• 16 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

הפסקת האש לקראת קריסה? הירי נמשך, הצמרת הביטחונית מתלבטת אם להגיב

שר הביטחון הטרי נפתלי בנט עומד למבחן הג'יהאד: משעות הבוקר, אחרי שהכוכרזה הפסקת אש, נורו רקטות לנתיבות ולכפר מימון. מצרת הביטחון בישראל מתלבטת האם ואיך להגיב - אולי במחיר של חידוש הלחימה

הג'יהאד מאיים לחמם את הלחימה - ונושא נאומים (צילום מסך)

התייעצויות הערב בפיקוד דרום ובמפקדת הג'יאהד האיסלמי בעזה, בעקבות הפרת הפסקת האש, בירי על עוטף עזה לפנות בוקר, ירי על העיר נתיבות בזמן שילדים היו בבתי הספר והערב, שוב לעבר יישובי העוטף. מצרים מנסה לשכנע את ישראל שלא להגיב ולהכיל את המצב. שר הביטחון הטרי, נפתלי בנט, יצטרך להכריע בשיות הקרובות האם להבליג ולהותיר את המצב בדרום כמו שהוא - חיים תחת ירי בלתי צפוי, או לממש את שדרש כשלא היה בתפקיד: לצאת למערכה נרחבת בעזה.

התייעצויות נערכות בשעות האלה, על מנת לגבש בישראל לאן פני הדברים. אוב חמזה, דובר הג'יהאד האיסלמי בעזה, אמור לתת ''הצהרה חשובה'' בשעה 20:00. ההצהרה מכוונת לציבור הישראלי וככל הנראה, מטרתה להכשיר את הקרקע לקראת צעדות השיבה שייערכו מחר, שישי. הג'יהאד הצהיר אתמול, שאחד התנאים להפסקת האש, הוא שלא יתבצע ירי לעבר משתתפי צעדות השיבה.

הג'יאהד האיסלמי בעזה מפעיל, בנוסף לירי הרקטות, מערך הסברה מתוחכם למדי ומנסה להשרות פחד ולהראות עוצמת באמצעות סרטונים וצילומים. שיטה לא חדשה של לוחמה פסיכולוגית: המבוגרים ביננו זוכרים את דברי הרהב וההפחדה של ''קול הרע''ם מקהיר'' בשפה העברית.  

דובר הג'יאהד, אבו חמזה, ייתן הצהרה בשעה 8:00 (צילום מסך: אתר הסאראייה)

הג'יהאד האיסלמי מאתגר הערב את חמאס ומנסה לגרור אותו לסוג של מלחמת שליטה. בתום תפילות הערב בעזה, נקראים התושבים לצאת להפגנות גדולות, שידרשו מהחמאס לדחות כל הפסקת אש, ''בשל הטבח שהכיבוש ביצע בגיבורים שלנו'', כלשון ההודעה.

וידאו: הפגנה נגד הפסקת האש, הערב בעזה (צילום: שידור חי בפייסבוק)
​​​​​​​

שר הביטחון בנט יצטרך להכריע האם לממש את ההבטחות שלו, מימיו כשר החינוך וחבר כנסת, להביא להכרעה מול עזה, ביד קשה, או שעתה, כשכל המידע מונח לפניו, יבין את המציאות ובעיקר את העובדה שלא תהיה הכרעה צבאית מול העזתים וכזו, עלולה לגבות מישראל מחיר מאוד כבד. 

תושבי העוטף והנגב מסתכלים הערב על שר הביטחון הטרי ומבקשים ממנו תשובות. אם בימים הקרובים הנגב יחזור שוב למציאות של אזעקות וירי בלתי פוסק, בנט עלול לגלות שהמתנה מנתניהו לא הייתה כל כך תמימה. 

תגובות

End of content

No more pages to load