• 09 אפריל 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

בעלי אולמות שמחה בעוטף זעקו: ''אנחנו קורסים'' - וסולקו מהאולם

צפו בסערה בישיבת וועדת הכספים: בעלי אולמות שמחה בעוטף עזה התריעו כי ללא מנגנון פיצוי - או לחילופין ממשלה שתבטיח את בטחון התושבים - הם יקרסו

מאבטחים מסלקים מהאולם וועדת הכספים את אחד מבעלי האולמות (צילום: משה פריאל)

מאת: משה פריאל, כתבנו הפוליטי
​​​​​​​
בעלי אולמות שמחה בעוטף עזה קורסים, אך במקום להקשיב לכאבם של מי שעומדים לאבד את מטה לחמם, העדיפו בכנסת להפעיל את הסדרנים ולהוציא את חלקם מאולם דיוני וועדת הכספים. ''תתביישו לכם!'', הטיח בעל אולם, שהוצא בכוח. לא סתם הוא זעק: אם מצבם של העסקים בבאר שבע והנגב בכי רע, בעוטף עזה, שרק בסוף השבוע האחרון חטף מטח של כ-20 רקטות, המצב קטסטרופלי. בעלי אולמות, שנאלצים לבטל אירועים בהוראת פיקוד העורף ובפעמים אחרון, מקבלים ביטול בשל מצב מתוח, מפסידים עשרות אלפי שקלים על כל אירוע כזה: המנות שהוכנו מראש, שעות העבודה של הצוות ועוד - הכל יורד לטימיון.

וידאו: זעקת בעלי האולמות / צילום: משה פריאל
​​​​​​​

מצד שני, ממשלת ישראל אינה יכולה להבטיח את בטחונם של התושבים, שכבר 20 שנה חיים תחת מציאות הרקטות. עד כה, לא נמצא מנגנון פיצוי לבעלי העסקים - והם פשוט קורסים. פרנסתם של מאות עובדים בעוטף עזה, שגם כך סובל מאבטלה גבוהה, בסכנה. 

וידאו: הדיון הסוער בוועדת הכספים (צילום: משה פריאל)


ועדת הכספים קיימה היום (ג') דיון המשך לעניין סיוע לענף המסעדות ואולמות האירועים על רקע סבבי ההסלמה האחרונים בדרום. בשבוע שעבר קראה הוועדה למשרד האוצר להסדיר את הפיצוי לענפים אלה בהקדם, וכי במידה ולא יינתן מענה לכך מענה בחקיקת משנה, בדומה לפיצוי שניתן לענפים אחרים, תיזום הוועדה חקיקה.

בהעדר פתרון מצד רשות המיסים, שנציגיה הצהירו כי אמנם ישנם עסקים מענפים אלה שנפגעו, אך אין מובהקות לדבר, ולא ניתן להפעיל פיצוי פרטני במקרה של ענפים אלה. הציגה יועמ"ש הוועדה, עו"ד שגית אפיק, הצעת חוק אותה מבקשים חברי הוועדה לקדם, ולפיה יכללו ענפי המסעדות ואולמות האירועים בחוק מס רכוש וקרן פיצויים. משמעות הדבר, שבכל פעם שיובאו הוראות שעה לעניין פיצויים לעסקים בדרום, יובא גם עניין ענפים אלה. 

בנוסף כוללת הצעת החוק הוראת שעה, שתחילתה רטרואקטיבית מחודש מאי, המעגנת פיצויים לענפים אלה, בסכום של עד 5 מיליון שקלים, שיחולקו עפ"י תנאי זכאות. 

במהלך הדיון קראו בעלי העסקים לספק להם פתרון, אחרת יקרסו, בדומה לעסקים אחרים בענפים אלה. 

יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני ציין כי הוועדה תקדם את החקיקה שיזמה הוועדה בהליך בזק, אלא אם כן יינתן מענה מצד רשות המיסים: "לא קיבלנו את ההסברים שלכם, אנחנו דורשים פתרון מהיר, כדי שנוכל להסתכל לבעלי העסקים בעיניים, ולומר להם המדינה לא מפקירה אתכם".

תגובות

End of content

No more pages to load