• 08 דצמבר 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

הלך לעולמו האמן והאוצר אוסוולדו רומברג, מקים גלריית ''הבאר''

רומברג ז''ל, בן למשפחה ציונית מארגנטינה, חילק את זמנו בין בירת הנגב לבין עשייה בינלאומית ענפה ועטורת פרסים. הגלריה הייחודית שלו הביאה לבאר שבע אמנות וקולנוע ניסיוני

אוסוולדו רומברג ז''ל (צילום: פייסבוק המשפחה)

צער גדול בקרב אמני באר שבע: האמן והאוצר אוסוולדו רומברג הלך לעולמו הבוקר, אחרי התמודדות עם מחלה קשה, כך מסרה משפחתו.

אוסוולדו רומברג הקים בבאר שבע את גלריית ''הבאר'', בעיר העתיקה. הגלריה הציגה אמנות ניסיונית בת זמננו, הן פלסטית והן ויזואלית. בין היתר, הוצגו במקום סרטים ניסיוניים ונערכו ערבי שיח. הגלריה זכתה בהכרה בינלאומית.

אוסוולדו נולד בבואנוס איירס, ארגנטינה בשנת 1938 למשפחה ציונית. בנעוריו היה חבר בתנועות נוער כגון השומר הצעיר. בסוף שנות ה-50 שירת בצה"ל במסגרת הנח"ל והיה בהכשרה חקלאית בכפר סאלד. לאחר שובו לארגנטינה השלים לימודי אדריכלות.

בשיחה עם כותב שורות אלה, לפני מספר שנים, סיפר על היכרותו עם קהילת האמנים הארגנטינית התוססת, בשנות השישים, בהם אנשי מכללת ''די טלה'', מי שמאוחר יותר יובילו את עולם האמנות המקומי, בהם המשורר ואמן המיצגים פדריקו פראלטה ראמוס, עם המלחין אסטור פיאצולה ורבים אחרים.

בשנת 1969 הגיע לישראל בשנית, ככתב של שבועונים ארגנטינאים. בשנת 1973 עלה לישראל עם משפחתו ושימש כמרצה במחלקה לאמנות ב"בצלאל". לאחר מרד הסטודנטים במוסד, התמנה לראש המחלקה לאמנות.

וידאו: ראיון שהעניק רומברג לטלוויזיה הישראלית ב-1974 (מתוך ארכיון Galeria Henrique Faria Buenos Aires)

מתוך אותו אוסף, סרטון מ-1969לצד יצירותו רומברג מרבה לעסוק במחקר תאורטי של אמנות. בשנות ה-2000 הקים רומברג את גלריית "White Box Gallery" בניו יורק, ארצות הברית ואת "Slought Foundation" בפילדלפיה. בשנת 2012 הקים את מרכז האמנות והקולנוע הנסיוני "הבאר" בבאר שבע.

וידאו: האמן אוסוולדו רומברג ז''ל בשיחה בעין חרוד (צילום: סטודיו דוד וקשטיין)
​​​​​​​

עבודתו המוקדמת, עד שנת 1965, נשאה אופי אקספרסיוניסטי. בשנות ה-70 יצר רומברג את פרויקט "מאלטמירה למאנה", ובו ציורים שעסקו בניתוח צבעוני וסמנטי של יצירות אמנות מתולדות האמנות המערבית. ב"הקדוש מתיו והמלאך (בעקבות קאראווג'ו)" (1976), לדוגמה, יצר רומברג ניתוח טקסונומי-צבעוני של ציורו של קרווג'יו. בסדרת הציורים "פרדיגמה" משנות ה-80, עשה שימוש ביצירות האמנות כמצע תחתון לציור קונסטרוקטיביסטי.

אוסוולדו רומברג בצעירותו (צילום מתוך פייסבוק המשפחה)​​​​​​​

החל משנות ה-80 של המאה ה-20 יצר גם פסלים ומיצבים העושים שימוש בדימויים אדריכליים. ב"פורום רומנום" (1991-1988), לדוגמה, יצר תבליטי עץ על פי דגם הפורום הרומאי, שלוו בתצלומים. במחצית שנות ה-90 עשה בעבודותיו שימוש בסטרוקטורות גדולות מעץ, התלויות מתקרת אולם התצוגה. על אף המראה האוטופי של עבודות אלו ואחרות, יצירותיו שואפות לבחון מחדש, לעיתים במבט אירוני, את ערכי האמנות המערבית.

בבאר שבע הוא היה מאוד אהוב על האמנים: אדם חביב, בעל ידע עצום, שאהב לחלוק את סיפור חייו המרתק ולתת עצות זהב לאמנים.

הלווייתו תיערך היום, שני, בבית העלמין ברמת השרון, בשעה 12:00.

יהי זכרו ברוך!

תגובות

End of content

No more pages to load