• 08 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

הפסקת האש: שינוי מצב או הכנה לסבב הבא?

הג'יאהד האיסלמי ירה לעבר יישובי הדרום 400 רקטות והצליח לשתק חצי מדינה, תוך נזק כלכלי אדיר. התנאים של הפסקת האש מרמזים כי שעון העצר התחיל לתקתק לקראת לסבב הבא

הרמטכ''ל בערכת מצב באוגדת עזה (צילום: דובר צה''ל)

חיסולו של מפקד הג'יאהד האיסלמי בעזה, בהא אבו אל-עטא, האיש שאחראי על פיגועים ועל הפרת ההבנות עם החמאס - היה הסיבה לפתיחת המערכה הנוכחית. החיסול בוצע בשעה 4:32 לפנות בוקר. זמן קצר לאחר מכן, חצי מדינת ישראל הייתה משותקת, מתל אביב דרומה. לראשונה מאז מלחמת המפרץ, עבודה ולימודים בוטלו בתל אביב. הג'יאהד ירה באורח מדוד ומתוכנן היטב לעבר ערי החוף אשדוד ואשקלון, לפרוזדור ירושלמים והראה יכולות לירות לעבר רחובות ובית שמש. בשעה 23:30 הוא ירה מטח של עשרות רקטות לעבר לכיש והשפלה, שכמותו לא זוכרים, בטח לא במערכות האחרונות.

גם הפעם לא הייתה הודעה רשמית על הפסקת האש. הג'יאהד דיבר על ''מגעים'', ישראל השיבה כי ''שקט יענה בשקט''. גם אחרי שהושג שקט - נמשך הירי. ג'יהאד הוכיח שהוא מודע להבדל בין ירי על תל אביב, לבין ירי על באר שבע וירי על העוטף. מי שחולם על ימים של שקט ופרחים בשדות פשוט משלה את עצמו. בבאר שבע ובנגב נמשיך לחיות עוד הרבה זמן ב''שגרה עירנית''.

הישגי המבצע, על פי דובר צה''ל (איור: דובר צה''ל)


המערכת הזו הייתה שונה מכמה בחינות: אחרי תקופה ארוכה בה ישראל נמנעה מלבצע סיכולים ממוקדים, היא פגעה - בהפתעה גמורה מבחינת הג'יאהד, בדמות בכירה. אל-עטא הרגיש בטוח למדי, זחוח מאוד וחשב שהוא חסין מפני התנקשות. צה''ל הגיע אליו בפעולה כירורגית, בדיוק של המיטה המסויימת בה ישן בבית. הקולגות של אל-עטא יודעים כי לכל אחד מהם מודבקת מטרה על הגב. חמאס הבין את הרמז ובאיזה שהוא מקום, אפילו שמח שמישהו עושה לו את העבודה המלוכלכת.

למה חמאס לא הצטרף ללחימה?

אל-עטא הוא האיש שפגע בהבנות מול ישראל, ממזוודות הכסף, דרך הגדלת שטח הדיג, עובר דרך הכנסת הדלקים וחומרי הגלם. זה לא שחמאס הם חובבי ציון שהיו מוכנים לחתום על הסכם עם ישראל מחר בבוקר - אך חמאס הוא הריבון ברצועה ואל-עטא ערער על מנהיגותו. זו הסיבה, ככל הנראה, שהפעם חמאס לא היה חלק מהעימות. הג'יאהד ניהל את המערכה לבדו וגם ספג פגיעות ניכרות, בין אם בכוחות המפעילים את הרקטות מפקד וכן בחיסול  בכיר הג'יהאד רסמי אבו מלחוס, מפקד חטיבת המרכז.

המבצע זכה לשם ''חגורה שחורה''. באולפני הטלוויזיה יושבים מהבוקר פרשנים ביטחוניים עמוסי טסטוסטרון ובכירים לשעבר, ומדברים על ''הישגים  אדירים''. אלא שלמבצע הזה יש גם צד שני: העורף הישראלי. יומיים של מבצע גרמו נזק כלכלי, שמורגש יותר בעיר כמו באר שבע, בה אחוז העסקים בסכנת סגירה הוא הגבוה בישראל, מבין הערים הגדולות. בעוטף עזה יושבים עסקים, כמעט 20 שנה, והולכים צעד קדימה ושניים אחורה, לא יודעים מתי יבוא הסבב הבא וכמה יימשך. רק השבוע אושר מתווה לפיצוי בעלי אולמות ובתי קפה, שלא יהיה ממש אוטומטי. 

