• 04 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

שנתיים למותו המסתורי של יוסי יעיש: המשפחה מבקשת לחדש את החקירה

יוסי יעיש יצא את ביתו ב-5 לנובמבר, 2017 ולא שב אליו. הקשר נותק איתו באותו ערב ורק אחרי 19 יום גופתו נמצאה מוטלת בערוץ נחל מתחת לגשר פסי הרכבת, סמוך לביג. ''נותרנו עם סימני שאלה רבים וכאב'', אומר אחיו

הצילום האחרון בחיים, זירת מציאת הגופה והגלעד לזכרו (צילומים: באדיבות המשפחהׂ)

כעמט שנתיים אחרי מציאת גופתו של הנעדר יוסי יעיש ז''ל, סמוך לפסי הרכבת, בקרבת מרכז ביג, אחיו, יהודה, אינו מוצא מנוח: ''אחי היה אדם חששן, מסוגר, שמר על ניקיון באופן קפדני. מה היה לו לחפש בערוץ הנחל בו נמצאה גופתו? כיצד הגיע לשם? מה או מי גרמו לו להיכנס למקום בו צמחייה עבותה ואיך נפל פנימה, כשפניו אל הקרקע, אך על גופתו לא נמצאו סימני אלימות?''.

תזכורת: יוסי יעיש ז''ל איחר לשוב לביתו, בשעות הערב של ה-5 בנובמבר, 2017. משפחתו המודאגת הודיעה למשטרה ומאז נערכו חיפושים נרחבים אחריו בכל הארץ. כאשר משפחתו הודיעה על היעלמו, פורסמו במיידית הודעות בכל כלי התקשורת. המשטרה לא חסכה באמצעים לנסות לאכן את הטלפון הנייד וניסתה לדלות מידע שיוביל למציאתו. יוסי לא היה מרבה להתרחק מבית הוריו בבאר שבע. היו לו את המקומות הקבועים בהם היה מבקר ובכל מקרה, היה מעדכן את בני הבית היכן נמצא. 

אחד המקומות האלה היה חנות המוזיקה ''פליי רקודרס'', בשדרת האוכל בביג, שנסגרה בינתיים. עובדי החנות הכירו אותו היטב והוא היה לקוח נאמן. תמיד חיכו לו דיסקים שנשמרו עבורו והוא היה ידען גדול בתחום.  "הבנו שיוסי יצא לחנות הדיסקים להחליף איזה שהוא דיסק. הוא מאוד אהב ללכת לחנות פליי רקורדס, בשדרת האוכל בביג", אמר אז אחיו יהודה. ''הוא היה אדם מופנם, שקט, שהמוסיקה והשירים הם המפלט שלו. הוא היה החצי השני שלי, שנינו לא התחתנו, הייתה לי איתו אחווה מיוחדת, אסון גדול, כאב גדול".

וידאו: שיחזור התנועות האחרונות - יוסי ביציאה מחנות המוזיקה, מדבר בטלפון. זירת מציאת הגופה ואחיו יהודה מתאר בקולו את שרואות עיניו (עריכה: דני בלר)
​​​​​​​


המשפחה מיהרה להודיע על היעלמו, שכן לא היה מצב שהוא לא חוזר לישון בבית. ככל שהימים חלפו, גברה דאגת בני המשפחה, לצד תקווה שהוא, אולי, נמצא היכן שהוא. ששת אחיו והוריו המבוגרים נעו בין ייאוש לתקווה. כמו במקרים דומים, כל ידיעה נבדקה. אך ללא תוצאות. באיזה שהוא שלב, המשטרה בודקת את מצלמות האבטחה במרכז הקניות ומאתרת את מה שמאוחר יותר יתברר כצילומים האחרים שלו בעודו בחיים: יוצא מחנות המוזיקה, שקית דיסקים בידו, פונה ככל הנראה למקום בו ימצא את מותו המסתורי.

​​​​​​​ב-27 לנובמבר פונה אדם למשטרת באר שבע ומספר כי עבר מתחת לגשר פסי הרכבת והריח שם ריח נוראי, שלא ניתן לטעות לגביו. צוותי משטרה, מד''א וזק''א מגיעים למקום. בבור בערוץ נחל, מתחת לצמחיה עבותה, נמצאה גופה במצב ריקבון מתקדם ולידה שקית ומסמכים. שעבור זמן קצר, שוטרים מבשרים למשפחת יעיש את בשורת האיוב. אחיו מעריך שהוא מעד, נפל ונחבט, אבל לא יודע מה משך אותו להיכנס למקום שאז היה חשוך לגמרי. ''קצת אחרי שמצאו את הגופה נכנסתי לשטח, ניסיתי לשחזר את המסלול שהוא הלך בו. היה חושך מוחלט ועם פנס הפלאפון ראיתי אולי חצי מטר קדימה, השביל מוביל למדרון שבסופו בור, הבור בו מצאו את אחי'', אומר יהודה.

יוסי נראה בפעם האחרונה 19 ימים קודם לכן, בשעה 20:00 לערך. מצילומי הוידאו לא ניכר שהוא במצוקה, או סובל ממכאוב כלשהו. המשפחה לא יודעת מה עשה בין אותו רגע ועד למותו המסתורי וכיצד הגיע לתעלה. ''אחי היה אדם פחדן. אם רצה לעשות לעשות פיפי, נניח, לא היה נכנס בפנים. הוא פחד והמקום הזה, אז, עם הצמחיה והחושך, היה מפחיד. כיצד הגיע לתוך התעלה? איך גופת אדם שוכבת שם 19 ימים, מבלי שאיש ישים לב?''.

