• 16 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

מי התנגד להקמת מרפאה עבור שורדות הזנות בב''ש?

לטענת המטה למאבק בסחר בנשים ובזנות, העירייה נסוגה ברגע האחרון מרעיון הקמת מרפאה דיסקרטית, שתעניק טיפול לשורדות ושורדי הזנות ואילו בעירייה הופתעו לשמוע על כך והסבירו כי תוכניות לטיפול מופעלות מזה שנים

(צילום המחשה: PXHERE / CC0)

האם עיריית באר שבע התנגדה להקמת מרפאה דיסקרטית עבור נשים וגברים שהסוללו לבעבודה בזנות, ולביצוע בדיקות דיסקרטיות למחלות המועברות במין, בהן HIV? לטענת המטה למאבק בסחר בנשים ובזנות העירייה נסוגה ברגע האחרון מהקמת מרפאה ייעודית, עבור שורדות ושרודי הזנות בבירת הנגב בפרט ובנגב בכלל. בעיריית באר שבע הופתעו לשמוע את דברים: ''לנוכח התאום המלא הקיים עם משרד הבריאות וכן שיתוף הפעולה בקידום הנושא. עיריית באר שבע רואה חשיבות רבה בטיפול בנושא הזנות''. 

עורכת הדין ניצן כהנא, מנהלת המטה למאבק בסחר בנשים ובזנות, סיפרה, בשיחה עם ברנז'ה NEWS, כי זירת העיסוק בזנות עברה מאותם ''מכוני בריאות'', או ''מכוני עיסוי'' לדירות דיסקרטיות. ''איש אינו יודע כמה עוסקים בזנות יש בבאר שבע, אך בישראל יש כ-14,000 עוסקות ועוסקים בזנות, מהם 3,000 קטינות וקטינים''. אם פעם העיסוק בזנות היה נעשה בפינות החשוכות של רחובות באר שבע, היום הזירה עברה לרשתות החברתיות, אחרי שהמשטרה הצליחה לפתח אתרים ששימשו זירה ליתווך בין מי שהסוללו לעסוק בזנות, לבין הלקוחות.

''מקבלת בדירה, לוקחת 350 שקלים לפגישה, נתונה לאיומים על בסיס יומי''

ב.מ, (שמה המלא שמור במערכת) בשנות ה-30 לחייה, עוסקת בזנות, ''כי לא מצאתי פרנסה אחרת''. ''אני אמנם חזקה, לא חוששת, אבל העיסוק הזה מסוכן. אני נתונה לאיומים ולקוחות מנסים לפעמים לסחוט אותי ולמסור את הפרטים שלי למשטרה, אם אני לא עושה מה שהם מבקשים. זה מפחיד, אבל אני לא יכולה לוותר על הכסף'', כך היא מספרת בשיחה עם ברנז'ה NEWS. 

ב.מ. נוהגת לפרסם את עצמה בקבוצות סגורות. ''היום לא רק הלקוחות מאיימים עלינו: הרשויות רודפות אותנו ואני יודעת שאם אני לא אזהר, אני עלולה להסתבך. כל לקוח שמגיע לדירה, זה אותו חשש מחדש. אתה לא מדמיין איזה אנשים דוחים וחולים יש. יש כאלה שבאים להתפרק, אנשים נשואים, מכובדים, משלמים, עושים והולכים. אבל יש גם את אלה שרוצים כל מיני חריגים - ואת אלה אני מסננת. זאת עבודה מסוכנת ואני עובדת לבד, אך יש כאלה שמנוצלות או מכורות לסמים. אני לא לוקחת סמים ולא מעניינים אותי סמים. המשפחה מזמן לא בקשר איתי וגם לא משנה לי. אני מאוד שומרת על עצמי ויודעת להציב גבולות. אבל אני גם חושבת על העתיד ויודעת שיום יבוא ואצטרך לעזוב. אני לוקחת איתי כל הזמן גז פלפל, גם כשאני בבית הוא צמוד אליי. אני לא מהססת להתלונן במשטרה אם צריך. יש כל מיני אנשים אלימים, שהסיפק שלהם זה לפגוע בנו. הפחד קיים, זה תספר לך כל מי שעוסקת בתחום. מצד שני, אני לא רוצה שיתערבו לי בחיים''.

