• 14 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

בצה''ל לא יודעים מי ירה, ''מעריכים שזה חמאס''

פיקוד העורף נתן הוראה לחזור לשגרה מלאה - והירי על ב''ש התרחש כשאלפים בילו במועדונים. האם ההחלטה לחזור לשגרה נכונה?

(צילומים: טיל בוראכ 120 (גא''פ), יירוט בב''ש (ציפורה חלפון)

בצה''ל לא ממש יודעים מי ירה הבוקר על באר שבע ומשערים כי חמאס עמד מאחורי הירי, כדי להוכיח שהוא לא משתף פעולה עם ישראל וכי כואב לו על אחיו מהג'יהאד האיסלמי שנהרגו בהפצצות. על חמאס, שהוא השליט ברצועה, הופעלו השבוע לחצים: הג'יהאד רצה שהוא יצרטף ללחימה. המתווכים המצרים לחצו עליו לא להתערב בעימות. בערב בו הוכרזה הפסקת האש, כמה מאות מפגינים יצאו לרחובות עזה והפגינו בעד המשך הירי לעבר ישראל. 

וידאו: תיעוד היירוט מעל ב''ש (צילום: ציפורה חלפון)


לחמאס יש הרבה מה להפסיד: הוא מעוניין בהמשך ההסדרה ובעיקר, בשיקומה של עזה. אלה בישראל הקוראים ''לשטח'', ''לכבוש'' ו''להרוס'' את עזה, לא מודעים למצב ברצועה. לא נשאר בעזה הרבה מה להרוס: תשתיות הביוב והמים קרסו. במקומות רבים ריח האשפה שלא נאספה, הביוב וריח של צואה ושתן - כי הבמקומות רבים השירותים לא מתפקדים. אספקת החשמל אינה סדירה. עם זאת, יש מקום בו מיזוג האוויר פועל תמיד, ולא חסרים בו קפה, אוכל או מים: מנהרות חמאס. עזה מרושתת במנהרות שירות, המוכרות כ''עזה תחתית'' או ''עזה שמתחת לאדמה''. 

איש, מלבד בכירי חמאס, לא יודע באמת את המיקום של המנהרות. החופרים, בהם ילדים, עושים את העבודה לעיתים כשעיניהם קשורות. סרטוני השיגורים, שעולים לרשתות החברתיות, מראים כי חמאס יורה מתוך ריכוזי אוכלוסיה או בסמיכות לשכונות.

צה''ל הפציץ הלילה, כך הוצג בתקשורת הפלסטינית, בעיקר שטחי אדמה. על פי התקשורת הפלסטינית, אין נפגעים בהפצצות. 

דובר צה''ל אומר בתגובה כי ''במהלך הלילה תקפו מטוסי קרב וכלי טיס של צה"ל מספר יעדי טרור של ארגון הטרור חמאס ברצועת עזה. בין יעדי הטרור הותקפו מחנה צבאי ומתחם צבאי ששימש את הכוח הימי של ארגון הטרור. כמו כן, הותקפה תשתית תת-קרקע.
 התקיפה בוצעה בתגובה לירי הרקטות ששוגרו מרצועת עזה לעבר שטח ישראל במהלך הלילה. ארגון הטרור חמאס אחראי לכל הנעשה ברצועת עזה וממנה והוא שיישא בהשלכות לפעולות הטרור המופעלות נגד אזרחי ישראל. צה"ל רואה בחומרה רבה את הירי ונמצא במוכנות גבוהה לכל תרחיש''.

בתוך כך, מפרסם הגיהאד האיסלמי סרטון אודות טיל חדיש, מייצור מקומי, בשם ''בוראק 120'' ("براق 120"). לטענת הארגון, לטיל טווחים של כ-100 ק''מ והוא מסוגל להגיע לתל אביב. לא יודע אם זה הטיל שנורה אתמול לעבר באר שבע.

הגי'האד האיסלמי מציג יכולות רקטיות מרשימות: הוא מנהל את מלאי הטילים ולא מבזבז את התחמושת על מטחי ראווה. הוא ידע לכוון היטב לבאר שבע ולגרום בהלה בשעה ובמצב קריטי: פיקוד העורף מיהר להחזיר את השיגרה לעיר, אלפי מבלים היו במועדונים ובשעה 2:00 בלילה היו מי שלא שמעו את האזעקה ורצו בבהלה למרחבים המוגנים. מקומות הבילוי נסגרו בעקבות האזעקה. 

וידאו: הגא''פ מפרסם סרטון של טיל הבוראכ 120, בעל טווח 100 ק''מ (מקור: SARAYA)
​​​​​​​​​​​​​​


כחצי שעה לאחר מכן,  הודיע ראש עיריית באר שבע כי אין שינוי בהנחיות. במהלך היום ייערכו הערכות מצב באשר להתנהלות העיר מחר.  אחרי הירי, קבלו תושבים רבים על כל שהמקלטים הציבוריים סגורים וכי בשכונות מסויימות הבניה אינה עמידה מפני ירי רקטי. ''האזעקה תפסה אותנו בהפתעה. הערתי את אימא, רצנו למיקלט שנמצא מעבר לכביש, כי לנו אין ממ''ד והבית הוא בבנייה ישנה מאוד. בגשמים הגג מטפטף, אז אתה רוצה שיהיה עמיד מפני טילים?'', אומר מיכה, תושב שכונה ותיקה. ''למזלנו המקלט היה פתוח. חברים בשכונה אחרת רצו עם הילד לאיזה סככה, כי החדר מדרגות שלהם פתוח והמקלט סגור''. 

תגובות

End of content

No more pages to load