בסבב נוכחי נורו מעזה כ-400 רקטות, גם לטווחים הרחוקים. יכולות השיגור לא נפגעו.

בסבב הנוכחי כ-30 אחוזים מתושבי היישובים סמוכי הגדר בחרו להתפנות. בצה''ל ניסו לשווק את תרגיל פינוי היישובים בעוטף כ''תרגיל שתוכנן מראש''. אלא שתושבי הנגב כבר למדו ''להריח'' מתי עומד לקרות משהו. בעוטף עזה חיים כמעט 20 שנה תחת שיגרת רקטות. אם בבאר שבע קניונים מתרוקנים עם ההתרעה הראשונה, בעוטף ימים של מתיחות פירושם שהות של ימים ארוכים בממ''דים. 

הבוקר היו מי שקראו להפחית, בסבבים הבאים, את היקפי הסיקור העיתונאי ולהגביל אותו רק לאירועים חמורים - כגון תקיפה על תל אביב. היו מי שתלוננו על התרעות פיקוד העורף המופיעות בפינת המסך. חשוב שיהיה סיקור וחשוב שתושבי גוש דן יידעו שהנגב מופגז. הנגב הוא לא פחות חשוב בתל אביב ונפילת רקטה בנתיבות או באר שבע, דינה כנפילת רקטה בשנקין.

התנאים שהציב הג'יהאד האיסלמי, מוכיחים כי מדובר לא בהפסקת אש - אלא בהפוגה, עד הסבב האלים הבא. תנאי הפסקת האש הם הפסקת החיסולים הממוקדים, דבר שישראל לא התחייבה עליו והשר כ''ץ אפילו נזף על דובר צה''ל בנושא. הפסקת הירי על מפגיני צעדות השיבה, גם אם הם מנסים לחצות את גדר הגבול. הג'יאהד גם דורש הקלות. לא יקבל את אחד התנאים, ישראל עלולה לראות עצמה שוב בסבב אלים שישתק את חצי המדינה. הג'יהאד הראה שהוא בעל יכולת לירות רקטות גם על תל אביב וגם על ירושלים.

ויש עוד עניין: בעיר באר שבע בתים לא ממוגנים, בבנייה ישנה. מבלי לגלות מיקומים, מדובר בבעיה חמורה. המציאות באיזור מחייבת למצוא פתרון לבניית ממ''דים בבתים בשכונות הישנות. חדרי המדרגות בבלוקים הישנים ספק אם ביכולת לספק מיגון הרמטי והם בבחינת הפתרון הטוב ביותר שיש כרגע. לרמבה הצער, אותה אוכלוסיה שמתוגררת בבתים הישנים, נעדרת יכולת כלכלית להתמודד עם הבירוקרטיה והעלויות של בניית ממ''ד. באר שבע הייתה צריכה לדרוש את זה כבר לפני 11 שנה, עם נפילת הרקטה הראשונה בעיר. 

הפתרונות לבניית ממ''דים במהירות ובזול קיימים. צריכה להיות החלטה ברמת הממשלה, עם דרישה שתבוא מקברניטי העיר. מיגון אותם בתים צריך להיות בעדיפות עליונה והרבה מעל בניית פרויקטים אחרים. גם אם באר שבע לא הייתה הפעם חלק מהערים המוזעקות, הסבב הבא הוא רק עניין של זמן. בידי ג'יאהד וחמאס רקטות משופרות, מדוייקות וקטלניות יותר, בידע אירני. 
​​​​​​​
טבילת האש של בנט

ומה אומר שר הביטחון הטרי, נפתלי בנט? השר קיים לאורך הלילה ועד שעות הבוקר המוקדמות הערכות מצב ודיונים עם בכירי צה״ל ומערכת הביטחון בקריה שבתל אביב באשר למנופי הלחץ ומנגנוני הסיום של מבצע ״חגורה שחורה״.

