• 16 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

''אני רוצה שכל הפזורה תעלם'': כנס בבן גוריון דן בחברה הבדואית

אוניברסיטה שמאלנית? ממש לא. תא ''אם תרצו'' בבן גוריון השיק את הכנס הראשון לשנת תש''ף במסגרת התכנית למחשבה ציונית: ''יש הרבה אנשים בדרום שמנסים להרוויח מהסכסוך בראשם התנועה האסלמית וארגוני הקרן החדשה''

אחד ממושבי הכנס (צילום: יח''צ)

תא "אם תרצו" באונברסיטת בן גוריון השיק ביום שני את הכנס הראשון שלו לשנת תש"ף במסגרת התכנית למחשבה ציונית שתוקדש השנה לזכרו של לוחם הנח"ל רון קוקיא ז"ל  אשר נרצח בפיגוע בערד לפני שנתיים בדיוק בשנת 2017. 

בין המשתתפים בכנס הראשון היו יאיר מעיין, מנכ"ל הרשות לפיתוח והתיישבות הבדואים בנגב,  אלוף במיל. עוזי דיין, סגן הרמטכ"ל, ראש המל"ל וח"כ לשעבר, סא"ל (במיל.) בועז קוקיא אביו של רון ז"ל,  מתן פלג, יו"ר תנועת "אם תרצו", מוחמד כעביה, בן העדה הבדואית איש הסברה וצבא, בכירי מערכת הביטחון, בני הפזורה הבדואית, חברי משפחה וארגונים שונים.

האלוף עוזי דיין, סגן הרמטכ"ל וח"כ לשעבר אמר בכנס כי: "בכל מקום במזרח התיכון יודעים שיש לנו צבא מאוד חזק. הנכס האסטרטגי של מדינת ישראל הוא לא הטנקים מרכבה סימן 5 או מטוס ה-F-35 אלא הלכידות של החברה  הישראלית."

יאיר מעיין, מנכ"ל הרשות לפיתוח והתיישבות הבדואים בנגב התייחס למצבם הכלכלי של הבדואים: "הכנסה מממוצעת לנפש במגזר הבדואי היא שלישי מהממוצע הארצי. כל נתוני החינוך של המגזר הבדואי נמוכים משמעותית מהמגזר הערבי. רק ל-20 אחוז מהבדואים יש תעודת בגרות. אין מספיק גני ילדים. רק 55 אחוזים מהגברים מועסקים. יש עוני גדול במשפחות המגזר. ברגע שעובדים מועסקים יש הכנסה למשפחות וההנחות בארנונה יורדות. אם לא נדאג להם לפרנסה אנשים יתפרנסו בצורה לא חוקית ממגוון הדברים שיש בנגב."

פיני (פנחס) גנון, ראש תחום הפעילות במגזר הבדואי באגף הביטחוני-חברתי הוסיף כי: "הייתי רוצה לראות מציאות שונה בחברה הבדואית. אני רוצה שכל הפזורה תעלם שיהיו הרבה יותר אקדמאיים. אני רוצה שיניפו ביום העצמאות את דגל ישראל ויישתפו בכל האירועים של מדינת ישראל. אני מעריך שברגע שתנאי החיים של הבדואים ישתפרו אני מניח שהם ירגישו משולבים יותר ויוביל לכך שהבדואים יתגייסו יותר."

מתן פלג, יו"ר תנועת "אם תרצו" אמר בכנס כי: "אחד הדברים הכי מרגשים הוא הבחירה בחיים של משפחת קוקיא אשר בחרה לסלול דרך לקירוב לבבות ומשקיעה ביצירת גשר עם המגזר הבדואי. לצערנו, יש הרבה אנשים בדרום שמנסים להרוויח מהסכסוך בראשם התנועה האסלמית וארגוני הקרן החדשה. המטרה שלנו היא ליצור גשר ולחבר בין המגזרים השונים ואני מקווה שבתכנית הזו לזכר רון קוקיא ז"ל פה באונברסיטת בן גוריון יבואו בדואים ויהודים וילמדו יחד. לא ניתן לאף אחד להרוויח מהסכסוך ולחיות על חשבון האחדות של כולנו."

סא"ל (במיל.) בועז קוקיא, אביו של רון ז"ל, אמר כי: "העדה הבדואית נמצאת מאז ומתמיד במדינת ישראל ועליה חלות כל החובות והזכויות. אני מצפה מכל אזרח לקיים את החובות שלו ואת הזכויות שלו לדרוש לאחר מכן. כמו בכל מגזר בישראל, יש מיעוט שאינו מכבד את המדינה ועלינו להוקיע אותו. שני רוצחי רון ואביהם הם עשבים שוטים מהמגזר הבדואי. הרוצחים הם כתם על כל העדה. על המגזר לעשות חשבון נפש ולהתחבר למוסדות המדינה. מי שמעודד טרור ומחולל טרור בסוף זה חוזר אליו''. 

מוחמד כעביה, בן העדה הבדואית, איש הסברה וצבא אמר: "כששמעתי שבדואי רצח את רון זה העציב אותי. דבר זה גרם לי להבין שזה יגרום לאנשים לטעון שהבדואים רוצחים ולהדביק להם סטיגמות. גם כך יש הרבה סטיגמות והרבה בורות משני הצדדים. כולם גינו את האירוע ואנחנו צריכים למנוע את הקרע הזה. יש מי שמנסה ליצור קרעים במיוחד בקרב הבדואים בדרום. הגדולה של משפחת קוקיא היא בכך שהם באו וחיבקו את מדינת ישראל ולא פיצלו''.

אופיר חדד, סגן ראש תא אם תרצו בבן גוריון וסטודנט להנדסת חשמל סיכם את הערב ואמר: "היה ערב מאיר עיניים וחשוב, זכינו להכיר את החברה הבדואית לעומקה מנקודת המבט שלה, היה חשוב מאוד לעסוק בעתיד שלנו בנגב ונמשיך להוביל ללכידות חברתית בין המגזרים השונים."

תגובות

End of content

No more pages to load