• 16 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

בב''ש מיהרו לחזור לשגרה, הסוחרים אומדים נזקים

בבוקר שישי, לאחר שביצעו הערכת מצב - החליטו בכל הרשויות בדרום לחזור לשגרה מלאה, ככל הנראה מוקדם מדי. עכשיו מגיע תור החשבונות וכמעט שכחנו - להרכבת ממשלה או החלטה על בחירות

חנויות סגורות בקניון באר שבעי, בסבב האחרון (צילום: דני בלר)

הבוקר, שישי, בתוך הערכת מצב, החליטו כל הרשויות בדרום לחזור לשגרה מלאה. זה קרה מהר מדי. בשבת, בשעה 2:00 לפנות בוקר, נורו שתי רקטות על העיר באר שבע. בחלק מהרשויות בנגב לא התקיימו הבוקר לימודים, אחרי שאתמול, חמישי, אחרי שנכנסה לתוקפה הפסקת האש, נורו מטחי רקטות לעבר נתיבות, שדרות, יישובי עוטף עזה ואשקלון. בניגוד להחלטות פיקוד העורף לחזור לשגרה, החליטו ראשי מועצות  - ובצדק, כי שום דבר לא שווה לסכן את הילדים אל מול האפשרות שארגון טרור קיקיוני לא יעמוד במילה שלו ויירה רקטות, את ילדי שדרות תפס אחד המטחים כשהם במסגרות. 

החזרה לשגרה בבאר שבע הייתה מהירה, אחרי שמשך יומיים נסגרו בהוראת פיקוד העורף השוק העירוני, חלק מהקניונים ובוטלו אירועי תרבות ושמחות פרטיות. בשבת, בשעה 2:00, התברר כי ההחלטה הייתה שגויה: ההחלטה של פיקוד העורף אפשרה לפתוח מחדש את מקומות הבילוי - ואלפים רצו בבהלה למרחבים המוגנים במועדונים ובפאבים. לאחר מכן, מבלים רבים התקשו להשיג הסעות הביתה.

הנזק לכלכלת הנגב מוערך בעשרות מיליוני שקלים ליום לחימה. בפני בעלי עסקים ועצמאיים רבים עומד מסלול ייסורים עד לקבלת הפיצוי על הסבב הנוכחי. 

בבוקר חמישי חזרו לפעילות כ-66% מחברות התעשייה בדרום שהיו סגורות מאז יום ג' ( כלל חברות התעשייה למעט אלו שממוקמות באשקלון ובעוטף עזה).

עד כה, מתחילת הלחימה, הגיעו לחדר המצב של התאחדות התעשיינים יותר מ-1,000 פניות של חברות תעשייה. עיקר הפניות עוסקות בקבלת מעמד של מפעל חיוני, פיצויים בגין שכר עובדים, מועדים ואזורים בהם ניתן לחזור לעבודה, מעבר עובדים בצירים חסומים, שינוע חומרים מסוכנים ועוד.

התאחדות התעשיינים ממשיכה להפעיל את חדר המצב בראשות מנהל מרחב הדרום בהתאחדות, אביב חצבני, במספר הטלפון 08-6466705.

צוותי קרן הפיצויים (מס רכוש) של רשות המסים מטפלים מאז יום שלישי בשעות הבוקר בתביעות נזק ישיר שנגרמו באירוע ההסלמה האחרון. בהתאם לנתונים המעודכנים, מאז תחילת האירוע טופלו 67 תביעות, לפי הפירוט הבא: נזקי מבנה – 26 תביעות, כלי רכב – 32 תביעות, תשתיות – 2 תביעות וחקלאות – 3 תביעות. מי שסובלים בעיקר הם עסקים קטנים: כל שיבוש קטן במחזור שלהם מורגש היטב. נכון להיום, שישי, לא הודיעה אף אחת מהרשויות על הקלות או דחיית תשלומים. בעלי עסקים ועצמאיים נדרשים לשלם במועד ארנונה, מקדמות למס הכנסה וביטוח לאומי ועוד - גם אם היו סגורים חצי שבוע, זאת אחרי חודש של חגים עם מעט ימי עבודה. 

ועוד דבר ששב ועלה בסבב הזה, מעבר לנזק הכלכלי: ביישובים בנגב, באשכולות החברתיים-כלכליים הנמוכים והבינוניים, ובראשם באר שבע, רבים ללא מיגון, בבנייה ישנה. קיימים פתרונות מיגון, רק צריכה לבוא דירשה מצד הרשויות המקומיות, אל הממשלה (כשתקום), להחליט החלטה ברמת המדינה שלא יישאר בנגב בית אחד שהוא לא ממוגן מפני ירי טילים. הג'יהאד האיסלמי בעזה כבר הראה, בסבב הזה, שהוא מסוגל לשתק חצי מדינה. הוא יעשה זאת גם בעתיד ולכל היותר, יספוג הרס של כמה פחונים.

​​​​​​​


תגובות

End of content

No more pages to load