להלן התייחסות השר למבצע: ״כ-20 מחבלים חוסלו ב-48 השעות האחרונות. בשלב זה, זה עוד לא נגמר. רק המעשים בשטח יקבעו. כללי המשחק החדשים ברורים: צה״ל יפעל בחופש פעולה מלא, ללא שום מגבלות. מחבל שמנסה לפגוע באזרחי ישראל, לא יוכל יותר לישון בשקט, לא בביתו ולא במיטתו, ולא בשום מקום מסתור. אני גאה בלוחמי צה״ל ובמפקדיו, ובכוחות הביטחון כולם, שבשעות אלו ממשיכים לעמוד על המשמר. אני גאה בציבור הישראלי, ובתושבי הדרום ועוטף עזה אשר ממשיכים לגלות קור רוח וחוסן פנימי שמחזק אותנו, מקבלי ההחלטות''.

משטרת ישראל מילאה תפקיד חשוב בימי הלחימה (צילום: דוברות המשטרה)​​​​​​​

''בשעות הקרובות אני מבקש מהציבור להמשיך להיות ערני וקשוב. אני מבקש להביע הערכה לראש הממשלה ולחבריי בקבינט אשר קיבלו את ההחלטה הנכונה – ליטול מחדש את היוזמה המבצעית.  אני מודה לראש הממשלה, לרמטכ״ל ולראש השב״כ על שיתוף הפעולה האפקטיבי מרגע כניסתי לתפקיד, מיד לאחר פעולת הסיכול. ככה צריך להתנהל''.

בצה''ל מבהירים: ''הכוננות נמשכת, ערוכים להגנה והתקפה''

''בתום שתי יממות קרב נכנסה לתוקפה הפסקת האש. עם זאת צה"ל עדיין נמצא בכוננות ובדריכות גבוהה לתרחישים רבים וערוך להגנה והתקפה ככל שיידרש'', אומר דובר צה''ל.

לדבריו, "הלילה הסתיימו שתי יממות קרב שהחלו לפני יומיים בשעה 04:00 לפנות בוקר", פתח ואמר דובר צה"ל, תא"ל הדי זילברמן, "התוכנית 'חגורה שחורה' השיגה בראייתנו את כלל היעדים שלה באופן מהיר ומלא כל זאת ב-48 שעות. מבחינתנו מדובר על מהלך יזום שנוהל בניגוע עדין בשני היבטים - האחד, בידול החמאס מהגא"פ והשני, איזון בעוצמת האש שהופעלה על הגא"פ".

"בחודשים האחרונים קיימנו ניסיונות רבים לעצב את המציאות ברצועת עזה על מנת שתהיה יציבה יותר, ניסינו להניא מפעולתו את בהאא' אבו אלעטא בדרכים דיפלומטיות  שלצערנו לא צלחו ולכן נאלצנו לבצע סיכול קינטי", אומר תא"ל זילברמן.

​​​​"בהאא' היה פצצה מתקתקת חיה שידענו שהולכת לבצע פיגועים בימים הקרובים, הוא היה זה שהפר את היציבות הלכה למעשה בפעולות שביצע ביניהן - אירועי 'גן סגור', הירי במהלך הפסטיבל בשדרות, והירי לשדרות בתאריך ה-1 בנובמבר. בהאא' היה לא רק האויב של מדינת ישראל וצה"ל אלא גם של תושבי עזה ולא אפשר להם להתקדם בהסדרה".

על תכלית התוכנית שהגיע לסיומה היום מרחיב תא"ל זילברמן: "פעלנו על מנת לסכל את בהאא', להבדיל את החמאס מהגא"פ ולהמשיך את תהליך העיצוב והייצוב בעזה בצורה אחרת. בפעולה הזו הנחתנו מכה קשה על הגא"פ, על יכולותיו הצבאיות בדגש על סיכול פעילי טרור ובתקיפת תשתיות טרור".

"בימי הלחימה האחרונים הבנו שמפקד הזרוע הצבאית של גא"פ בעזה הוכוון ישירות ע"י גא"פ חוץ, כלומר גא"פ בסוריה, והוא זה שיזם במשך שנים ארוכות והוציא לפועל את מרבית הפיגועים כנגד ישראלים וכאמור, עסק בשבוע האחרון במתווים שונים שהראשון ביניהם הוא מתווה רקטי כנגד אזרחי ישראל וחיילי צה"ל", הוסיף תא"ל זילברמן.

נוהל הקרב שנמשך כשישה חודשים היה סדור ומעמיק, שבמסגרתו ביצעו קבוצת פקודות מטכ"לית ראשונה ושנייה, אישורי תוכניות ועוד.


תגובות

End of content

No more pages to load