השיח בין הרשויות, משרדי הממשלה והאזרח באשר לנושאים אותם ניתן לשפר. בין מכלול הדברים אני סבור שתיאום הציפיות מול האזרח צריכה לעמוד לנגד עינינו ועלינו לוודא שיח שוטף, מתואם, ואחיד במסריו. אני סומך עליכם, מודה לכם על שיתוף הפעולה ומבקש לפעול ביחד למימוש הלקחים מהר ככל הניתן".  

תגובות

End of content

No more pages to load