החקיקה איטית, האכיפה קשה ועד לא מכבר, ניצול מיני תומרת תשלום בישראל לא נחשב עבירה

על פי נתוני המטה למאבק בסחר בנשים וזנות, גיל הכניסה לעיסוק בזנות, אצל נערות ונערות, הוא כ-13-14. צריכת שירותי הזנות בישראל עומדת על כ-27,000 מקרים ביום. כ-14,000 נשים וגברים, בהם קטינים וקטינות וטרנסג'נדרים מנוצלים. כ-76 אחוזים מהם היו רוצים להשתקם ולעזוב את העיסוק. 

עד לא מכבר, ניצול מיני של נשים וגברים, במין תמורת תשלום, לא טופל בחוק: בישראל צריכת זנות לא נחשבה עבירה, והעוסקים בשנות הם אלה ששילמו את המחיר. חוק איסור צריכת זנות (הוראת שעה ותיקון חקיקה), התשע"ט-2019 אושר בכנסת בדצמבר 2018 והוא צפוי להיכנס לתוקף ביולי 2020. החוק מטיל קנס על צריכת מעשי זנות ועל הימצאות במקום המשמש למעשה זנות.

זנות בישראל: תמונת מצב (אינפוגרפיקה: מטה המאבק בסחר בנשים וזנות)
​​​​​​​


העוסקים בזנות חווים לעיתים ניצול, פגיעות נפשיות וגופניות. מי שאינם עובדים באופן עצמאי, נופלים לעיתים קורבן לתופעות כמו סרסרות וסחר בבני אדם לצורך זנות. בישראל לא היה השימוש בשירותי זנות אסור עד לחקיקת חוק זה. עם זאת, נאסרה הפעלה של בתי בושת, שידול קטינים לזנות, סרסרות לצורכי זנות, סחר בנשים, שידול לזנות ופרסום זנות.

בשנת 1999 עבר בשוודיה חוק שאוסר רכישת שירותי זנות, וחקיקה דומה נעשתה במדינות נוספות בהן אירלנד, צרפת, נורווגיה, צפון אירלנד, קנדה ומדינות בארצות הברית. עם קבלת החוק, הפכה ישראל למדינה העשירית בעולם שאוסרת בחוק צריכת זנות. יש לציין כי עצם העיסוק בזנות חוקי הוא וכל אשה בישראל רשאית לעסוק בזנות.

מאבק לקבלת שירות בקהילה לשורדות ושורדי זנות, וטיפול במחלות המועברות באמצעות מגע מיני

''הקמת מרכז טיפול, דיסקרטי ואיכותי, למען שורדי שורדות הזנות בבאר שבע הוא צורך דחוף'', אומרת עורכת הדין כהנא. ''מרכ כזה יאפשר גם לערוך בדיקות ולקבל ייעוץ וטיפול דיסקרטי בתחום המחלות המועברות במין. הופתענו לשמוע כי העירייה הסירה את עצמה מהעניין ברגע האחרון''.

מעיריית באר שבע נמסר בתגובה: ''ראשית, די מפתיע וזאת נוכח התאום המלא הקיים עם משרד הבריאות וכן שיתוף הפעולה בקידום הנושא. עיריית באר שבע רואה חשיבות רבה בטיפול בנושא הזנות'''. 

''עוד בטרם פניית משרד הבריאות, החלה העירייה לפני מספר שנים, בשיתוף משרד הרווחה בהפעלה של תוכנית ייחודית לטיפול בזונות. לפני מספר חודשים הציע משרד הבריאות לעירייה תוכניות נוספות. לאחר בחינת ההצעות ובתאום מלא עם המשרד, הוחלט על אימוץ התוכנית להפעלת ניידת לטיפול בזנות זאת  בהתאם  ללוח זמנים שסוכם מול המשרד''.
 
''לאחר שתבחן הצלחתו של הפרויקט ובהתאם לתקציבים שהמשרד יעביר לטיפול בנושא, תבחן האפשרות לאימוץ פרויקט המרפאה''. 

''חשוב לציין כי כבר כיום פועלת מרפאה במרכז הרפואי סורוקה, כך שבעיר כבר קיים מענה, במידה ומשרד הבריאות סבור כי יש להרחיב את המענה הוא מוזמן לפתוח את המרפאה או לחלופין להרחיב את המענה הניתן בסורוקה''. 

''עלי לציין, עיריית באר שבע, תמשיך לטפל בנושא במסגרת אחריותה ובאמצעות הכלים העומדים לרשותה''.

תגובות

End of content

No more pages to load