• 08 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

''המצב בסוריה ובאירן חשוב אבל אדמת הדרום בוערת כאן ועכשיו" 

מרק איפראימוב, משדרות, הושבע לאחרונה כחבר כנסת בסיעת ישראל ביתנו. הוא מספר איך זה להיות הח''כ הקווקזי היחידי בכנסת ואיך הוא מתרשם מהעיר באר שבע

מאת: משה פריאל, כתבנו הפוליטי

לפני שבוע נשא חבר הכנסת הטרי מרק איפראימוב, מקום 8 ב''ישראל ביתנו'' את נאום הבכורה שלו במליאת הכנסת.  ראוי לציין כי המצב הביטחוני בדרום המחיר שמשלמים התושבים והתגובה הרופסת והמכילה של הממשלה תפס נפח לא קטן בנאומו.
לפני כמה ימים ישבנו בלשכתו בכנסת של מרק, תושב שדרות וסגן ראש העיר לשעבר לראיון.

 
בנאום הבכורה שלך בכנסת ציינת המצב בסוריה ובאירן חשוב אבל אדמת  הדרום בוערת כאן ועכשייו למה התכוונת?

"אחד הדברים החשובים ביותר לדעתי זה קודם כל לטפל בביטחון .אנחנו כיום נמצאים  תחת אש באופן קבוע .ההפחדות על אירן לא מפחיד אותי .מה שמפחיד אותי באמת זה שהילדה שלי וילדים של הורים אחרים  יכולים לצאת החוצה ולהיקלע למצב של צבע אדום וחס וחלילה להיפגע . הדבר הכי הזוי הוא שמדינת ישראל יש לה את הצבא בין החזקים בעולם צבא המסוגל לפעול ולהרוס תשתיות טרור בסוריה ובעירק, אבל להפסיק את מה שמתרחש ביטחונית בעוטף עזה וביישובי הדרום אנחנו לא יכולים''.

ואולי להמחיש עד כמה הוא  נחוש בדעתו לייצג  ולזעוק את זעקת   תושבי הנגב והדרום במצוקתם הביטחונית יעיד המקרה הבא .
מספר ח"כ אפראימוב: "בתוכנית ''ברדוגו את וילנסקי'' בגלי צה"ל שמעתי את העיתונאי ברדוגו מדבר על מדיניות ביטחונית נכונה שיש להמשיכה. אירן על הגדר וחייבים לטפל בה עכשייו שהרקטות לא יחלידו אבל בכל מה שקשור לעזה יש להמשיך את מדיניות ההכלה''.

"אז לא עיתונאי יקר", משיב לו מרק. " לתושבי שדרות כבר לא כל כך איכפת ממה שקורה בשמי אירן כאשר אצלנו פה בלב מדינת ישראל אזרחים פוחדים לצאת החוצה וקשובים לצלילי הצבע האדום" בנוסף הוא הציע לברדוגו  להגיע לכמה לילות לשדרות ולהתנסות בחויות קשות אלה.

וידאו: ראיון עם ח'יכ איפראימוב (מצלם ומראיין: משה פריאל)


זה לא סוד שבאר שבע וישובי הדרום מופלים לרעה מול מרכז הארץ. כיצד אתה מתכונן לפעול?
''בסופו של דבר עיר נמדדת בראש העיר העומד בראשה.  כך לדוגמא את שדרות עיר שנחשבה בעבר ככושלת פתאום היא פורחת. גם כשמגיעים  לבאר שבע רואים אנשים המתגאים בעירם. אני זוכר שעליתי לארץ ב-1996 שהגעתי לבאר שבע בפעם הראשונה אמרתי לעצמי ''איזה עיר זאת''. כיום אתה רואה שהעיר השתנתה ואת שביעות רצון של התושבים מראש העיר שהחליט לשנות.
יחד עם זאת ישנן הרבה עוולות שעוברים תושבי הדרום מה שצריך לעשות זה התארגנויות של תושבים מחאות והתקוממיות בצורה דמוקרטית ובגבולות החוק. אני אישית רואה את עצמי מחוייב קודם כל לדרום הארץ ולאזורי פריפרייה שאותם אני מכיר הכי טוב על כן אני רואה את עצמי מייצג  בכנסת את תושבי באר שבע והדרום."

ממתי אתה בפוליטיקה ומדוע מפלגת ישראל ביתנו? 
"בפוליטיקה אני משנת 2012 לאחר שעזבתי את המשרד לביטחון פנים מקום שניתנה לי הזדמנות לעשות הרבה. פעלתי תקופה מסוימת בפעילות קהילתית בשדרות עיר מגורי והגעתי להחלטה להיכנס לפעילות מוניציפלית יחד עם ראש העיר החדש אלון דוידי בתפקידי האחרון הייתי סגן ראש העיר הצלחנו להוציא את העיר למקום טוב זו הייתה התחלת הפעילות הפוליטית שלי   בבחירות הראשונות נתמכתי על ידי האיחוד הלאומי באיזה שהוא שלב נאלצתי מטעמי בריאות לצאת לחופשה וכשחזרתי מפלגת ישראל ביתנו ובראשה אביגדור ליברמן אימצה אותי לתוכה''.

