• 02 אפריל 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

שתי מדינות בנגב: אלפי תלמידים בפזורה שוב בסכנת שביתה

מסתמן: 18,000 תלמידי הפזורה באל-קסום לא ילכו ממחר, רביעי, לבית הספר, אחרי שהובהר כי המדינה לא תתקצב את ההסעות. משרד חינוך: ''מועברים תקציבים, מצרים על ההחלטה לשבש הלימודים''

כיתת לימוד בפזורת אל קסום (צילום: צבי תקשורת)

שתי מדינות: בעוד שבמערכת החינוך בנגב מתהדרים במושגים של ''מצויינות'' ו''איכות'', יש תלמידים שככל הנראה, בעיני הממשלה שווים פחות: 18 אלף התלמידים הלומדים במסגרות החינוך של הכפרים הבדואים הבלתי מוכרים בתחום השיפוט של מועצת אל קסום בנגב עלולים ממחר, רביעי, להיות מושבתים מלימודים, עם כל המשתמע מכך. לטענתם, משרד החינוך לא עומד באף אחת מההבטחות שהבטיח ואשר היו הבסיס להפסקת השביתה בתחילת שנת הלימודים. במשרד החינוך מביעים תמיהה על הצעד הזה ומבהירים: ''מועברים תקציבים יעודיים, מצרים על ההחלטה להשתמש בתלמידים ככלי ניגוח''.

ספסל שבור באחד מבתי הספר (צילום: צבי תקשורת)

אלפי התלמידים מהישובים הבדואים הבלתי מוכרים לא התחילו את שנת הלימודים התש"ף במחאה על תנאי הלימוד הבלתי נסבלים, על היעדר תיקצוב להסעות ועל מחלוקות תקציביות עמוקות. שביתת הלימודים בישובים אלו ארכה למעלה משבוע ורק בעקבות לחצים מצד משרד החינוך והתערבותם של חברי כנסת וראשי רשויות מהמגזר הגיעו הצדדים להבנה והלימודים חודשו.

ראש מועצת אל קסום סלאמה אל אטראש אומר כי למעט העברה של 2.4 מיליון שקלים להסעות שהועברו ממשרד החינוך, כל ההתחייבויות של המשרד לא קוימו ולא קודמו. "רק לסעיף ההסעות המחסור המיידי והדחוף מסתכם בכ-30 מיליוני שקלים", אמר ראש המועצה, "המסיעים הודיעו לי כי הם לא מתכוונים להמשיך ולסבסד את משרד החינוך.

"שלא לדבר על כך שתיקונים הכרחיים בכבישים המבוילים לבתי הספר של הישובים הבלתי מוכרים לא בוצעו ואנחנו בפתחו של חורף קשה. גם ועדי הורים של בתי הספר וועדים של הישובים השונים הודיעו כי החל ממחר לא ישלחו את הילדים לבתי הספר אם המצב לא ישתפר לאלתר."

"אנחנו רגע לפני השבתה כוללת חוזרת של הלימודים בכל בתי הספר של הישובים הלא מוכרים, אם אפשר לקרוא לקרוונים היבילים, ההרוסים והמחוברים בצורה מסוכנת לכבלי החשמל – בתי ספר...", אומר אל אטרש.

כיתה בבי''ס באל-פרעה (צילום: צבי תקשורת)​​​​​​​

היום, שלישי, נערכה ישיבה עם נציגי משרד החינוך בה הובהר, ע''י הנציגים כי אין בכוונת המשרד לתקצב את ההיקפים הנדרשים להפעלת מערך החינוך בישובים הבלתי מוכרים שנמצאים בתחום השיפוט של מועצה אזורית אל קסום. ראש המועצה האזורית סלאמה אל אטראש הסביר לנציגי המשרד כי המשמעות הינה הפסקת אספקת שירותי החינוך במועצה החל ממחר''.

''תלמידי אל קסום אינם פחות טובים מיתר ילדי ישראל ומגיעים להם שירותים כמו ליתר תלמידי המדינה. המצב המתמשך בו משרד החינוך מטיל על המועצה את האחריות לטפל בילדי הכפרים הבלתי מוכרים מבלי שיתקבל בגין זאת תקציבים אינו אפשרי והינו בניגוד לסיכום בבית המשפט. בהיעדר התקצוב המועצה מעכבת תשלומים לקבלני ההסעות והם הודיעו כי הם מפסיקים את השירות החל ממחר'', אומר אל אטראש. 

משרד החינוך: ''מצרים על בחירת המועצה להשתמש בתלמידים ככלי ניגוח''

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: ''משרד החינוך מעביר למועצה האזורית אלקסום תקציבי ייחודיים לניהול המערך התפעולי של מערכת החינוך שבתחומה, לרבות עבור מוסדות החינוך שבפזורה הבדואית. 

בבקרה שנערכה על תחום הסעת התלמידים במועצה, עלתה תמונה מביכה החושפת אי סדרים חמורים בניהול תקציבי החינוך המועברים למועצה, ויותר, נחשפה תמונה מורכבת אודות דרכי העבודה, של מנגנון המועצה, בכל הקשור להפעלת מערכת החינוך.

משרד החינוך פעל כמתחייב, אולם כתגובה לכך החליטה המועצה לפגוע בתלמידיה, עת בחרה להשבית את מוסדות החינוך בתחילת שנת הלימודים. 

פנייה לערכאות הובילה למתווה הבנות, שהוסכם ונחתם על ידי הצדדים, בחסות נציגי האוצר, אך כעת מבקשת מועצת אלקסום לחרוג מהמתווה המוסכם, ומעלה דרישות כספיות מופלגות, שתכליתן כיסוי גרעונות הנובעים בחלקם מהתנהלות לקויה, תפעול חובבני, ואי סדרים פנימיים במועצה.

בפגישה בין הצדדים, הבהירו נציגי המשרד, כי האינטרס הציבורי הוא הפעלה סדירה ומלאה של מערכת החינוך יחד עם מחוייבות בלתי מתפשרת לפעילות גופי האכיפה והמינהל התקין. אנו מצרים על בחירת המועצה להשתמש בתלמידים ככלי ניגוח ובכך להרחיב את הפערים הלימודיים עוד יותר''.

תגובות

End of content

No more pages to load