עם מציאת גופתו, רבים הוכו בתדהמה וכאב, בהם עבודי חנות המוזיקה. ''בכיתי הרבה'', סיפרה אז מנהלת החנות. ''הוא היה לקוח טוב ואדם מקסים. הוא הקפיד מאוד לשמור על הדיסקים שלו, היה מעודכן בכל דבר שיוצא. המוזיקה הייתה החיים שלו. לשמוע שהוא נפטר, זה היה הלם גדול, בלתי נתפס''.

במשטרה בדקו את התיק פעם אחר פעם: ממצאים, צילומי רנטגן של גופת הנפטר, ממצאי מז''פ מזירת המוות. המשטרה טענה אז וטוענת היום, כי לא היה חשד לפלילים. זאת ועוד: במשטרה מבינים את כאב המשפחה ומביעים השתתפות בצער, אז כיום. מבחינת המשטרה, כל אפשרויות החקירה מוצו ולו היה חשד לפלילים, אפילו הקל ביותר, התיק היה נפתח מחדש. 

תוואי השטח בו נמצאה הגופה - השוואה - אותו מסלול - אז (2017) והיום (2019) (עריכה: דני בלר)


לטענת יהודה, האח, ישנה מחלוקת באשר לצורך קיום ניתוח שלאחר המוות. לטענתו, במקום מציאת הגופה אירע סחף רב ואם היו ממצאים נוספים, הם נמחקו. ''מגיע בן אדם, מודיע שמצא גופה - וזהו? לא מתאשלים אותו מה עשה שם? איך דווקא הוא הריח את הריח ולא אנשים אחרים?. יש לנו הרבה סימני שאלה וכאב שלא עוזב אותנו''. האח רוצה שהתיק ייפתח מחדש ושהמשטרה תבדוק שוב את הממצאים. הוא רוצה תשובה לסימני השאלה.

צוות זק''א מגיע לזירת האירוע מיד עם מציאת הגופה (צילום: דוברות זק''א)

השטח בו נמצאה הגופה עבר מאז חישוף, הצמחיה נעקרה ותוואי הנחל נחשף. במקום יש לוחית זיכרון, גלעד שהציבה המשפחה. אלמונים מנצתים מדי פעם את הגלעד וגורמים למשפחה כאב רב. ''החדר שלו בבית נשאר כמו שהיה. אנחנו לא מסוגלים לגעת בחפצים שלו, אני נכנס מדי פעם לקחת משהו והכל במקום בדיוק כמו ביום שנעלם: המיטה, הטלוויזיה שלו, הארונות, האפטר שייב, הכל. הזיכרון שלו איתנו יום יום''.

במשטרה אז כיום, אומרים שנעשו מאמצים רבים ונחקרו כל הכיוונים. בני המשפחה נקראו לתת עדויות. הם נשאלו באשר לתנועותיו האחרונות של יוסי. המשטרה ליוותה את המשפחה ככל שהיה ניתן. הזירה נבדקה אז, עם מציאת הגופה ועל פי הממצאים לא היה חשד לפלילים.

נסיבות מותו של יוסי ז''ל נותרו תעלומה: מה עשה שם? האם מישהו קרה לו להיכנס לתוך השיחים? האם נכנס לתוך השיחים אולי להטיל את מימיו, מעד ונפל בתאונה מצערת? המקום, אז, היה חשוך בלילה. האם ייתכן שחש ברע ואיבד את הכיוון? אם כך, האם יתכן כי מעד והתגלגל לתוך ערוץ ההנחל, שם נפטר עבור זמן קצר? 

מבחינת המשטרה מוצו כל מאמצי החקירה ואנשיה שבים ומביעים את השתתפותם בצער המשפחה. מבחינתו של האח, נותרו סימני שאלה ולדבריו, יש לפתוח את חקירת המקרה מחדש. 

גלעד קטן, לזכרו של יוסי, הוצב ליד גשר פסי הרכבת (צילום: באדיבות המשפחה)​​​​​​​

מדי שנה מתקבלות במשטרת ישראל כ-4,000 הודעות על נעדרים, בהן מאות בנגב. יש מי שנעדרים לכמה שעות בשל תקלה בקשר ויש נעדרים בסיכון, קשישים, ילדים או חולים. המשטרה מפעילה בשיקול דעת את הציבור, על ידי פרסום הודעות פומביות ובערוצי התקשורת. תיקי נעדרים שלא נמצאו, נשארים פתוחים למשך 50 שנה. כאשר נמצא נעדר ללא רוח חיים, הזירה נבדקת. 

במקרה של יוסי ז''ל, המשפחה מקווה שיום אחד יידעו מה אירע באותן שעות שבין הסרטון בו נראה לאחרונה, לבין הרגע בו מצא את מותו. ''זה מלווה אותי כל יום. הוא היה אחי האהוב. לא אנוח, עד שלא אדע מה קרה. אני רוצה להביא תשובה להורים ולאחים, לדעת מה עבר עליו ברגעים האחרונים, למה הגיע לשם''.

תגובות

End of content

No more pages to load