האם זה לא התאבדות ומצב מביש שבשנה האחרונה ממשלה משותקת מול האתגרים הביטחוניים כלכליים הקשים העומדים מולנו?
"סיטואציה זו היא לא טובה והיא לא הייתה אמורה להיות אנחנו נקלענו אליה ומאידך האשימו אותנו במצב הזה .אבל מי שקבלו הכי הרבה קולות מהציבור הם לא לוקחים אחריות על זה. בכל מקום בעולם כמו הקנצלארית מקרל בגרמניה בנושא המהגרים אודתה שהיא נכשלה רק אצלנו קורה מצב הפוך אם משהו נכשל מחפשים מי הכשיל אותו"

יש סיכויי שתתגמשו בדרישות שהצבתם בנושאי דת ומדינה ?
" ליברמן הדגיש שיש לנו 12 דרישות שהם עשרת הדיברות שלנו הדגשנו שהציבור לא נתן לנו מספיק כוח אז הורדנו דרישות. ליברמן חזר ואמר ''בואו לא נדבר על תנאים אלא נדבר על קווי היסוד של המממשלה שכולנו מסכימים'' ואז יהיה קל יותר להתחבר .בסופו של דבר כשיש הסכמה על דברים מהותיים אז מחר הקואליציה תהיה  באמת אמיתית ."

עושה רושם כי בין נתניהו לליברמן ישנו משבר אמון בלתי ניתן לגישור במידה ונתניהו יתנתק מבלוק ה55 האמון יחזור?
"אחד הדברים הלא טובים ואני שמעתי שנתניהו עשה זאת אחרי הבחירות הוא שחתך מראש כל אפשרות לעשות איזה שהוא הסכם כלומר זה היה ברור שהוא בונה בלוק לא להגיע להסכמה לא עם כחול לבן וגם לא אתנו  ואנחנו מבינים שבסופו של דבר אנחנו צרכים להבין שאם מגיעים למשא ונתן צרכים להתחיל מההתחלה ולא מהסוף.שבונים בלוק ובאותו הזמן דורשים למשל מכחול לבן להיפרד מלפיד זה רק מראה על חוסר רצינות וחוסר רצון להגיע לשם וזה לדעתי חבל .מרבית חברי הכנסת מבינים את זה ובסופו של דבר מערכת הבחירות השלישית עומדת רק על גבם של שני אנשים נתניהו ובני גנץ''.

אחרים יאמרו שדווקא ליברמן יכול להכריע?
"אין מה לעשות. תמיד צריך להיות אחד נוסף שיזרקו עלייו את האשמה. .בגילוי נאות לי לא מפריע להיות אשם בתנאי אחד אם לפחות התקדמו במשהו יש לנו מדינה ויש לנו אחריות. בואו נהיה ראלים ואמיתיים שמונה מנדטים שקבלנו מול 35 מנדטים שקבלו כחול לבן או 34 שקיבל הליכוד זה עדיין לא שם אותנו כמכריעים מבחינתנו זה דווקא מחמיאה שנותנים לנו כוחות אלה ואם זה כך אז יכול להיות שאביגדור ליברמן יכל היום להרכיב ממשלה''.

כיום אתה החבר כנסת היחידי  יוצא העדה הקווקזית  שעשתה את דרכה מהרי הקווקז בתקופת טרום מדינה הקימה את ארגון השומר .אבל לא רק שלא הוזכרה באתוס הציוני אלה אף הודבק לה דימוי שלילי מה אתה מתכונן לעשות עם זה ?
"נגעת בנושא שהוא מאוד מאוד חשוב לי .מה שקורה שבאתוס  הציוני עדה זו ואחרות נעלמו מההיסטוריה הישראלית .לא רק תושבים רבים במדינה לא יודעים על פעילותו החשובה של "ארגון השומר בר גיורא" למשל גם בקרב יוצאי העדה עצמה יש כאלה שלא יודעים . זה הולך להשתנות עצם העובדה שאני נבחרתי לכנסת זה חלק מהשינוי . אני טוען שאם אנחנו נדע ללמוד ולהכיר את חלקה של הקהילה בבניית המדינה. ראשית אזרחי המדינה יעריכו זאת והתיחסו לעדה בצורה מכובדת יותר במקביל צעירי העדה שלנו התגאו במוצאם וירגישו יותר מחויבות למדינה  בהחלט אני מתכונן לקדם גם נושא זה''.

תגובות

End of content

No more pages to load