• 16 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

אלימות בלי הפסקה: שני צעירים נורו בלקיה, הנסיבות נחקרות

האלימות בחברה הבדואית בנגב לא פוסקת: אתמול נורו שני צעירים בלקיה - באחד החודשים האלימים שידע הנגב

שני צעירים נורו בלקיה (צילום המחשה: תיעוד מבצעי מד''א)

האלימות בנגב אינה נפסקת: אתמול, שישי, בשעה 22:23, נורו שני צעירים בלקיה. הדרך היחידה לפנות אותם לטיפול רפואי הייתה על  ידי חבירה לצוותי מד"א בכביש 60 סמוך לצומת שוקת. הפצועים הפעם: שני צעירים בשנות העשרים לחייהם. במשטרה רואים בדאגה כיצד העימותים בתוך המגזר הבדואי הולכים ומסלימים ועלולים לגלוש לתוך הערים. ''כשהם (הבדואים - ד.ב.) רבים, הם לא רואים בעיניים, לא אכפת להם מכלום ועדיף לא לעמוד באמצע'', אומר לנו מאבטח באחד הקניונים. ''שניים יכולים להתעמת ביניהם ואז כל אחד מביא את החברים שלו. ועל מה רבים? על כלום''.

רק בשבוע שעבר אירע רצח כפול סמוך ליישוב עומר. ג'לאל ומוחמד אבו-טהא, נורו מטווח קצר כשהם היו ברכבם. השניים בני דודים, ממשפחה מוכרת ומכובדת בנגב וברשתות החברתיות נפוץ מידע באשר למניעי הרצח. המשטרה פתחה בחקירה, אולם לעת עתה, לא ידוע על מעצר חשודים. רצח שני הצעירים של משפחת אבו טאה עורר גל מהומות. בכביש בין תל שבע לעומר פרצו הפרות סדר: רכבי משטרה ומד''א נרגמו באבנים, שוטרים התעמתו עם המתפרעים והמשטרה הזרימה כוחות רבים לאיזור. החשש היה שהמהומות יגלשו לכביש עומר באר שבע. למשך שעות ארוכות, היו עומסי תנועה כבדים בכביש ונוכחות משטרתית גדולה. 

בצעד נדיר, הודעת התנצלות שפרוסמה ברשתות החברתיות (צילום מסך)

אירועים כאלה, בתוך המגזר הבדואי, אינם מסתיימים עם עזיבת אחרון השוטרים. במשטרה פוקחים עין על המתרחש באיזור בעקבות הרצח הכפול, מתוך ידיעה שהתגובה תגיע מתישהו. 

המתפרעים הסבירו את המניע לעוצמת האירועים בצער והזעם על רצח שני הצעירים. כמה ימים לאחר מכן, פורסמה ברשתות החברתיות התנצלות בפני משטרת ישראל. האירוע שאחרי הרצח נחשב חריג אך לא נדיר. 

רק לפני כחודש נורה מהנדס העיר רהט, בעת שהיה בדרכו למסגד, בשעות בוקר מוקדמת. באותו רחוב, צלאח א-דין, פרץ יום לפני כן קרב יריות בזמן שנערכה שם חתונה. באורח נס, רק שני ילדים נפגעו קל.

האווירה בנגב מתוחה מאוד. עד כדי כך, שאדם שנרדם במכוניתו סמוך לביתו של שופט ביישוב עומר, הקפיץ את המשטרה. רק אחרי בדיקה ואימות כי מדובר בסתם אזרח עייף ולא במישהו הזומם לבצע מעשה, הורדה הכוננות.

נושא האלימות בחברה הערבית מעסיק גם את ראשי הציבור בנגב ולא רק את הנכבדים במגזר הבדואי, דווקא בגלל מרקם החיים המיוחד בנגב, אבל לא רק. במגזר הבדואי מאסו במעשי האלימות והזעם רב. אלא שכמה שלא יערכו חיפושים, כמויות הנשק ואמצעי הלחימה גדולים עד כדי כך, שתמיד יהיה עוד. 

תגובות

End of content

No more pages to load