• 08 אפריל 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

האבטלה ב''שפל היסטורי'' כמו שהתגאה כחלון? בב''ש היא במגמת עליה

בדיקת נתוני שירות התעסוקה מעלה שהשמחה של שר האוצר על ''שפל היסטורי באבטלה'' לא מתייחסים לבאר שבע ורבות מערי הנגב. בירת הנגב אפילו רשמה עלייה עקבית במספר המובטלים

חנויות סגורות בעיר העתיקה. האבטלה בב''ש בסימן עליה (צילום: דני בלר)

שר האוצר התגאה, בעת ביקור באופקים,  בכך שהאבטלה ב''שפל היסטורי'', אבל בבאר שבע המצב אחר לגמרי - כפי שעולה מנתוני שירות התעסוקה. בעת ביקור באופקים, שלשום, התגאה השר משה כחלון כי שיעור האבטלה המשיך לרדת בחודש אוקטובר,  והוא בשפל הסטורי של 3.4% מכוח העבודה - נתון ששלא נרשם בישראל משנת 1978.  כחלון התבסס על נתונים שפרסמה אתמול, שני, הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. בבאר שבע, בערים בנגב ובמגזר הבדואי האבטלה גבוהה - עד מבהילה. 

בבאר שבע, בירת הנגב, האבטלה הרבה יותר גבוהה מהנתון האידילי שמצג כחלון כחלון ועומדת על 4.8 אחוזים. מתחילת השנה, האבטלה בבאר שבע עולה באופן עקבי. פרויקטים לאומיים שהיו אמורים להיטיב עם בירת הנגב הוקפאו וכוח הקניה הנמוך של התושבים לא מצליחים להניע את הכלכלה המקומית, שברובה מבוססת על מסחר ושירותים.

מספר דורשי העבודה בבאר שבע עמד בחודש ספטמבר (האחרון שנסקר) על 5,308 בני אדם, שמרביתם אינם אקדמאים. באופקים, בה כחלון בישר כי ''האבטלה בשפל'', שיעור המובטלים עומד על 5.4 אחוזים, עליה מהחודש הקודם. 

וידאו: כחלון מתגאה על שפל היסטורי באבטלה, אבל בב''ש היא רק עולה (וידאו מתוך העמוד הרשמי של השר)
​​​​​​​


בנתיבות האטבלה עומדת על 5.2 אחוזים. בדימונה, האבטלה עומדת על 7.7 אחוזים. בירוחם, 7.4 אחוזים. ברהט האבטלה עומדת על 9.2 אחוזים. בכסייפה, על 18.8 אחוזים. בשדרות, עומדת האבטלה על 6 אחוזים. 

נתוני שירות התעסוקה הם בשורה לא טובה לבאר שבע, עיר בה אחוז העסקים בסכנת סגירה הם הגבוהים ביותר מבין הערים הגדולות, נתון בה באר שבע מובילה מזה כמה שנים. זאת, כאשר בבירת הנגב נפתחים מתחמי קניות ובילוי ענקיים, שהוקמו בהשקעות עתק: על פי נתונים של ALLJOBS, בין היתר, השכר המשולם בבירת הנגב נמוך משמעותית מזה המשולם במרכז הארץ, לאותה משרה.

עדות למצוקתה של באר שבע היא מספר העסקים העומדים סגורים, גם בקניונים גדולים. גם בעיר העתיקה, בה הושקעו מאות מיליוני שקלים בפיתוח, שידרוג והקמה של עוגני תרבות, חנויות עומדות סגורות, חלקן מזה שנים. על פי הערכות שנמסרו בישיבת מועצת העיר, כ-350 עסקים עומדים סגורים בב''ש, כמחציתם בעיר העתיקה. 

מנסים להתפרנס - ונקלעים לחובות

בהיעדר מקומות תעסוקה איכותיים, רבים בבאר שבע, בעיקר צעירים, מנסים את מזלם בהקמת עסקים קטנים: חנויות סלולר, פיצריות, פלאפליות, קיוסקים, בלונים לחינה, לק ג'ל ועוד. מהר מאוד הם מגלים שהתחרות גדולה, הקניות ברשת מכרסמות ביכולת שלהם להציע מחיר אטרקטיבי וההוצאות - ארנונה, מסים, הוצאות- גבוהות.

אחרים, שמחפשים אופק תעסוקתי, מוצאים עצמם נוסעים מדי בוקר למרכז הארץ ברכבות העמוסות. מגזר שלישי, הוא כמות גדולה של עובדי פרילאנס, נעדרים כל ביטחון תעסוקתי. הם משלמים ומשלמים, אבל לא זוכים להגנה מינימלית. לרוב, הם נעזרים באשראי יקר, חוץ בנקאי, כדאי לשרוד מחודש לחודש - ובעיקר כדאי לעמוד בהוצאות.

תגובות

End of content

No more pages to load